Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta vystudoval archeologii, ale po srpnové okupaci se musel živit jako dělník. Podepsal Chartu 77 a byl dva a půl roku v komunistickém vězení. Po listopadu 1989 zakládal zpravodajské služby demokratického státu, byl ministrem ve vládě Miloše Zemana, kde měl na starost akci Čisté ruce. Posléze působil jako velvyslanec v Kyjevě a Moskvě.
V lednovém rozhovoru pro Deník uvedl, že Rusko nemá k útoku na Ukrajinu žádný důvod. Po agresi přiznal, že se mýlil.
Přečtěte si exkluzivní rozhovor Deníku s kandidátem Jaroslavem Baštou:
Proč se stal poslancem za Okamurovu SPD? Třeba proto, že podle něj Česká republika přichází členstvím v Evropské unii o suverenitu. Ostře se také vymezuje proti přijetí novely volebního zákona. „V okamžiku jejího odsouhlasení už navždy budeme volit tuto koalici. Když se podíváte na mechanismus korespondenční volby, jak se projevil v USA, Rakousku a naposledy v Německu, tak nejdříve odvolí lidé prezenčně. Výsledky se sečtou a pak začnou chodit korespondenční hlasy, které to zvrátí. V USA to jednoznačně fungovalo tak, že do ghett chodili aktivisté, kteří lidem pomáhali vyplňovat volební lístky,“ uvedl ve zmíněném rozhovoru.
Kandidát na prezidenta je také přesvědčen, že válka na Ukrajině by měla skončit co nejdříve, a to i za cenu územních ústupků ze strany Kyjeva.
Jaroslav Bašta se narodil 15. května 1948 v Plzni. Vystudoval historickou archeologii na Filozofické fakultě UK. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 odsouzen na 2,5 roku. Je ženatý, jeho manželka Dara Baštová je archeoložka.
Dezinformace, bydlení na Pražském hradě či největší hrozby dneška. Podívejte se, jaký má Jaroslav Bašta názor na důležitá aktuální témata: