Řeč je o nadějném hokejistovi Radku Faksovi původem z Opavy. Radek Faksa v Opavě hokejově vyrůstal až do sedmé třídy, pak zamířil do Třince a z něj v létě před letošní sezonou odcestoval za svým snem dostat se do NHL.

K tomu by mu mělo napomoci angažmá v dresu Kitcheneru Rangers, hrajícího Ontario Hockey League. Jak ale sám říká, na rodnou Opavu nezapomene.

Radku, jak hodnotíte vystoupení české reprezentace na mistrovství světa do 20 let?

Myslím si, že vystoupení můžu hodnotit kladně. Před turnajem byl základní cíl postoupit ze skupiny, což se nám podařilo. Poté jsme smolně prohráli ve čtvrtfinále v prodloužení s Ruskem, ale porážku jsme museli hodit za hlavu, soustředit se na na zápas se Slovenskem o 5. místo, které rozhodovalo o lepším postavení na příštím mistrovství. Ani naše předvedená hra nebyla špatná.

Co vaše osobní výkony, byl jste s nimi spokojen?

Své výkony hodnotit nechci, to raději nechám na druhých, ale jsem šťastný, že jsem už v sedmnácti letech dostal příležitost zúčastnit se tak velké akce jako MS.

V kádru české dvacítky jste byl nejmladší, nedělali si z vás spoluhráči legraci?

Někdo si ze mě samozřejmě sem tam legraci udělal, třeba při silvestrovském přípitku, kdy do mě kluci šili, že ještě nemůžu pít šampaňské, protože mi nebylo osmnáct. (smích)

Jak vůbec proběhla oslava příchodu nového roku s reprezentací v Kanadě?

Nový rok jsme oslavili přípitkem a hned po něm šli spát, protože brzy ráno jsme měli trénink.

Co váš hokejový život v Kitcheneru? Soudě podle statistik daří se vám velmi dobře…

V Kitcheneru se mi hraje skvěle, máme skvělé fanoušky, kteří nás vždy výborně podporují, a navíc dostávám v týmu hodně příležitostí, takže jsem spokojený.

V čem je hlavní rozdíl mezi mládežnickými soutěžemi v zámoří a České republice?

Podle mě, co tak mohu posoudit, si myslím, že největší rozdíl je v mentalitě lidí, kteří tady berou hokej úplně jinak než v Česku. Je pro ně opravdovým náboženstvím a podle toho to tady taky vypadá.

Poznávají vás lidé v Kitcheneru na ulici? Jste populární?

Ano, občas se mi stane, že mě lidi na ulici poznají a chtějí se vyfotit nebo žádají o podpis.

A co obyčejný život v Kanadě, jak trávíte volný čas?

Můj civilní život tady je taky výborný. Bydlím u skvělé rodiny s krásným domem. Rád chodím nakupovat nebo ven s kamarády, do kina apod. Nemůžu si na nic stěžovat.

Jazyková bariéra vám problém nedělá? Uměl jste anglicky už předtím?

Angličtina mi na začátku dělala docela problém, ale nyní už je to lepší, protože v rodině, se kterou bydlím, jsou učitelé, takže mě v ní doučují a je to v pohodě.

Prý jste měl skončit spolu s dalším rodákem z Opavy Matějem Machovským v týmu Bramptonu …

Ano, to je pravda, ale nakonec si mě vybral Kitchener a jsem za to rád. I když na druhou stranu hrát s Matějem by bylo taky skvělé.

Jste s Matějem v častém kontaktu?

Ano, s Matějem jsme v kontaktu skoro pořád, hlavně na facebooku. V Opavě jsem s ním hrál už od přípravky, takže jsme dobří kamarádi.

Jaké jsou cíle Kitcheneru v letošní OHL?

S Kitchenerem chceme dojít co nejdál. Letos máme velmi dobrý tým, takže doufám, že se nám bude dařit.

Nedávno vyšel seznam mladých hráčů, do kterých se vkládá největší šance při draftu NHL. Vy figurujete na čtvrtém místě ze všech hráčů působících v zámoří. Co na to říkáte? To asi zahřeje …

Určitě, byl jsem mile překvapen, vůbec jsem to nečekal, ale sezona je ještě dlouhá a stát se může cokoliv. Snažím se na to moc nehledět a soustředit se hlavně na své výkony.

Jste pozvaný na Top Prospects Game, co si od té akce slibujete?

Právě v pondělí do Britské Kolumbie odlétám. Těším se, že si zahraju parádní hokej, a doufám, že se ukážu v dobrém světle.

Teď se vrátíme k vašim hokejovým kořenům. Jak vzpomínáte na roky strávené v opavské mládeži?

Na Opavu pořád vzpomínám, odmalička jsem v ní bydlel a taky mi dala mé první hokejové krůčky, chtěl bych jí za všechno moc poděkovat.

Kdo z opavských trenérů vám předal nejvíce cenných rad a zkušeností?

Nechci jmenovat jen jednoho, to by bylo nespravedlivé, ale všichni, kteří mě trénovali, mi dali něco užitečného a za to jsem vděčný.

Co vás přimělo k odchodu do Třince?

Odešel jsem do Třince proto, že se v něm hraje extraliga, a viděl jsem v něm větší šanci do budoucna. Kdyby se v Opavě hrál hokej na vyšší úrovni, tak bych určitě raději zůstal doma, ale jinak to holt nešlo.

Začátky v Třinci asi nebyly zrovna jednoduché…

Začátky opravdu nebyly vůbec lehké, protože jsem měl asi deset, jedenáct roků a žil sám na hotelu. Měl jsem však štěstí na skvělé lidi a hodně mi pomáhala také rodina, takže jsem všechno zvládl, a když už jsem hokeji obětoval tolik, tak jsem se snažil odevzdávat maximum na trénincích i v zápasech.

Následného transferu do kanadského Kitcheneru taky nelitujete?

Odchodu do Kanady určitě nelituji, posunul jsem se v kariéře zase o kousek dál a je to skvělá zkušenost.

Stýská se vám po rodině?

Stýská se mi hodně a nejenom po rodině, ale také po přátelích, tradičních českých jídlech a kofole. (smích)

Sledujete svého staršího bratra Martina, který pomalu nakukuje do áčka opavského Slezanu?

Sleduji a jak. Vím o něm úplně všechno, snad i to, co neví ani on sám. (smích) Jsme pořád v kontaktu a doufám, že bude dostávat v áčku co nejvíce příležitostí.

Hráli jste vůbec někdy spolu v jednom týmu?

Spolu jsme ještě nikdy nehráli, ale doufám, že do budoucna se tak třeba jednou stane.

Jan Šimek