Ti na svém ledě přivítají ve středu od 18 hodin celek Uničova. Opavanům v minulém týdnu nevyšel vstup do nové sezony, když na ledě v Orlové podlehli domácím 6:1. Přesto své fanoušky neztrácejí.

Na webových stránkách klubu týmu více než polovina z nich hlasovala, že Slezan se letos postaví na některé z umístění na bedně vítězů. Podle naprosté většiny z nich bude hrát o stříbrnou medaili.

Vstup do sezony se ale nevydařil ani jejich dnešnímu soupeři, který doma prohrál 2:4 s Valašským Meziříčím.

Slezan bude mít svůj fanklub

Stejně jako se snaží trenéři, aby výkony a výsledky hráčů byly co nejlepší, snaží se je k tomu vybičovat také fanoušci. Ani ti opavští nezůstávají pozadu. Minulou sezonu se výrazně rozrostl počet fandů, kteří mužstvo Slezanu povzbuzují aktivně v kotli.

Celá sezona z tohoto pohledu vygradovala v play off, kdy se do Orlové vydalo autobusem na památný výjezd okolo šedesáti opavských příznivců. „Od dob extraligy, což je více než deset let, nepamatuji, že by s námi jel autobus fanoušků na utkání ven,“ komentoval tehdy rostoucí přízeň trenér Karel Suchánek.

Hokejisté se pak fanouškům odvděčili exhibičním zápasem fanoušků proti hráčům A-mužstva. Letos chtějí příznivci svou podporu ještě vylepšit.

„Rozhodli jsme se založit fanklub, aby měla naše činnost organizovanou podobu a abychom přilákali ještě více fanoušků na opavský zimní stadion,“ říká jeden z iniciátorů myšlenky fanklubu Tomáš Kubánek.

A jak si svou činnost fanklub představuje? „Za příspěvek 300 Kč obdrží člen fanklubu permanentku na celou sezonu, bude mít možnost se aktivně účastnit výjezdů na hokejová utkání, bude mít výhodnější ceny na klubové suvenýry nebo bude mít možnost se účastnit akcí jako jsou besedy s hráči nebo exhibiční zápasy,“ vyjmenovává výhody Tomáš Kubánek.

S členstvím ve fanklubu se však budou pojit i drobné povinosti. „Protože chceme klubu opravdu pomoci a ne jen využívat výhody, k povinnostem člena fanklubu bude patřit aktivní účast na fandění a atmosféře při zápasech nebo pomoc klubu s propagací, například roznášením nebo vylepováním letáků po školách nebo sportbarech,“ dodal Kubánek.

Trenér opavského klubu Karel Suchánek aktivity fanoušků jednoznačně vítá. „Nesmírně si toho vážím, že zde jsou lidé, kteří mají zájem pro náš klub něco udělat. Jsme s nimi v kontaktu a spolupracujeme spolu, myslím že to bude pro obě strany prospěšné. Opavští hokejoví fanoušci jsou navíc známí tím, že s nimi nejsou žádné problémy, a proto věřím, že činnost fanklubu přispěje k dalšímu zlepšování prostředí na stadionu, třeba i v otázce bezpečnosti.

Klub stojí pořadatelská služba mnoho peněz, a když je bude moci tímto způsobem ušetřit, bude to pro klub další přínos,“ přibližil postoj klubu trenér Suchánek.

Podobně to vidí i zakládající člen fanklubu Tomáš Kubánek. „Opavský fanklub si zakládá na slušném a sportovním povzbuzování, proto se nemusí bát mezi nás přijít fanoušci jakéhokoliv věku,“ potvrdil.

A kam se mají obracet fanoušci, kteří by měli o členství ve fanklubu zájem? „Stačí, aby nás zájemce vyhledal v průběhu zápasu v kotli na tribuně, případně napsal email na fanklub@hcslezan.cz, a dostane přihlášku,“ dodal Kubánek.

Druhá liga odstartovala

Drobná nervozita před začátkem nové sezony a nejrůznější diskuse o síle a složení jednotlivých týmů, v tomto duchu se nesl poslední předsezonní týden nejen v nejvyšších dvou soutěžích, ale také ve 2. lize.

Díky internetovému zpravodajství mají fanoušci možnost sledovat příchody a odchody hráčů a jejich výkony v přípravných zápasech téměř on-line a čím více informací mají k dispozici, tím podrobněji mohou rozebírat šance jednotlivých týmů na úspěch v nové sezoně. Pojďme se také projít po novinkách ve světě východní skupiny 2. ligy.

Hrací systém

Po dlouhých letních debatách byl nejprve zvolen hrací systém druhé ligy, aby byl deset dní před začátkem sezony změněn po odstoupení Šternberka a Poruby z nového ročníku soutěže. Kluby se tak utkají každý s každým v sezoně čtyřikrát, prvních osm týmů po 44 kolech se probojuje do play off, ve kterém se bude hrát po celou dobu na tři vítězná utkání. Poslední tým sestoupí do krajského přeboru.

Nové složení skupiny

Jak už bylo zmíněno, po odstoupení Šternberka, který na start v soutěži nesehnal peníze, a Poruby, kde mužský hokej po dlouhé nemoci skonal úplně, se počet účastníků ustálil na 12. Loňské dlouhé cesty do Pelhřimova, Žďáru nad Sázavou a Velkého Meziříčí odpadly - první dva týmy byly přeřazeny do znovuzrozené skupiny střed, Velké Meziříčí sestoupilo do krajského přeboru.

Jediným novým týmem je tak Frýdek-Místek, který si účast vybojoval v jarní kvalifikaci, po roce se soutěž vrátí do Blanska, kam se přestěhovala brněnská Technika.

Zajímavosti z pravidel

Stejně jako vloni musí být na soupisce k utkání nejméně 5 hráčů do 22 let a maximálně 5 hráčů na střídavý start z vyšší soutěže. V polovině sezony se vystřídají barvy dresů, ve kterých hrají týmy domácí utkání, a novinkou je povinnost mít na zimním stadionu k dispozici defibrilátor, přístroj pro záchranu v případě zástavy srdce některého z účastníků zápasu.

Ztráty a nálezy

Z východní skupiny 2. ligy postoupil o patro výše Šumperk, v lize tak už nebude možné vídat jeho ostřílené borce Meluzína nebo Baruse. Vsetín opustila o soutěž výše také produktivní dvojice Hrňa (Havířov) a Podešva (Šumperk), s kariérou skončili zkušení Marek, Gergela (oba Vsetín), Slabý (Nový Jičín) nebo Čárský (Hodonín). Seznam nových akvizic do druhé ligy je ale ještě rozsáhlejší než seznam ztrát.

Rozpuštená Poruba dodala soutěži hned několik jmen - obránci Ovšák (Orlová), Vnenk, Mlynář (oba Val. Meziříčí) nebo Buček (Prostějov), útočníci Gelačák (Frýdek-Místek) a Bartošek (Uničov). Postupující Šumperk také několik hráčů ve 2. lize zanechal: Rozum (Orlová), Peška či Čížek (Uničov) nebo trojici Novosad, Stejskal, Duba (Prostějov).

Více než 350 extraligových startů má na svém kontě také útočník Petr Mokrejš, který díky spolupráci se Zlínem začal nastupovat za Vsetín. Zkušenosti přinese do mladého týmu Nového Jičína Marek Pavlačka a tradičně velkou sílu budou mít slovenské posily Hodonína - brankář Stacho, obránce Flamík nebo útočníci Vaškovič a Hollý.

Favorité a outsideři

Z vyjádření trenérů a odborníků vykrystalizovala skupina silných týmů, které by měly hrát o přední příčky - loňský finalista z Orlové, Zlínem posilovaný Vsetín, ekonomicky silné Valašské Meziříčí a Hodonín nebo mohutně posilující Prostějov, který spolu se Vsetínem jako jediný vyhlásil boj o postup o soutěž výše.

Do silné šestky určitě bude patřit i Opava, která vloni skončila po základní části na páté příčce. Silný střed tabulky budou zřejmě představovat Břeclav, Uničov a Přerov - tyto týmy by mohly navázat na povedený závěr loňské sezony. Otazník visí nad omlazeným týmem Nového Jičína, nováčkem z Frýdku- -Místku a VSK Technika, který se přestěhoval z Brna do Blanska a přišel o většinu svých opor.

Každopádně se dají čekat tuhé boje, už jen proto, že z loňské šestnáctičlenné tabulky soutěž opustily poslední tři nejslabší týmy.

„Chceme fanoušky přilákat do ochozů svou hrou“

Už pátou sezonu v řadě na střídačce opavského týmu začíná osoba se Slezanem nerozlučně spjatá, hlavní kouč týmu mužů i juniorky Karel Suchánek. Ten jako nejpovolanější osoba přiblížil situaci právě na startu nového soutěžního ročníku.

Jak jste byl spokojen s průběhem letní přípravy a přípravných zápasů?

„Tak o spokojenosti se mluvit moc nedá, pořád tam byly velké rezervy v naší hře. Měli jsme zápasy dobře rozehrané, ale měli jsme problém je ze stavu 5:1 dotáhnout k vítězství. Musíme zapracovat na koncentraci, aby nám takovéto zápasy neutíkaly a hráli jsme po celý zápas naplno.“

Do Opavy se jako nejvýraznější posila týmu po sedmi letech vrítil Kamil Glabazňa. Jak jste byl spokojen s jeho zapojením do mužstva?

„Jeho situaci ovlivnila nejistota, zda se nám jej vůbec podaří získat, a Nový Jičín k tomu dá souhlas, i proto neodehrál všechny zápasy. Jsem převědčen, že ještě zdaleka neukázal všechno, co v něm je, zatím nepotrvdil svoji pověst střelce, ale věřím že v sezoně to předvede a bude platným členem týmu.“

Do týmu jste také zapojil juniory, kdo z nich bude mít do týmu nejblíž?

„Určitě je budeme zařazovat i nadále, jdnak ty, co už mají zkušenosti z loňska jako Mlýnek nebo Vitásek, nově jsme zkoušeli Dohnala, Guldu a další. Určitě mnozí junioři ukazují, že na 2. ligu mají a můžeme s nimi do budoucna počítat, ale bohužel díky novému modelu juniorské extraligy se musíme v úvodu sezony soustředit hlavně na juniorku, kde budou tito hráči hlavně nastupovat a kde je čeká velké množství zápasů za první dva měsíce. Juniory pak budeme nasazovat spíš v některých středečních zápasech, protože o víkendu se hraje juniorská extraliga.“

V úvodu sezony vás čekají silní soupeři jako Orlová nebo Prostějov, začátek ligy bude asi dost důležitý…

„Není to otázka jednoho nebo dvou zápasů, ale je důležité, aby nám vyšel vstup do sezony jako celek, protože výsledky se pak odrazí na psychice hráčů a tím i na jejich výkonech. Orlová je jistě silný tým, patří ke špičce, stejně jako Prostějov, který hodně posílil, Hodonín nebo Valašské Meziříčí.“

Prostějov už vyhlásil, že by rád postouil o soutěž výše, jaký je cíl opavského týmu pro nadcházející sezonu?

„Náš cíl je stejný jako vloni, hrát útočný a atraktivní hokej, který přiláká na stadion fanoušky a bude přinášet výsledky. Myslím, že na to máme vhodné typy hráčů, kteří navíc za poslední dvě sezony vyzráli a získali zkušenosti s mužským hokejem a věřím, že se to na hře i výsledcích projeví. V tabulce bychom se stejně jako vloni chtěli pohybovat mezi prvními čtyřmi, abychom si vybojovali dobrou výchozí pozici pro play off.“

Do letošního ročníku 2. ligy se nepřihlásili z ekonomických důvodů týmy Šternberka a Poruby, nejde se tedy nezeptat na ekonomické zajištění klubu. Jak je o opavský hokej postaráno po této stránce?

„Je to spíš otázka na pana Hadamczika, ale za mě mohu říct, že systém, který máme nastaven, se nám osvědčil, když dokážeme fungovat ve skromných podmínkách a motivovat hráče prémiemi za body a vítězství. Určitě se nemůžeme ekonomicky rovnat s týmy jako je Hodonín nebo Valašské Meziříčí, kde mají hráči jiné platy a ostatní podmínky, protože znám požadavky jednotlivých hráčů a vím, že my je splnit neůžeme, zatímco tyto týmy ano. I díky tomu se snažíme fungovat tak, abychom ekonomické problémy neměli.“

Martin Kůs, Roman Brhel, Michal Berg