Tento scénář se může proměnit v realitu, ale taky nemusí. Jasno by mělo být do konce června. Ve hře je i varianta, že město odkoupí od sdružení HC Slezan devadesátiprocentní podíl.

„Léta letoucí se ví, že hokej v Opavě je podfinancovaný. V sobotních novinách jsem se dočetl, že kluby potřebují na mládež 18 milionů korun, my od města dostáváme 3,6 milionu a na muže ani korunu. Přitom oproti konkurenčním klubům nám chybí pouze extraliga juniorů, máme ale první ligu juniorů," poznamenal předseda občanského sdružení HC Slezan Opava Alois Hadamczik.

„Současný stav hokeje řeším s městem. Tři měsíce vedu jednání s novým vedením radnice, hlavně s náměstkyní Bierhausovou, která má sport pod sebou. Jednání jsou vstřícná, podařilo se mi zástupce města přesvědčit, že zimní stadion potřebuje nutně opravit.

Byl jsem požádán, abych nastínil podobu zrekonstruovaného zimního stadionu. Na náklady klubu jsme udělali u Ing. Horáka vizualizaci. Myslím si, že záměr se povedl. Návrh byl prezentován jak na sportovní komisi, tak radě města a byly na něj pozitivní ohlasy," podotkl Alois Hadamczik.

Jen pro zajímavost: podle tohoto návrhu by měl stadion kapacitu 3100 diváků a rekonstrukce by se pohybovala okolo 120 milionů korun. „Věřím, že město od rekonstrukce neuhne tak, jak tomu bylo v posledních deseti letech," je optimista Alois Hadamczik.

Vizualizace Zimního stadionu v Opavě podle návrhu bývalého reprezentačního kouče a předsedy občanského sdružení HC Slezan Aloise Hadamczika nový stadion svým interiérem je podobný těm z Kanady. Rekonstrukce by měla stát okolo 120 milionů korun.

Vizualizace Zimního stadionu v Opavě podle návrhu bývalého reprezentačního kouče a předsedy občanského sdružení HC Slezan Aloise Hadamczika nový stadion svým interiérem je podobný těm z Kanady. Rekonstrukce by měla stát okolo 120 milionů korun. vizualizace: archiv HC Slezan Opava

„Ve spolupráci s panem Hadamczikem rekonstrukci řešíme, nezávazně jsme nechali také udělat vizualizaci," řekla k tématu náměstkyně primátora Simona Bierhausová (hnutí ANO 2011).

Stav zimního stadionu ale není jediným velkým problémem HC Slezan. „Udělali jsme ekonomickou analýzu a požádali město o finanční podporu. Proběhlo třináct schůzek, na kterých nám bylo slibováno, že peníze budou, ale zatím se tak nestalo.

Jenomže přípravy na novou sezonu začínají a my máme dluhy vůči dodavatelům a trenérům nechceme jen slibovat, sám jsem sehnal díky reklamním partnerům pro hokej za poslední období pět milionů korun," pokračuje Alois Hadamczik, který nemá problém klub převést na město.

„Paní radní Horáková mi navrhla, ať předám devadesát procent klubu městu, s čímž souhlasil primátor i paní náměstkyně. Učinil jsem ekonomickou nabídku, která v žádném případě nebyla vysoká. Dostalo se mi odezvy, že je akceptovatelná. Tenhle návrh měl jít do rady města, výsledek ale neznám a čas rychle utíká," zdůraznil bývalý trenér národního týmu.

„Hledáme možnosti nejen přímé podpory, jak hokej financovat. Pracujeme na koncepci, jak nejen hokeji v Opavě pomoci, ale i ostatním sportům," vyjádřila se Simona Bierhausová.

Alois Hadamczik, který v novém ročníku povede v extralize brněnskou Kometu, chce mít co nejdříve jasno.

„Osud hokeje má v rukou město, pokud se do 1. července nenajde řešení, tak končím. Nechci si kazit své jméno, tak aby bylo spojováno s neplněním závazků a nedůvěryhodností, chci mít co nejdříve jasno už i kvůli svému pracovnímu vytížení," prohlásil předseda občanského sdružení HC Slezan.

„Svoláme valnou hromadu, na které se členové seznámí s dalším postupem. Zájemci o licence jsou, může se tak stát, že hokej z Opavy úplně zmizí," dodal.

„Nechceme, aby hokej zanikl, v Opavě má dlouhou tradici a musí žít dál. Rozhodně ale nebudeme nic dělat pod tlakem. Dluhy v HC Slezan vznikaly od roku 2007 a my je nemůžeme za jeden měsíc narovnat, navíc když jsme při skladbě rozpočtu srazili všem deset procent, musíme především kopat za občany," zakončila Simona Bierhausová.

Situace okolo HC Slezan bude jedním z bodů zastupitelstva, které proběhne 22. června.