Nejen tím, že byl o tři roky mladší než jeho spoluhráči, ale také svou minulostí. Rodák z Osvětimi totiž pár sezon hokejově vyrůstal v líhni opavského Slezanu.

„Jo, jo, na Opavu rád vzpomínám. Hodně mi dala,“ usmíval se v přestávce mezi druhou a třetí třetinou zápasu v Novém Jičíně.

„Ve čtvrtek jsme hráli právě v Opavě. Kamarádi se přišli za mnou podívat, krátce jsme i pokecali. Na Opavu nikdy nezapomenu,“ podotkl centr polské reprezentace. Po návratu ze Slezska se stal ihned oporou Osvětimi, se kterou postoupil do nejvyšší soutěže. „Vlastně už tři roky hraji za muže, i když v letošní sezoně se mi tolik nedaří, mám na mysli kanadské bodování. Zatím jsem dal jen tři góly,“ krčí rameny.

„Je to ale také dáno i tím, že do Osvětimi se vrátili starší hráči a člověk se tolik na led již nepodívá. V loňské sezoně jsem chodil na oslabení i přesilovky, teď už tak vytížený nejsem,“ vysvětloval dvacetiletý útočník.

Jeho Osvětim na začátku sezony vedl Opavák Josef Doboš, teď už tomu tak není. „Neměli jsme výsledky, vedení sáhlo ke změně trenéra. Čekalo se od nás více, než je současná osmá příčka,“ doplňuje polský reprezentant, jemuž ještě loni dělal spoluhráče v kabině bývalý útočník Slezanu Karel Horný.

Macej má nyní v Osvětimi profesionální smlouvu. „Hokejem se živím, což jsem vždy chtěl. Myslím si, že úroveň polského hokeje šla nahoru. Já bych rád ještě v budoucnu vyzkoušel zahraniční angažmá,“ netají se Macej Szewczyk.

Loni si zahrál v polském dresu na mistrovství světa dvacítek. „Rád bych se propracoval do seniorské reprezentace, je to můj velký sen,“ svěřil se mladý Polák, který se v prvním zápasy s Čechy zapsal mezi střelce, shodou okolností to bylo na opavském ledě. „Dokonce jsme vedli, bohužel nakonec z toho byl pěkný debakl. Holt Češi jsou někde jinde,“ pousmál se Szewczyk, který si při své opavské stáži zahrál i hokejbal.

„Vzpomínám na to, jak jsem ještě s košíkem na helmě tam běhal. Říkal jsem to u nás klukům v kabině, v Polsku ale tento sport není populární, někteří ho ani neznají,“ zakončil povídání Macej Szewczyk.