Ještě vloni patřil útočník Michal Mlýnek k velkým postavám německého třetiligového týmu EV Lindau. Hokejem se živil, po loňské sezoně se ale rozhodl pro návrat. Na soupisce mateřské Opavy byste ho ale hledali marně. Letošní ročník totiž začal v Horním Benešově, který působí v krajské hokejové lize.

„V Německu jsem ztratil chuť do hokeje, proto jsem se vrátil,“ svěřil se Michal Mlýnek po derby v Krnově, které jeho tým prohrál 4:2. Devětadvacetiletý hokejista byl na ledě hodně vidět, jednou se zapsal i mezi střelce.

Michale, jak vnímáte derby mezi Krnovem a Horním Benešovem?

Zažil jsem to poprvé, v Benešově to bylo poklidnější. V Krnově to bylo jiné, mají hezkou arénu, prezentují se dobrým hokejem, chodí hodně lidí, dorazili také naši fanoušci. Celkově jsem byl mile překvapen.

Výsledkově vám ale zápas nevyšel, prohráli jste 4:2, nicméně v první třetině jste drželi s favoritem krok…

Řekli jsme si, že budeme hrát poctivě zezadu. V první třetině to šlo. Ve druhé přišel náš krátkodobý výpadek a soupeř toho dokázal využít, dal tři rychlé branky, vlastně z ničeho. Vedli rázem 3:0 a proti lídru soutěže se do zápasu těžce vrací.

Sezonu jste překvapivě začal v Horním Benešově. Když pomineme fakt, že je to jen krajská liga, nabízí se otázka, proč jste nezakotvil v Krnově, za který hraje i váš bývalý spoluhráč a velký kamarád Radek Vlašánek?

Určitě mám v Krnově spoustu kamarádů, se kterými jsem hrával v Opavě, ale v době, kdy jsem působil v Německu, tak jsem se připravoval v Benešově, kde mám také spoustu známých. Asi rozhodujícím kritériem byl pro mě fakt, že trenérem Benešova je Martin Mičola, který je mým švagrem.

Jaké je to hrát pod švagrem?

(usměje se) Někdy je to těžké, nějak se tolerujeme. Na střídačce nedáváme znát, že jsme rodina. Je to trenér jako každý jiný. Po zápase nebo po tréninku si řeknu svůj názor. Na ledě ho ale poslouchám, jako každého jiného kouče.

Není pro hráče vašeho formátu Krajská liga málo?

Viděli jste, že i v této soutěži se hledám. Za pět let v Německu jsem ztratil chuť do hokeje. Rozhodl jsem se vrátit do Česka, zkusit žít normálním životem, ne na cestách a daleko v Německu od rodiny. Třeba se chuť vrátí. Nechal jsem si v Německu dveře otevřené.

Jakých bylo pět let v Německu?

Rok jsem hrál čtvrtou ligu, podařilo se nám postoupit. Bylo to náročné, hráli jsme stejnou soutěž jako Opava, ale finanční podmínky jsou někde jinde.

Asi jste v Německu musel vedle hokeje chodit i do práce…

První dva roky jsem pracoval, potom už jsem hrával jenom hokej. Třetí liga je poloamatérská, tréninky jsou večer, k tomu dva dopolední. Polovina týmu pracovala, tak jsme byli domluveni, že jsme chodili do firmy majitele klubu něco si přivydělat, ať nesedíme jenom doma.

Dá se úroveň třetí ligy v Německu srovnat s třetí nejvyšší soutěží v Česku?

Abych pravdu řekl, tak se po pěti letech změnila i úroveň v Česku. Byl jsem se podívat na zápasy v Opavě. Přijde mi, že se z ní vytratila zkušenost. Je to o mladých, dravých klucích. V Německu mohou být v této soutěži dva cizinci. Kolem toho postaví šikovné Němce nebo cizince s papíry, jakým jsem byl já. To je jedna pětka. V dalších dvou jsou mladí kluci, kteří mají vidinu, že se dostanou do vyšší ligy. Je to o fyzicky náročném hokeji. V Česku je více hokej.

Opava se po vašem návratu neozvala?

Upřímně, neřekl jsem, že nemám zájem hrát za Opavu, ale nabídka nepřišla. Vedení se během pěti let změnilo a asi pomalu nikdo neví, že nějaký Mlýnek je odchovancem. Pan Janeček má mladý tým, a jak říkám, chuť z mé strany do hokeje nebyla. Uvidíme, co přinese příští rok. Hokej jsem úplně nezabalil.

Chuť se už vrací?

Musím říci, že ano. V Německu mi chyběla česká parta z kabiny. Bylo to o skupinkách. Kanaďani drželi pospolu, Němci byli proti cizincům a pak ještě byl spolek Čechů. Chyběla mi sranda. V autobuse jedete sedm hodin na zápas, všichni spí nebo koukají na filmy. Jen my Češi jsme se bavili. To v Benešově je super kabina.

Otázka na závěr: jak vnímáte speciálně v Krnově divácké návštěvy. Téměř vyprodáno… Co by taková Opava za to dala?

Na Opavu se chodím dívat. Kluci hrají fakt hezký hokej, ale fanoušci nechodí, čert ví proč. Je to škoda. V Krnově mě to překvapilo, plný stadion, dokonce i choreo. Věřím, že i do Opavy si lidi časem cestu najdou.