Devětatřicetiletého hokejistu jsme vyzpovídali po druholigovém utkání v Opavě, kde Přerov zvítězil 5:4 po samostatných nájezdech a samotný Richard Brančík se prezentoval dvěma asistencemi.

Z Opavy odjíždíte jako vítěz, jaké jsou vaše pocity?

Před zápasem bychom dva body určitě brali, protože tady se hraje těžko a moc se tady nevyhrává, ale jsme trošku zklamaní z vývoje zápasu. Pořád jsme hru kontrolovali a vedli, jenže svými vlastními chybami a lehkomyslnostmi ve hře jsme se připravili o vítězství za tři body.

Co výkony Přerova napříč sezonou? Jste opět na špici tabulky, takže zřejmě panuje spokojenost…

Máme za sebou i třetí část sezony a jsme zatím na třetím místě, takže plníme cíl, který jsme měli před sezonou. Věřím, že toto místo udržíme, protože chceme jít do play off z co nejlepší pozice a poslední čtvrtina soutěže nyní rozhodne. Máme dobře nakročeno, dost bodů jsme uhráli, máme náskok, takže když vydržíme, nebudeme dělat hloupé chyby a nebudeme srážet sami sebe, tak to bude dobré.

V Přerově působí kromě vás celá řada zkušených a extraligou protřelých hráčů, jakými jsou například Martin Kotásek, Zdeněk Sedlák či Jan Krajíček. Je to pro mužstvo velká výhoda?

To je otázka pro někoho jiného. Já si myslím, že určitě. My všichni starší hráči máme té soutěži co nabídnout a mladým něco dát. Máme šanci se ještě ukázat před diváky a doufám, že do starého železa ještě nepatříme a platní jsme. (smích)

Ona prakticky celá východní sekce druhé ligy je prošpikována zajímavými osobnostmi typu Davida Moravce, Luďka Krayzela či Miroslava Javína…

Hraji tuto soutěž prvním rokem a jsem hrozně překvapený kvalitou zápasů v moravské skupině, což je dáno tím, že z první ligy jsou tu pouze dva týmy a všichni ostatní hráči pak hrají ve druhé lize. Jak zmiňovaný Moravec, Javín či Ambruz. Je tady celá řada kvalitních prvoligových a extraligových hráčů, kteří hrají nyní ve druhé lize, protože na Moravě je prvoligový pouze Šumperk a Olomouc a do Čech se klukům jít nechce.

Co vy a Opava? Jak vzpomínáte na dlouhé roky strávené v ní?

Je už to tedy hodně dávno, ale bylo to tady příjemné. Získal jsem zde hodně kamarádů a známých, s kterými se stýkám dodnes. Takže, jak říkám, je to sice dlouho a byla jiná doba, ale bylo to tady opravdu fajn a na Opavu vzpomínám rád.

Jste v kontaktu s některými spoluhráči z Opavy? Takový Zdeněk Pavelek za Slezan nyní hraje, nehecujete se spolu před vzájemnými zápasy?

Se Zdeňou moc ne, nejvíce jsem v kontaktu s Davidem Galvasem a Kamilem Přibylou, stýkáme se i s rodinami. Jinak s kluky, co se známe kolem hokeje, tak se bavíme spíše po telefonu.

Současný opavský tým je tvořen vlastními odchovanci, pamatujete si nějaké tváře ze svého působení ve Slezsku?

Tady ti kluci, co nyní za Opavu hrají, to byli všechno junioři, co si pamatuju. Když jsem odsud odcházel, tak byli v juniorce a je vidět, že se tady vyhráli. Určitě mají kvalitní tým, hrají nepříjemný hokej, těžko se tady vyhrává. V mužstvu je hodně Opaváků, co si tak matně pamatuju, uvidíme, jak to tady bude vypadat v budoucnu.

Patříte k významným osobnostem novodobé historie olomouckého hokeje, kde jste strávil celých jedenáct sezon a zastával funkci kapitána. Fanoušci vás zbožňovali, byl jste ikonou klubu. Loni ale přišlo vedení klubu s omlazením a právě vy jste byl mezi prvními hráči, kteří putovali pryč…

Takový je život, bylo mi osmatřicet a dalo se s tím počítat. Prostě přišli s omlazením, a to člověk mnoho nenadělá. Byl jsem rád za nabídku z Přerova, protože jsem v něm velice spokojený, je tu super parta a všechno kolem dokola, já si na nic stěžovat vůbec nemohu.

Měl jste loni i jiné nabídky než tu z přerovského klubu?

Neměl, protože jsem šel na operaci. Dělali mi plastiku křížového vazu a v té době si nikdo nemyslel, že to rozchodím a že ještě vůbec někdy budu hrát hokej. Jenže já jsem tomu věřil, šel pevně za tím. Povedlo se a koleno je snad v pořádku. Přerov se ozval až na poslední chvíli, někdy v srpnu, září, kdy jsem to ještě sám zkoušel, jestli vůbec budu moct hrát, a ono to šlo.

Asi nebylo zrovna jednoduché vrátit se k hokeji po takto náročné operaci…

Mně to akorát trochu eliminovalo letní přípravu, měl jsem ji zkrácenou, ale v letošní sezoně jsem odehrál přes třicet zápasů, a i když ne všechny byly ideální, tak si myslím, že zatím to jde celkem v pohodě. Věřím, že na tuto sezonu nějakým způsobem připravený jsem.

Táhne vám už na čtyřicet let, přesto patříte k nejproduktivnějším hráčům ambiciózního Přerova. Jaký je tedy váš recept na hokejovou dlouhověkost?

Musím se více hlídat a dbát o své tělo. Svaly začnou ochabovat a je to o to těžší. Myslíte si, že už nemusíte trénovat, ale naopak, musíte trénovat ještě víc. Potom je to jen o tom, jestli chce člověk hrát. Pokud ano, tak tomu musí podřídit přípravu, trénink a pak to jde. Záleží samozřejmě na okolnostech, spoluhráčích a protihráčích, prostě dokud člověk ještě bude hru stíhat, aby o něj byl zájem (smích).

Vy ale končit s hokejem jen tak nebudete, vidťe?

Říkám, záleží na tom, jestli o mě bude zájem a bude sloužit zdraví, pak budu hrát dál.

Až jednou skončíte, máte v plánu, co budete dělat? Neláká vás trenéřina?

Je to jedna z variant, mám nyní čerstvě dodělanou licenci B, takže je to jedna z možností, že bych mohl naskočit jako trenér, ale uvidíme. Ještě to má čas.

Richard Brančík
Povolání: hokejový útočník
Post: centr
Datum narození: 23. 9. 1973
Výška: 180 cm
Váha: 85 kg
Držení hole: pravá
Rodinný stav: ženatý

Extraliga: 96 utkání (15 branek, 13 asistencí).
HC Slezan Opava: 170 utkání (44 branek, 54 asistencí)

Současný klub: HC Zubr Přerov (2. liga).
Předchozí kluby: 1991-92 DS Olomouc (Extraliga), 1992-93 HC Olomouc (Extraliga). 1993-94 VTJ Tábor (1.liga), 1994-95 HC Olomouc (Extraliga), BH Prostějov (1. liga), 1995-96 HC Olomouc (Extraliga), BH Prostějov (1. liga), 1996-97 HC Slezan Bohemex Trade Opava (Extraliga), HC Precheza Přerov (1. liga), 1997-98 HC Bohemex Trade Opava (Extraliga), 1998-99 HC Olomouc (1. liga), 1999-00 HC Slezan Opava (1. liga), 2000-01 HC Vítkovice (Extraliga), HC Slezan Opava (1.liga), 2001-02 HC Slezan Opava (1. liga), 2002-03 HC Olomouc (2. liga), 2003-04 HC Olomouc (1. liga), 2004-05 HC Kometa Brno (1. liga), 2005-06 HC Kometa Brno (1. liga), 2006-07 HC Kometa Brno (1. liga), 2007-08 HC Olomouc (1. liga), 2008-09 HC Olomouc (1. liga), 2009-10 HC Olomouc (1. liga), 2010-11 HC Olomouc (1. liga)

Jan Šimek