Budoucnost hokeje v Opavě nebyl až do pondělní schůzky Aloise Hadamczika, radniční koalice a členů sportnovní komise jasný. Rušily se dokonce přípravné zápasy mužského týmu a hrozil celkový zánik hokejového podhoubí.

Mezitím si Alois Hadamczik a někteří zastupitelé vyměňovali názory prostřednictvím veřejných prohlášení. Předmětem bylo například údajné netransparentní hospodaření Slezanu nebo neochota města více se podílet na financování klubu. Teď je vše jinak.

„Koalice se shodla na tom, že hokej v Opavě zůstane. Teď se hledá nejlepší cesta, jak toho docílit. Tato jednání budou otázkou dnů. Mou preferencí je podpora dětí a mládeže. Považuji ale za důležité, aby odchovanci poté neodcházeli, ale mohli navázat v týmech dospělých," sdělila náměstkyně primátora Simona Bierhausová, která má danou problematiku v gesci.

Jednání hodnotí pozitivně i Alois Hadamczik. „Mám z něj velmi dobrý pocit, bylo na velké úrovni. Řadu věcí jsme si vysvětlili. Domluvili jsme se na tom, že město bude nadále podporovat mládež, a to ještě vyšším finančním obnosem," řekl Alois Hadamczik.

Otazník visí nad týmem dospělých. „Muži jsou samostatnou skupinou, tady bude vyvinuta snaha naplnit rozpočet," dodal bývalý kouč národního týmu.

Řešení by tedy mohlo vypadat tak, že město vezme hokej pod sebe. Otázkou ale je jakou formou.

Momentálně opavský hokej funguje na platformě dvou společností. Občasné sdružení HC Slezan, pod které spadá mužský hokej a HC Slezan Opava, a. s. které spravuje mládež. Tuto strukturu zřejmě vedení města nezachová. Pravděpodobně koupí hráče a licence, hokej ale bude provozovat pod novým subjektem. Důvodem je alespoň podle přestavitelů Změna pro Opavu špatné hospodaření.

„Na zachování hokeje jsme se sice dohodli, nicméně některé problematické záležitosti ohledně účetnictví klubu nám vysvětleny nebyly. Chceme zabránit toku městských peněz tam, kde nebyly určeny," sdělil Dalibor Halátek (Sdružení za Opavu) s tím, že konkrétní řešení jsou ještě v jednání a konečné doporučení předloží rada zastupitelům ke schválení 21. září.

Problém: zimní stadion

Velkým problémem spojeným s hokejem je špatný stav zimního stadionu. Mohlo by se jednoduše stát, že i přes zachování hokeje nebude kde hrát. „Z toho důvodu vzniká studie zaměřená na rekonstrukci stávajícího stadionu. Podle ní se bude vedení města rozhodne zda jej opravit, nebo postavit nový," dodal Halátek.

Alois Hadamczik potvrzuje, že na pondělní schůzce se stav hokejového stánku řešil. „I na toto téma se vedla dlouhá diskuze. Je jasné, že stadion potřebuje nutně rekonstrukci. Město se k tomu staví čelem. Mělo by jednat o multifunkční halu, která by vedle hokeje, měla sloužit i pro pořádní kulturních akcí," uzavřel Alois Hadamczik.