Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HC Slezan Opava: boj o přežití

/PŘED SEZONOU/ Krušné léto prožívá opavský hokej. Hráči mají neurovnané závazky z předchozí sezony, klub má dluhy a jeho majitel Alois Hadamczik už nehodlá financovat mužské áčko jen ze svého. Se žádostí o pomoc se proto obrátil na radnici. Ve hře je i možné převzetí klubu do rukou města.

12.9.2015
SDÍLEJ:

David MusialFoto: DENÍK / František Géla

Přitom v loňské sezoně zaznamenal Slezan ve své novodobé historii největší úspěch. Po dlouhých devatenácti letech prošel do semifinále, kde pořádně potrápil přerovské Zubry, kteří následně postoupili do první ligy. Příprava na novou sezonu probíhala podle plánu. Navíc mužstvo doplnil navrátilec Pavel Selingr, který má za sebou 575 startů v extralize.

Sedmatřicetiletý borec své kvality také hned prokázal, když v úvodních dvou zápasech vstřelil tři góly. Je jasné, že hráč jeho kalibru by výrazně zvýšil údernost opavské ofenzivy.

„Je to výborný a zkušený hráč. Rok sice nehrál, ale na tréninku vypadá dobře. Je to Opavák, což je jen plus. Jsem rád, že jsme ho získali a chce s námi hrát. Bude pro nás určitě velkou posilou," řekl na adresu Selingra opavský trenér David Musial.

V úvodních dvou přípravných utkáních si Opavští doma poradili s Novým Jičínem a ambiciózním Vsetínem. Pak následovala prohra na novojičínském ledě a domácí remíza s rivalem z Poruby. Zbývající čtyři přípravné zápasy však museli Slezané zrušit kvůli pracovnímu vytížení hráčů.

„Není to dobře. Čtyři neodehrané zápasy jsou velkým zásahem do přípravy. Na druhé straně hráči i přes všechny problémy trénují. Je super, že takto makají. Jsem za to velmi rád," přiznal mladý kouč Slezanu. „Klubu se snažím nějakým způsobem pomáhat, ale nejsem majitel. Jsem tady hlavně od trénování," doplnil.

Nyní se dá jen těžko říct, co bude s tradičním klubem. O osudu Slezanu by mělo rozhodnout zastupitelstvo města na svém jednání 21. září. V té době ale bude mít hokejová Opava za sebou tři zápasy nového ročníku.

„Tento stav trvá už od června. Doufám, že lidé z města hokej podpoří a my se odrazíme ode dna. Máme tady děti, vychováváme spoustu hráčů pro extraligu a výš. Za sebe tvrdím, že bez mužů se hokej hrát nedá. Byl by to bezhlavý systém," myslí si sekretář klubu a trenér áčka v jedné osobě Karel Suchánek.

Letní měsíce plné nejistoty jsou v opavském hokeji takřka tradicí, aktuální situace je ale vážná. „Prožil jsem toho hodně a ve sportu to tak někdy je. Nebude to jednoduché, ale věřím, že se hokej zvedne. Trénovali jsme krátký čas, nebylo to optimální a hodně se diskutovalo. Na druhou stranu hráčský kolektiv je zde silný a na soutěž se připraví," tvrdí zkušený kouč.

O konkrétních ambicích opavského týmu v nové sezoně se v tuto chvíli nedá příliš hovořit. Zvlášť, když budoucnost klubu je značně nejistá. „Hlavně chceme hrát hokej. Kluci mají rozumné názory. Jsou odhodlaní hrát za Opavu a pro hokej chtějí dělat maximum. Snad se najdou i ostatní lidé srdce a ukážou, že podpora sportu je správná cesta. Historii opavského hokeje budovaly generace před námi a taková tradice si zaslouží pokračovat," dodává na závěr Suchánek.

HC Slezan OpavaRok založení: 1945 (jako HC Opava)
Klubové barvy: červená a bílá
Internetové stránky: www.hcslezan.cz
Největší úspěchy: postup do extraligy (1996), účast v extralize (1997, 1998, 1999)
Slavní odchovanci: Eduard Uvíra, Radim Raděvič, David Moravec, Radek Faksa, Matěj Machovský
Zimní stadion: Zimní stadion města Opavy (5500 míst)
Hvězdy týmu: Tomáš Měch, Pavel Selingr, Dušan Šafránek

Domácí los2. a 24. kolo: (16. 9. a 5. 12.): Poruba
4. a 26. kolo: (23. 9. a 12. 12.): Kopřivnice
6. a 28. kolo: (28. 9. a 19. 12.): Valašské Meziříčí
9. a 31. kolo: (10. 10. a 6. 1.): Hodonín
11. a 33. kolo: (17. 10. a 13. 1.): Technika Brno
12. a 34. kolo: (21. 10. a 16. 1.): Karviná
14. a 36. kolo: (28. 10. a 23. 1.): Frýdek-Místek
16. a 38. kolo: (4. 11. a 30. 1.): Břeclav
18. a 40. kolo: (11. 11. a 6. 2.): Moravské Budějovice
19. a 41. kolo: (14. 11. a 10. 2.): Nový Jičín
21. a 43. kolo: (21. 11. a 17. 2.): Vsetín

Kádr týmuBrankáři: 1 Dušan Šafránek, 3 Vítězslav Kober, 3 Filip Plánovský
Obránci: 6 Tomáš Černý, 7 David Galvas, 4 Daniel Kysela, 23 Patrik Mosler, 19 Zdeněk Pavelek, 9 Daniel Slavík, 15 Josef Tichý, 17 Radek Tůma, 5 Lukáš Vrabel
Útočníci: 26 Pavel Baďura, 28 Petr Chalupa, 25 Lukáš Černý, 11 Bohumil Herman, 9 Lukáš Klapetek, 20 Ivo Kocián, 10 Tomáš Měch, 14 Tomáš Polok, 12 Tomáš Rousek, 24 Pavel Selingr, 27 Lukáš Svoboda, Jan Štindl, 21 Filip Vaněk, 13 Jakub Vítek, 22 Petr Wolf
Trenéři: David Musial a Karel Suchánek

Pavel Selingr: Roční pauza stačila, hokej mi moc chyběl

Pavel Selingr (uprostřed)

Přes šest stovek zápasů odehrál v české extralize útočník Pavel Selingr. V sedmatřiceti letech znovu oblékne dres mateřské Opavy. Zkušený hokejista poslední rok nehrál hokej vůbec, přesto v přípravě ukazuje, že ze svého umění nezapomněl vůbec nic.

Rodák ze slezské metropole toho zažil během své bohaté kariéry opravdu dost, prošel Zlínem, Třincem, Vítkovicemi, Karlovými Vary, brněnskou Kometou, Chomutovem a naposledy oblékal dres Olomouce. Loni s hokejem skončil, ale dlouho bez něj nevydržel.

„Nějak mi hokej chyběl, jsem rád, že mohu hrát za Opavu," pousmál se Pavel Selingr, který má na svém kontě i jeden reprezentační start.

Pavle, jste zpátky v Opavě. Po jak dlouhé době jste oblékl dres svého mateřského klubu?

Jestli si dobře vzpomínám, tak po patnácti letech.

Váš návrat na led je možná překvapivý, protože v loňské sezoně jste nikde nehrál…

Je pravda, že rok jsem hokej nehrál, i když až tak pravda to nebyla, nastupoval jsem v odborářské lize jen tak pro radost, a to dokonce za dva týmy.

Přitom Olomouci jste výraznou měrou dopomohl do extraligy, čekalo se, že budete pokračovat tam?

V Olomouci to nějak nevyšlo, tak už to někdy v životě chodí. Měl jsem jít do Třebíče, což jsem nechtěl, tak jsem skončil úplně.

Ani zahraniční angažmá vás nelákalo?

Nad tím jsem nepřemýšlel. Chtěl jsem být doma, malý šel do první třídy. Ono už ta Třebíč byla pro mě daleko. Nabídek bylo více, například i z Prostějova, něco z Polska.

Takže jste profesionální kariéru vyměnil za normální život pracujícího?

(usměje se) Rozkoukávám se, dal jsem se na studia, chci si udělat kurz kondičního trenéra, snažím se začlenit do běžného života. Člověk si musí zvykat, doposud jsem dělal patnáct let profesionálně sport.

Proč jste se nakonec rozhodl znovu nazout brusle?

Nějak mi to začalo chybět. S klukama ze Slezanu jsem chodil na in-line, řekli mi, že trenér by rád se mnou mluvil. Nakonec jsme se domluvili a začal jsem s kluky chodit na led. Zbývalo se ještě domluvit s Olomoucí, jejímž hráčem jsem. Vše dopadlo dobře, už se těším na první zápas, tedy jestli nějaký bude.

Sám jste v předchozí odpovědi naznačil, že hokej v Opavě má problémy. Jak vy vidíte stávající situaci?

Situace nevypadá příliš růžově, varianta, že Slezan soutěž nezačne, se klidně může stát. Bylo by to smutné, snad se černý scénář nenaplní, byla by velká škoda, kdyby opavský hokej zanikl.

Slezan zrušil poslední čtyři přípravné zápasy, v případě, že by soutěž začal, může to být pro tým problém?

Myslím si, že ano. Vzhledem k aktuální situaci poklesla i tréninková morálka. Asi bychom se trochu trápili, na druhé straně tým kvalitu má.

Příprava ukazuje, že roční pauza vám z vašeho umu nic nevzala…

To musí posoudit jiní, cítím se normálně. Přece jenom druhá liga není profi soutěž. Na druhé straně mezi ní a první ligou až tak velký rozdíl není.

Kdyby se černý scénář naplnil a Slezan nezačal, máte záložní variantu?

Mám ještě jednu nabídku z první ligy, konkrétní ale být nechci. Jasnou prioritou je pro mě Opava. Bylo by krásné, kdyby se opravil stadion, chodili diváci.

Už jste sondoval opavské soupeře ve druhé lize?

Diváci se určitě mohou těšit na dobré zápasy. Soupeři jsou zajímaví, velké ambice má Frýdek se Vsetínem, tyto dva týmy se budou rvát o postup. Těším se taky na derby s Porubou.

Dokážete si představit život bez hokeje?

Hokej je krásný, pro mě je lepší vyjet hodinu na led než se tři hodiny mordovat někde na kole. Mám ho rád a věřím, že ještě nějaký ten čas ho budu moci hrát.

Když se ohlédneme za vaší kariérou, byla úspěšná?

Nestěžuji si, podle mě byla dobrá. Člověk si klade vždy nejvyšší cíle, zahrát extraligu, obléct reprezentační dres. V nejvyšší soutěži jsem hrál třináct let. Kdyby mi někdo tehdy řekl, když jsem začínal v Opavě, že budu hrát tak dlouho extraligu, nevěřil bych mu.

Vaším parťákem byl tehdy v Opavě Pavel Bacho. Spolu jste hráli i v mládežnických reprezentacích, nakonec jste to dotáhl nejdále jen vy…

Hrávali jsme spolu, on pak zamířil do Ameriky, chvíli hrál v Polsku. Za mořem si našel manželku a už několik let žije na Aljašce. Dobrých deset let jsme se neviděli.

Pavel SelingrDatum narození: 15. června 1978
Pozice: útočník (pravé křídlo)
Největší úspěchy: 2x postup do extraligy (s Opavou 1995/96 a Olomoucí 2013/14), start v seniorské reprezentaci
Současný klub: HC Slezan Opava
Předchozí kluby: Zlín, Třinec, Vítkovice, Vsetín, Karlovy Vary, Znojmo, Kometa Brno, Chomutov, HC Olomouc

Jan Šimek, Roman Brhel

Autor: Redakce

12.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení