Čeští mladíci mile překvapili, když i bez svých největších opor vybojovali druhou příčku. V prvním utkání změřily české naděje síly s reprezentací Finska a po velkém boji ji zdolali v poměru 2:1. Další den čekal na Čechy další severský výběr a sice silné Švédsko. To nedalo svěřencům kouče Miroslava Přerosta prakticky žádnou šanci, když reprezentace Tre Kronor zvítězila 10:2.

Poslední turnajový den se pak Češi utkali s ruskou sbornou a před zaplněnou halou si s ní poradili a po výsledku 4:3 obsadili na turnaji celkovou druhou příčku. „Sehráli jsme tři těžká utkání. Dvakrát jsme po výborných výkonech vyhráli a jednou jsme po špatném výkonu vysoko prohráli, ale samozřejmě převládá spokojenost. V kádru se představilo několik nových a mladých hráčů, dokonce i sedmnáctiletých, kteří si svými výkony řekli o další šanci a určitě ji dostanou," řekl trenér české reprezentace do dvaceti let Miroslav Přerost.

„Zároveň je ale třeba zapracovat na všem. Na pohybu hráčů, osobních soubojích, koncovce i systematice hry. Zápasy nám ukázaly především to, že jsme schopni hrát proti silným týmům a porážet je. Když budeme věřit tomu, co děláme, přinese nám to úspěch," dodal Miroslav Přerost.

Výsledky turnaje
Česká republika – Finsko 2:1, Švédsko – Rusko 3:2 p, Rusko – Finsko 3:5, Česká republika – Švédsko 2:10, Finsko – Švédsko 1:2 p, Česká republika – Rusko 4:3

Celkové pořadí turnaje
1. Švédsko (15:5) – 7 bodů, 2. Česká republika (8:14) – 6 b., 3. Finsko (7:6) – 4 b., 4. Rusko (8:12) – 1 b

Jan Štencel: Poslední zápas jsme ubojovali vůlí a srdcem

Česká dvacítka obsadila v Kravařích na Turnaji čtyř druhé místo, což je vynikající výsledek. Parta mladíků pod vedením trenéra Miroslava Přerosta totiž nebyla ve Slezsku zdaleka v nejsilnějším složení a šanci dostali i hráči z reprezentační osmnáctky. Mezi nimi nechyběl ani opavský odchovanec Jan Štencel.

Jan Štencel v současné době hájí barvy Vítkovic, se kterými letos zvítězil v extralize staršího dorostu a skvělými výkony v dresu české reprezentace do osmnácti let si řekl o pozvánku do kravařské Buly Arény na Turnaj čtyř. Do něj vstoupily české naděje těsným vítězstvím nad Finskem 2:1.

„Vítězství v prvním utkání nám dalo naději na dobrý výsledek. Druhý zápas se Švédy jsme nezvládli. Ze soupeře jsme měli obavy a navíc jsme na něj neměli ani fyzicky. Poslední utkání s Ruskem jsme dokázali ubojovat vůlí a srdcem," poznamenal Jan Štencel, který prozradil i taktiku, se kterou šla česká reprezentace do posledního utkání se sbornou: „V šatně jsme si řekli, že po nepovedeném duelu se Švédskem musíme zlepšit všechno. Více bruslit, napadat, nebát se hrát s pukem a hlavně často střílet. Myslím si, že jsme to plnili poctivě, což nám přineslo vítězství."

Celková druhá pozice v silné konkurence je pro mladé Čechy úspěch. „S druhým místem jsme určitě velmi spokojeni. Věděli jsme, že na něj máme, snažili jsme se hrát co nejlépe a vyšlo to," pousmál se rodák z Opavy. Česká omladina na domácím turnaji zanechala sympatický dojem a chybějící hokejovost nahrazovala neutuchajícím nasazením a bojovností.

„Nejvíce jsme za soupeři zaostávali v osobních soubojích a rychlých obratech. Naopak jsme ale všem dokázali, že umíme hrát srdcem, bojovat a držet krok se silnými soupeři. Vyzdvihl bych také soudržnost týmu," uzavřel sedmnáctiletý hokejový talent Jan Štencel.

Jan Šimek