VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo papučí obouvají brusle

Opava – Nazout brusle, sejít pár schůdků ze šatny na ledovou plochu a pak už jen pořádně makat na zlepšení bruslařské techniky. Na dětech z opavských školek, které chodí bruslit se svými učiteli, je už po několika lekcích vidět znatelný pokrok.

2.11.2014
SDÍLEJ:

Většina dětí z opavských školek se učí bruslit od úplného základu.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Výměna herny za pobyt na ledové ploše jde zkrátka mnoha prckům k duhu. Projekt úspěšného podnikatele Miroslava Glose Naučíme naše děti bruslit se skvěle zaběhl. Funguje teprve od letošního ledna, ale za tu dobu se už stačil setkat s oblibou mnoha mateřských škol, především z Opavy.

Na opavský zimní stadion pravidelně dochází zhruba čtyři stovky malých bruslařů. Většina z nich přitom na bruslích nikdy nestála a začíná úplně od píky. Na děti dohlíží sedm trenérů, kteří mají s bruslením bohaté zkušenosti, protože jsou anebo nějakým způsobem byli spojeni s hokejovým klubem Slezan Opava.

V jejich čele stojí Kamil Glabazňa jako šéftrenér.

Primárním cílem celého projektu, jak už samotný název napovídá, je naučit děti bruslit. Miroslav Glos však doufá, že mezi nimi najde řadu talentů, kteří by později mohli hrát hokej a postarali by se tak o další rozvoj tohoto sportu ve slezské metropoli. Práce se začínajícími bruslaři, jímž je okolo čtyř let, ovšem není vůbec jednoduchá.

„Ze začátku jsme je učili pouze padat na zadek a na ruce, aby se ledu tolik nebáli. Zajímavé je, že holky jsou o dost nebojácnější než holky," uvedl šéftrenér bruslařské školy Kamil Glabazňa.

Kolik škola bruslení stojí? Měsíční mzdové náklady na trenéry a koordinátora projektu – 60 tisíc korun
Čtyřicet bruslí a helem – 120 tisíc korun
+ další drobné náklady, jako je např. broušení, pomůcky, atd.

Kolik dětí chodí bruslit? Počet školek, které se do projektu zapojily – 20
Počet dětí – zhruba 400
Počet trenérů - 7

Plán, který může vychovat další hokejovou generaci

Miroslav Glos

Od ledna letošního roku se učí děti z mateřských škol bruslit. Mají k dispozici proškolený tým aktivních hokejistů, zimní stadion a vybavení zakoupené otcem celé myšlenky Miroslavem Glosem. Projekt Naučme naše děti bruslit si rodiče vychvalují široko daleko a Miroslav Glos mu chce dát do budoucna širší rozměr.

A to navzdory tomu, že mu zastupitelstvo nepřikleplo dvousettisícovou dotaci. Opavský podnikatel to nevzdává, zažádá o ni znova a stále neztrácí optimismus.

„Momentálně k nám dochází zhruba dvaadvacet školek na přímo rozvržené hodiny. Zkrátka hodinu, co by děti s učitelkami strávily v parku, stráví bruslením na ledě. Primární myšlenka přitom není pouze vyškolit budoucí naděje opavského hokeje, ale především naučit všechny děti bruslit.

Na stadionu se jich týdně vystřídá přibližně čtyři sta, polovina jsou holčičky," vysvětluje Miroslav Glos.

Plán je to ovšem dlouhodobější. Nejde pouze o to, aby se naplnily hokejové přípravky, ale aby se celkově zlepšila hokejová úroveň v Opavě. Tento plán stojí na několika pilířích. Jedním z nich byl právě nábor dětí, který by měl zajistit dostatek dětí v hokejových třídách. Druhým je buď rekonstrukce stávajícího nebo výstavba nového zimního stadionu.

„Zimní stadion je pro mě prioritou posledního roku. Chtěl bych jeho opravu či výstavbu rozhýbat, jelikož se domnívám, že mám potřebné kontakty i zkušenosti," uvádí opavský podnikatel. Zároveň ale dodává, že to nezáleží pouze na něm, ale hlavně na politické garnituře, která má zimní stadion ve vlastnictví.

Třetím krokem by měla být základní škola, jež by se nacházela v blízkosti nového nebo stávajícího stadionu a v ní vybudované hokejové třídy tak, jak to bylo v minulosti. Stejně tak by potom tomu mělo být u některé ze středních škol či gymnázií a následně by celý kruh měla uzavřít univerzita.

„Naše práce a kruh by se měly uzavřít za dvacet let. Tou dobou by každá hokejová třída měla mít dvacet až pětadvacet dětí a ne osm, jak je tomu doposud. Tuto kvantitu by ovšem měla doprovázet i kvalita. Zkrátka Opava by měla generovat dostatek dětí, které nejen dobře hrají hokej, ale jsou i vzdělané," říká Miroslav Glos.

Každý si musí umět nazout brusle

.

Vypadá to jako samozřejmost, ale nazutí bruslí není pro malé prcky žádná sranda. I proto v začátcích potřebují asistenci svých rodičů a trenérů, kteří tkaničky pečlivě utáhnou. S jednou tréninkovou skupinou malých dětí složených ze čtyř školek se v šatně opavského zimáku zvěčnil také trenérský tým okolo Kamila Glabazni.

Funguje to už u basketbalu

Projekt Naučíme naše děti bruslit není v Opavě prvním svého druhu. Něco podobného už zhruba před čtrnácti lety rozjel místní basketbalový klub. BK Opava ovšem nehledalo nové talenty ve školkách, ale na opavských základních školách.

V současnosti se už věnují basketbalu také ve Slavkově nebo třeba v Hradci nad Moravicí. Hráči, kteří začínali v těchto přípravkách, jsou dnes už třeba v kategoriích U12, U13 a vyhrávají mistrovské tituly.

Prvním profesionálním basketbalistou, který ze školních přípravek vyšel, byl Jiří Dihel.

Jiří Dihel

Donedávna hrával za áčko Opavy a v současnosti obléká dres francouzského týmu Reims. BK Opava do škol dodává míče, koše a posílá tam své trenéry. Tento způsob práce s mládeží se klubu skvěle osvědčil.

Kamil Glabazňa: Vojně se nešlo vyhnout

Dlouhých osm let strávil v Novém Jičíně, je odchovancem opavského Slezanu, za který si, mimochodem, zahrál také první ligu, a oblékal dres pražské Slavie, kde si mimo jiné vyzkoušel extraligu. Řeč je o bývalém hokejovém útočníkovi Kamilu Glabazňovi, který je momentálně šéftrenérem projektu Naučíme naše bruslit.

V této školičce učí bruslit malé děti. Kdysi přitom hrával po boku osobností, kteří se řadí mezi legendy českého hokeje. „Nikdy nezapomenu na to, jak jsem seděl v rohu šatny a po pravé straně jsem měl Vladimíra Růžičku a po levé Viktora Ujčíka," vzpomínal na angažmá ve Slavii právě Kamil Glabazňa.

Kamil GlabazňaProjekt Naučíme naše děti bruslit funguje od letošního roku. Stihl se už dostatečně dobře rozeběhnout?

Bruslařskou školičku pro děti jsme rozjeli v lednu. První tři měsíce byly testovací. O to vše bylo teď v říjnu snadnější. Dostali jsme větší prostor na ledě, takže máme na školky více času. Můžeme se jim tedy lépe věnovat.

V minulém roce jsme pořádně nevěděli, do čeho jdeme. Jedna školka střídala druhou a v jednu chvíli bylo na ledové ploše strašně hodně dětí. Teď je to lepší.

Předtím jste trénoval čistě hokejisty. Nyní malé děti učíte bruslit od základu. Sedí vám tato práce?

Je to má práce, která mě baví. U malých dětí to je těžší o to, že polovina z nich na bruslích nikdy nestála. Od toho jsme tady my, abychom je to naučili.

Za týden se vám na ledě vystřídá několik stovek dětí. Kolik lidí je trénuje?

Záleží to na počtu dětí, které školka nahlásí. Tomu přizpůsobím počet trenérů. Já osobně chodím na půl devátou a odcházím okolo půl třetí. Najít lidi, kteří pomůžou, není snadné. Sháníme je přes hokejový klub. Většinou jsou to bývalí hokejisté, kteří chodí na vysokou školu.

Z mužů Slezanu trénuje děti také Pavel Baďura s Bohumilem Hermanem, známý trenér Jarek Plánovský, dále pak se jedná o Adama Ježka, Adama Hájka anebo Marka Trčku. Nemůžu si dovolit vzít na led lidi, kteří neumí bruslit.

Jak těžké je vůbec naučit malé prcky bruslit?

První dva měsíce se určitě budou učit stát a padat. Když jsme začínali, měly strašný strach z ledu. Během první lekce jsme se učili jenom padat na zadek anebo ruce, aby zjistily, že se nemají čeho obávat. Musí se na vlastní kůži přesvědčit o tom, že to nebolí a je třeba k ledu získat nějaký vztah. S postupem času jsou na nich vidět velké pokroky.

Momentálně trénujete malé děti, ale jaké vůbec byly vaše začátky ledě?

V takovém věku jsem s hokejem nezačínal. Byl jsem starší než děti, které máme v současnosti na starosti. Mohlo mi být okolo šesti. Chodil jsem do „hokejovky" na Základní školu Komenského, která už neexistuje. Od druhé nebo třetí třídy jsem stál na bruslích.

V juniorském věku jste se dostal do pražské Slavie. Dá se říct, že jste tam strávil nejlepší část své kariéry?

Dostal jsem se do juniorky Slavie. Dokonce jsem s ní i vybojoval mistrovský titul. V jejím dresu jsem asi třicetkrát nastoupil v extralize. Vzpomínám si, jak jsem s Vladimírem Růžičkou a Viktorem Ujčíkem seděl v šatně. Byly to skvělé časy.

O vás je známo, že v dalším kariérním rozletu vás zabrzdila vojna. Nedalo se jí tehdy nějak vyhnout?

Je to tak. Věřil jsem, že skrze Slavii obdržím nějakou modrou knížku, ale nakonec se tak nestalo. Musel jsem do Jindřichova Hradce a má kariéra se trochu zabrzdila.

V Opavě jsem si sice později zahrál první ligu, ale bohužel zde seniorský hokej na několik let úplně skončil. Tenkrát jsem vším byl poměrně dost znechucený. Následně přišla nabídka z Nového Jičína, kde jsem osm let hrál druhou ligu.

Později jste se z ledové plochy přesunul na lavičku. Funguje podle vás spojení Kamil Glabazňa a trenéřina?

Když jsem hrál druhou ligu v Novém Jičíně, nabídli mi možnost pomáhat u přípravky. Můj učitel a jeden z nejlepších trenérů, které tady ve Slezsku a na severu Moravy máme, pan Fleischmann mě toho hodně naučil. Jedná se vlastně o otce Tomáše Fleischmanna, jenž nastupuje v NHL za Floridu. S ním jsem trénoval čtyři roky.

Později jsem se stal hlavním koučem novojičínského áčka. Nebylo to ale nadlouho. Po sérii špatných výsledků mě odvolali.

Co z trenérského hlediska považujete za svůj největší úspěch?

S panem Fleischmannem jsme v Novém Jičíně vyhráli mistrovství České republiky pátých tříd. Z těchto hráčů je už polovina v Třinci. V Novém Jičíně jsem trénoval prakticky všechny věkové kategorie. Možnost trénovat seniorský tým jsem obdržel i v Opavě.

Tehdy to byl ale záskok zhruba na osm zápasů. Potom, jak už jsem řekl, přišla šance v áčku Nového Jičína. Po mém odvolání jsem řešil rodinnou a celkově i trenérskou krizi. Teď se z toho vyhrabávám.

Na co ze své aktivní hráčské kariéry nejraději vzpomínáte?

Nikdy nejspíš nezapomenu na svůj první extraligový gól, který jsem vsítil v Litvínově. Tenkrát v bráně chytal Hrazdíra. Mezi největší úspěchy patří i titul s juniorkou Slavie. Tehdy jsme ve finále porazili Zlín 3:0 na zápasy. Hrál jsem třeba s Jaroslavem Bednářem nebo Petrem Kadlecem.

Kamil GlabazňaNarodil se 20. dubna 1977 v Opavě. Po absolvování Základní školy Komenského přešel na Střední odborné učiliště na Kolofíkově nábřeží, kde se vyučil strojním mechanikem. Je rozvedený a má dvě děti. Desetiletou dceru Natálii a o dva roky mladšího syna Jana, který po vzoru svého otce také hraje hokej.

Z čistě hokejového pohledu Kamil Glabazňa nejraději vzpomíná na roky 1999 a 2000, kdy si v dresu Slavie Praha vyzkoušel extraligu. V této soutěži má na kontě zhruba třicítku startů.

Autor: Petr Dušek

2.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

83

Komentář šéfredaktora Deníku: Kdo zastaví ANO?

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Derby MSFL pro Hlučín. Prestižní utkání s Petřkovicemi hlučínští fotbalisté dotáhli do vítězného konce. Před téměř čtyřmi stovkami diváků díky brankám Hudeczka a Krauta zvítězili 2:1. Za hosty dokázal už jen snížit kanonýr Lokša.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

U vážné nehody třináctiletého cyklisty zasahovali v sobotu 21. října záchranáři ve Vávrovicích.

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT