Radek Faksa působil v kádru Slezanu až do sedmé třídy, pak zamířil do Třince, kde strávil čtyři sezony, po nichž odcestoval za svým snem do zámoří. Nyní nastupuje v soutěži Ontario Hockey League v dresu Kitchener Rangers a mezi jeho soupeře patří i další exopavský hráč hrající v Kanadě Matěj Machovský.

Letos budou do NHL draftováni hráči narození od 16. září 1993 do 15. září 1994 a samozřejmě starší hokejisté, jimž se pozornosti kanadsko-amerických klubů z NHL zatím nedostalo. Faksa se dostal na mistrovství světa juniorů i přesto, že mu v době jeho konání bylo pouhých sedmnáct let, a rozhodně nebyl pouze do počtu.

Důležitými brankami proti Dánsku a Slovensku jeho naděje před draftem ještě vzrostly. Navíc se mu daří i premiérová sezona v OHL, kde pravidelně sbírá kanadské body a patří k nejproduktivnějším hráčům svého celku. Společnost Central Scouting Services (CCS) zveřejňuje po juniorském mistrovství světa žebříčky talentovaných hokejistů jak z Evropy, tak ze Severní Ameriky podle toho, jak se hráči nezávislým odborníkům zamlouvají.

Úřad centrálního skautingu je nezávislou organizací, kterou financuje sama NHL s cílem podávat co možná nejobjektivnější pohled na mladé hokejisty. Zveřejňované žebříčky orientačně ukazují, jak si mladíci před draftem stojí, a synovec bývalého českého reprezentačního obránce Stanislava Pavelce Radek Faksa je na tom velice dobře.

Vždyť jeho jméno figuruje v seznamech českých hráčů působících v zámoří nejvýše. Mezi hráči v poli je čtvrtý. Před ním je pouze kanadský obránce Ryan Murray a dva ruští forvardi – Michail Grigorenko a Nail Jakupov. Druhým Čechem v tomto žebříčku je Martin Frk, ovšem ten klesl až na pětadvacátou pozici.

Mezi brankáři je v Severní Americe nejlepší z Čechů Patrik Bartošák na desátém místě. Další z odchovanců Slezanu Opava, Matěj Machovský, figuruje na příčce sedmnácté. Tento první oficiální odhad bude samozřejmě ještě upřesňován, ale šance Čechů projít draftem rozhodně žije.

Jan Šimek