„Je to má snad osmatřicátá letní příprava a pokaždé byla jiná," směje se Zdeněk Pavelek. „Ne, kecám. Je to furt to samé, ale s ohledem na věk bohužel horší a horší," přiznává. Šetřit se ale nehodlá. „To vůbec ne, na tohle ani nemyslím. Přijdu z práce na trénink a trochu se vydovádím," vysvětluje.

Celou kariéru strávil v útoku. V české nejvyšší soutěži odehrál v dresu Opavy, Vítkovic, Karlových Varů a Třince přesně 617 utkání. Na kontě má i osm startů v reprezentaci. Poslední roky ve Slezanu však hrával v obraně.

To chce staronový opavský kouč Pavel Hulva změnit. „Jednoznačně je pro mě lepší útok. Hrál jsem v něm celý život. V obraně musí mít hráč trochu jiný pohyb. V útoku člověk něco vymyslí a nemusí se tolik vracet," pokračuje Pavelek, který v úterním přípravném duelu proti Novému Jičínu hrál ve formaci s pětadvacetiletým Václavem Chomičem a dvacetiletým Kryštofem Benešem, jenž by klidně mohl být Pavelkův syn.

„Čekal jsem, že to bude horší. Přece jen jsem hrál ve čtvrté pětce s kluky, které ani pořádně neznám. Moc prostoru člověk neměl, ale dalo se to," říká ostřílený hokejista. Ten se dokonce dostal do menší potyčky s novojičínským útočníkem Jiřím Slovákem, který dostal pocítit, kdo je to Zdeněk Pavelek.

„Srazil jsem jej čistě a on mě kopl bruslí do nohy. Pak jsem mu prostě dal krosček. Chtěl se prát, tak jsem jej chytil. Kdyby mě nekopl, nechám ho být, ale tohle se nemá," má jasno dvaačtyřicetiletý borec.

Nyní Slezany čekají dva venkovní duely v řadě. V úterý se představí v Novém Jičíně, o dva dny později na ledě Poruby. „Pro mě to bude složitější skloubit s prací. Hrajeme v šest, odjezd bude někdy kolem třetí hodiny, takže půjdu v pracovním oblečení asi rovnou na zápas," krčí rameny.

Jak vidí svou budoucnost v Opavě? „Trénoval jsem, Pavel Hulva mě chce dát zpátky do útoku. Na druhou stranu je tady plno mladých hráčů. Uvidíme, jak to bude vypadat s celým hokejem. Čekal jsem, že budu trénovat žáky nebo něco takového, žádná nabídka ale nepřišla, a tak jsem rád, že hraju hokej," uzavírá Zdeněk Pavelek.

Pavel Hulva o Zdeňku Pavelkovi„Je to s ním složitější, protože nemá až tolik času. Na druhou stranu chci, aby hráli hráči, kteří se tomu budou věnovat víceméně naplno. Uvidíme v srpnu, jak to s ním bude. Kdyby trénoval, výkonnostně by na to určitě měl. 
V poslední době tady hrál na pozici obránce, ale já bych jej chtěl znovu zařadit do útoku. Takhle jsme se domluvili. 
V srpnu bude s námi na ledě a pak uvidíme, zda do toho ještě půjde, nebo ne."

Jan Šimek