Stačí se podívat na jeho tréninky. V roli hlavního trenéra vede v opavském Slezanu sedmáky s osmáky, kdy asistenta mu dělá Jaroslav Plánovský, u pětky a šestky mají oba trenéři role prohozeny. „Chtěl jsem u hokeje pracovat, to se mi také splnilo,“ říká Marek Harazim.

Aktivně se pak chodí vypotit do odborářské ligy. „Už když jsem hrál, tak jsem chodil k malým prckům pomáhat na tréninky. Zalíbilo se mi to, mohu říci, že práce mě baví,“ přiznává Harazim, který si krátce vyzkoušel i práci na jatkách.

Na své dva týmy nedá dopustit. „Letní přípravu jsme absolvovali společně obě třídy, hokejové věcí ale v sezoně budeme dělat samostatně,“ vysvětluje mladý trenér. „V obou třídách máme šikovné kluky, nedám na ně dopustit,“ podotýká Marek Harazim.

V rámci přípravy sehrál s oběma týmy několik přípravných duelů, nechyběla účast na přípravných turnajích. „Po herní stránce nám příprava vyšla. Odehráli jsme řadu dobrých zápasů, to platí i o turnajích,“ pochvaluje si Marek Harazim, který jako aktivní hráč nasbíral i jedenáct startů v extralize a kromě Opavy hrál za Přerov, Šumperk a slovenskou Dubnici.

Do soutěže vstoupí Markovy týmy 13. září proti Havířovu. „Kluci se už těší, přece jen mistrovské zápasy jsou úplně o něčem jiném než přípravné. Navíc celé přípravné období bylo poměrně dlouhé,“ říká mladý trenér.

O předsezonních cílech má trenér jasno. „Samozřejmě, že chceme hrát dobrý hokej a vyhrát co nejvíce zápasů. Pro mě osobně je ale velmi důležitý posun kluků do vyšších kategorií. Strašně bych si přál, aby se jich co nejvíce posunulo do vyšších ročníků a třeba se v budoucnu hokejem živili.

Moc by mě potěšilo, kdyby o těchto hráčích bylo slyšet i v budoucnu, kdy skončí v žákovských týmech a třeba někteří z nich si zahrají v extralize dospělých,“ svěřil se Marek Harazim, jenž nechápe postoj hokejového svazu, který zrušil deváté třídy a zavedl pravidlo 5+1.

„Například mám deset kluků ročníku 95 a v soutěži jich za osmičku může nastoupit pouze pět. Přijde mi to trochu zvláštní, ale na to já jsem malý pán,“ krčí rameny trenér opavské mládeže.

Horní řada zleva: Lukáš Monczmann, Patrik Peterek, Filip Otipka, Tomáš Pudich, Viktor Hladčík, Matěj Ondruch, Petr Heider, Richard Štrbík, Dominik Rohovský, Lukáš Klapetek, Dominik Wolf, Lukáš Blaževič, Jan Olšr, trenér Marek Harazim, Rostislav Martinec
Spodní řada zleva: Patrik Hlaváček, Jan Fajkus, Jan Cygal, Jan Hlista, Jakub Urbiš, Dimitrij Drelius, Tadeáš Pajor. Brankář: Petr Marek, Jan Drnda

Příprava 7. a 8. třídy HC Slezan Opava

7. třída:
Olomouc – Opava 3:7, branky Slezanu Hlista 2, Ostřanský 2, Krupa, Stuchlík, Hartmann
Opava – Olomouc 4:3, Stuchlík 2, Blaževič, Hlista
Prostějov - Opava 4:8, Ostřanský 3, Hartman 2, Dostál 2, Hlista
Opava – Šumperk 6:3, Krupa 2, Ostřanský, Hlista, Stuchlík, Rýpar
Turnaj v Rožnově pod Radhoštěm – 1. místo, nejlepším obráncem Lukáš Blaževič
Turnaj v Šumperku – 1. místo, nejlepší obránce Marcel Zbytek

8. třída:
Olomouc – Opava 3:3, Hula, Beneš, Rybka
Opava – Olomouc 5:4, Pudich 2, Beneš, Horák, Klapetek
Prostějov – Opava 2:3, Horák, Hula, Rohovský
Opava – Šumperk 1:2, Kalužík
Turnaj v Rožnově pod Radhoštěm – 1. místo, nejlepší brankář: Jakub Urbiš