K hokeji Tomáše přivedl otec Tomáš, tréninkovou týdenní řeholi s ním absolvuje maminka Monika, fanouškem je děda Karel. „Tomášek hokej miluje, bruslit začal už ve třech letech. Začínali jsme v Opavě a za tři roky přešli do Vítkovic,“ vysvětluje maminka malého hokejisty. „Je to sice časově náročnější, ale ve Vítkovicích je to pro jeho rozvoj lepší,“ dodává.

Hokejové naděje se připravují čtyřikrát týdně, volno mají jen ve středu. Nejnáročnější je pátek, kdy na Tomáše čeká brzký ranní trénink. „Už jsme si zvykli,“ usmívá se maminka Monika.

Tomáš Lasák nastupuje v útoku. Jeho trenérem je někdejší extraligový útočník Libor Pavliš, který si jako aktivní hráč vyzkoušel nejvyšší soutěž i v dresu opavského Slezanu. „Vím, že náš trenér za Opavu hrával,“ přidala svůj první postřeh naděje hokejových Vítkovic. Tomáš Lasák je momentálně sportovní obojživelník. „Ještě hraji fotbal u nás za Chlebičov, ale hokej mám rád více,“ zdůrazňuje.

To, že mu to v hokeji jde, dokládá i fakt, že byť je věkem ještě třeťák, hraje už v kategorii o třídu výše. „Jiné je to v tom, že ve čtyřkách hrajeme na celé hřiště, ve trojkách na třetinu,“ vysvětluje změnu Tomáš Lasák, kterého baví střílet góly a jezdit nájezdy. „Na jednom turnaji jsem nastřílel patnáct branek,“ říká pyšně.

Tomáš Lasák nejenže hokej hraje, ale bedlivě ho také sleduje. „Fandím Vítkovicím, chodíme někdy na jejich zápasy. Palce držím i Čechům a v NHL je mým nejmilejším klubem Washington, protože za něj hraje Ovečkin,“ sype ze sebe další informace.

Samozřejmě že nejblíže má ale Tomáš k Vítkovicím, zákonitě tak musí mít své idoly i v kabině výběru trenéra Kuby Petra. „Úplně nejvíce se mi líbí Rostislav Olesz, už byl i za námi v kabině, dobře hraje také Jakub Lev,“ představuje chlebičovský rodák své dva největší idoly.

Z krátkého povídání s Tomášem Lasákem ihned poznáte, co pro něj hokej znamená. Sbírá kartičky, pod stromečkem našel třeba hokejový dres.

Na to jaký, je asi zbytečné se ptát. „Přece vítkovickou 57, kterou nosí Rostislav Olesz,“ přichází očekáváná odpověď.

Tomáš Lasák si živí v hlavě i svůj sen. „Chtěl bych jednou hrát za Vítkovice extraligu a být hráčem tak dlouho jako Jaromír Jágr,“ svěřuje se osmiletý hokejista, který má velký přehled i o ostatních sportech. „Koukám i na biatlon, kde fandím našim,“ zdůrazňuje.

Radost z Tomášova hokeje má celá rodina. „Tomášek má naši veškerou podporu, i když je to časově i finančně náročný sport.

Jsme rádi, že si našel svůj velký koníček, ale základem je také škola a s manželem ho vedeme k pokoře, protože bez ní to nejde,“ bere si slovo na závěr maminka Monika.