Ve svých osmatřiceti letech patři k oporám svého týmu, což prokázal i ve středečním domácím zápase se Vsetínem, který Slezan vyhrál. Byť už dal vrcholovému hokeji dávno sbohem, dění mezi extraligovými mantinely bedlivě sleduje, obzvlášť nyní, když v NHL probíhá výluka.

Sám na vlastní kůži zažil, jaké je to, hrát po boku zámořských hvězd. „Pro extraligu je to jenom dobře. Sami vidíte, jaké je třeba kolem Jágra, Plekance a dalších šílenství," říká hokejový veterán. Po duelu s Valachy rozdával úspěchy. Jeho Slezan totiž poprvé v letošní sezoně vyhrál. „Už bylo načase. Vítězství nad Vsetínem nás nakopne," je si jist Zdeněk Pavelek.

Konečně jste zabrali a Opava slaví první výhru sezony…

Potřebovali jsme to zlomit. Od prvních minut jsme šli za vítězstvím. Byli jsme jasně lepším týmem. Vsetím si toho moc nevytvořil, a i když něco měl, brankář nás podržel. Měli jsme vyhrát daleko větším rozdílem.

Oproti poslednímu domácímu zápasu jste hráli agresivněji a důrazněji…

Hráli jsme poctivě zezadu. Nepodceňovali jsme souboje v rozích. Rozdíl byl i v tom, že minule chodil Frýdek do brejků, rychle vedl a my museli dotahovat.

Jenomže po Frýdku přišel duel v Karviné, a tam vám uteklo úplně všechno…

S Karvinou nám to nevyšlo. Soupeř měl v sestavě několik posil na hostován. Navíc hráli dobře, neměli jsme na ně.

Už to vypadalo, že kolektivní sporty v Opavě mají letos smůlu, fotbalisté jsou poslední a vy jste taky měli před utkáním se Vsetínem pouze bod.

Nezačali jsme sezonu zrovna dobře. Proti Frýdku jsme propadli v koncovce, v Karviné to byla hrůza, ovšem proti Vsetínu to bylo jiné. Teď jsme na tom lépe než fotbalisté, ale i oni se brzy zvednou.

Několik let zpátky tady v Opavě hrál Vsetín se Slezanem extraligu, na tento zápas bylo téměř vyprodáno. Nezamrzí to u srdíčka, že je tady pouze třetí nejvyšší soutěž?

Zamrzí. Ale ekonomika města je taková, jaká je. Nejvyšší soutěž hraje jenom basket, fotbal je ve druhé lize a pak my. Když si vezmete, kolik sportů z Opavy zmizelo. Byl tady volejbal, box.

Co letošní Slezan, na co má?

Kádr máme kvalitnější, stabilizovali jsme obranu, přišel David Galvas, myslím si, že do čtvrtého místa bychom mohli hrát.

Vrátil se David Galvas, a co další „staří" Opaváci? Nikdo nehlásí návrat?

O nikom nevím, v Olomouci hraje Pavel Selinger, a to je asi tak všechno.

Nechme nyní Opavu stranou a pojďme o dvě patra výš. Extraliga nyní žije výlukou v NHL, vy ještě jako hráč Třince jste obdobnou situaci sám zažil…

Pro extraligu je to jenom dobře. Soutěž získala na atraktivitě, hlavně na své si přijdou diváci a právě pro něj se hokej hraje. Mužstva mají jinou sílu, vidíte třeba dnes, co předvádí Kladno. Jágr a spol. s ním dělají divy. Samozřejmě ne všichni zapadnou. Pamatuji si, jak během výluky přišel do Třince Brendl. Byl bez tréninku, vůbec nám nepomohl a po pěti zápasech se taky pakoval.

Koho vy jste měli tenkrát v Třinci?

Měli jsme tři hráče, přišel Bonk, Rozsíval a zmiňovaný Brendl. V jiných týmech například nastupovali Pálffy, Stümpel, Kaberle, Kubina a samozřejmě Jágr. Jak už jsem ale řekl, nemyslím si, že angažování zámořských hráčů se vždy povede. Třeba Třinec letos odmítl Pavelce, což chápu. Tento brankář je bezesporu kvalitní, nyní ho vzal Liberec, ovšem já si nemyslím, že by až tolik převyšoval Marka Pince.

S příchodem těchto hráčů výrazně vzrostl divácký zájem…

Jasně, třeba když Jarda Jágr přijel do Třince, probíhalo na stadionu davové šílenství, najednou jsme měli vyprodáno.

Bezesporu extraligu sledujete, osobně se třeba na Jágra chystáte?

Samozřejmě, hokej sleduji celkově. Ale že bych se chytal na extraligu třeba do Vítkovic nebo do Třince, to ne. Nemám ani na to čas, chodím do práce a hokej stále sám hraji a věřte mi, druhá liga je docela časově náročná. Já už mám zážitků dost, třeba proti Jaromíru Jágrovi jsem si zahrál, dokonce jednou i s ním v týmu.

A poslední otázka: Jak ještě hodlá Zdeněk Pavelek dlouho hrát?

Dokud mě budou chtít. Chuť mám stále velkou. Mám rád takový ten zápasový stres, napětí, adrenalin. Rád hraju naplno, ať už je to hokej, karty nebo tenis, prostě všechno.

Zdeněk Pavelek

Narozen: 12. listopadu 1973
Výška: 191 cm
Váha: 92 kg
Post: útočník
Hůl: levá

Současný klub: HC Slezan Opava
Předchozí kluby: HC Vítkovice, HC Energie Karlovy Vary, HC Oceláři Třinec, HK Jestřábi Prostějov, HC Sareza Ostrava, HC VOKD Poruba, HC Havířov Panthers, HC Salith Šumperk