VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

8.11.2018

Oblíbená akce je zpět, Česko si zazpívá koledy i letos

Polovina prosince již tradičně patří v mnoha obcích a městech v celé České republice společnému zpívání koled. Vánoční písně se na náměstích a dalších prostranstvích či místech rozeznívají vždy ve stejný čas a ani v letošním roce tomu nebude jinak.

8.11.2018

Noc divadel v den svátku

Třetí listopadová sobota bude opět patřit Noci divadel. V letošním roce termín vychází symbolicky na 17. listopadu 2018, což ve spojení s mnoha historickými výročími, která si připomínáme, určilo i téma letošního ročníku: Česko-slovenská divadelní spolupráce.

29.10.2018

OBRAZEM: Obecní dům se nesl ve znamení módy

Celkem 132 modelů mohli zhlédnout návštěvníci módní show, která se odehrála v Sále purkmistrů opavského Obecního domu.

27.10.2018

OBRAZEM: Evropa ve válce a míru

Obecní dům v Opavě se v pátek 26. října stal dějištěm společného česko – norského semináře na téma 20. století, Evropa ve válce a míru – důsledky a poučení.

25.10.2018

Známý umělec slaví kulatiny

Muži prý nestárnou a důkazem toho může být bývalý herec Slezského divadla Drahomír Ožana. Tento měsíc oslavil skoro neuvěřitelné pětaosmdesátiny.

25.10.2018

Pohádka o drakovi je od dnešního dne v kinech. Natáčela se v našem regionu

FOTOGALERIE/ Předpremiéry jsou minulostí, od 25. října se jede naostro. Do kin zamířila československá pohádka Když draka bolí hlava.

24.10.2018

Jarek Nohavica získá medaili od ruského prezidenta Putina!

Ostravský písničkář Jaromír Nohavica poletí do Ruska! Od tamního prezidenta Vladimíra Putina totiž obdrží Puškinovu medaili.

23.10.2018

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

21.10.2018

Herečka Jana Bernášková: Cesta z Krnova do Prahy byla těžká a trvala dlouho

ROZHOVOR/ Je krásná a talentovaná. Její cesta k herectví nebyla jednoduchá, přesto to nevzdala a dnes je uznávanou úspěšnou herečkou. Jana Bernášková je důkazem toho, že sny se občas plní.

18.10.2018

Krnovský Elvis Presley: Fanynka po mně na památku chtěla propocené boxerky

ROZHOVOR/ Vypadá jako Elvis. Má vlasy jako on, jeho pohyby, jeho gesta. Není to jen obyčejný imitátor. Pro lidi v regionu se stal Pavel Pavlevský opravdovým Elvisem. Krnovským Elvisem.

15.10.2018

V Nových Sedlicích vystaví obrazy místního malíře

V obecním sále v budově školy v Nových Sedlicích bude od pátku 19. do neděle 21. října v vidění autorská výstava obrazů krajináře Milana Onderky, což je místní amatérský výtvarník.

3.10.2018

Kabelkový veletrh opět na scéně

Už počtvrté budou moci lidé prostřednictvím Kabelkového veletrhu přispět na dobrou věc. Akce, na které se organizačně podílí Opavský a Hlučínský deník spolu s Obchodním centrem (OC) Breda&Weinstein, je letos naplánována na pátek 16. listopadu.

3.10.2018

OBRAZEM: Dožínky v Rohově

Po více než šedesáti letech oslavili v Rohově dožínky. Součástí odpoledne byla mše svatá s poděkováním za úrodu, nechyběl ani průvod alegorických vozů a techniky, ať už zemědělské nebo zahradní.

28.9.2018

Kytarista Kryštofů Hofmann vydal instrumentální album: Splnil jsem si sen

Kapela Kryštof si užívá mezidobí po letních Kempech a před podzimním akustickým turné, jeden z jejich členů – kytarista Evžen Hofmann – však má za sebou velký mezník ve svém profesním životě.   

23.9.2018

OBRAZEM: Na Šilheřovickém zámku se slavilo 100. výročí republiky

Jako za Masaryka! Zámecké nádvoří v Šilheřovicích se proměnilo v prvorepublikový parket  

20.9.2018

Babí gastro festival láká na autogramiádu fotbalistů

Babí gastro festival startuje již zítra v Obchodním centru Breda & Weinstein v Opavě. Akce, na které bude připravena spousta ochutnávek a dobrého jídla a pití, začíná ve 11 hodin a potrvá až do večera. 

19.9.2018

Slezské divadlo Opava – divadlo pro všechny generace

Slezské divadlo Opava je jedním z nejstarších divadel v ČR a je přínosem pro kulturu nejen v rámci města, ale i celého regionu.

17.9.2018

Mraky jídla a zábavy vás čekají na Babím gastro festivalu

Soutěže, hudba a hlavně spousta jídla a pití, které potěšení i ty nejvytříbenější chuťové buňky. Tohle všechno na vás čeká 21. září před i vevnitř OC Breda&Weinstein v rámci Babího gastro festivalu. Započte v jedenáct hodin dopoledne a skončí v půl deváté večer. Program bude bohatý a každý si přijde na své.  

7.9.2018

Jan Katolický: Folklor mě provází celým životem

Jan Katolický stál u založení známého štěpánkovického národopisného souboru Srubek, který dobře znají příznivci tohoto žánru i za hranicemi regionu. Během trvání se v něm vystřídalo kolem stovky členů.

2.9.2018

Daniela Raisová výhru Choreografa roku jsem vůbec nečekala. Do New Yorku se těší

Už ve dvaceti letech založila v Opavě velmi úspěšnou taneční školu Dance4Life. Je zaměřená především na styl disco a letos s ní Daniela Riesová oslaví deset let fungování. Mezitím sklízí jeden úspěch za druhým. Teď se jí podařilo vyhrát prestižní cenu Choreograf roku.

30.8.2018

Práce na obnově hradební zdi v Raduni dále pokračují

Památková obnova dvouetážové novogotické hradební zdi včetně spojovacího schodiště a tří podzemních prostor byla zahájena počátkem letošního roku a práce na rekonstrukci pokračují. Pokud nenastanou nepředvídané problémy, bude jejich hlavní část skončená ještě letos.  

29.8.2018

Lifestylový pořad ČT ukáže, jak bydlet jako v kosmu nebo v Provence

Bydlení jako v Provence nebo secesi? Jak takový interiér zařídit, se diváci dozví prostřednictvím pořadu Bydlet jako…, který od této soboty bude vysílat Česká televize.  

18.8.2018

Škwor, Klus, Mládek, Plexis... Festival Moravské hrady ovládl Hradec

FOTOGALERIE/ Festival Moravské hrady se konal o víkendu v Hradci nad Moravicí. Brány pro návštěvníky se v pátek otevřely v 15.30 hodin.

17.8.2018

Festival Moravské hrady startuje v Hradci už dnes

Na louce u hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí bude ode dneška pořádně rušno. Začíná totiž festival Moravské hrady, který si každoročně nenechají ujít tisíce návštěvníků.

17.8.2018

Chuťové buňky zažijí slast na opavském gastro festivalu

Přechod z letních měsíců na chladný podzim udělá příjemnější Babí gastro festival v Opavě.

16.8.2018

Do Hradce míří tisícovky lidí, vyhlášený festival začne už zítra

Více než dvacítka hudebních interpretů se během zítřka a soboty 18. srpna vystřídá na dvou pódiích v Hradci nad Moravicí. Na prostranství u tamního hotelu Belaria totiž začíná další ročník oblíbeného festivalu Moravské hrady.

15.8.2018

Hradec znovu po roce oblékne festivalový kabát

Další zastávkou oblíbeného festivalu Moravské hrady se už tento pátek 17. a sobotu 18. srpna stane Hradec nad Moravicí. Návštěvníci si na prostranství u hotelu Belaria budou moci vychutnat množství hudebních lahůdek jak od stálic festivalu, tak i od nováčků.

13.8.2018

Vyhrajte lístky na Moravské hrady do Hradce nad Moravicí

Další zastávkou festivalu Moravské hrady bude už tento pátek 17. a sobotu 18. srpna Hradec nad Moravicí.

10.8.2018

Umělci o prázdninách? Pracují, ale i lenoší

Časy se mění. A někdejší slovní spojení „herecké prázdniny“ nyní už zdaleka neplatí i pro další umělecké obory.

10.8.2018

Zábava v plném proudu. Prajzská ožívá odpusty

Odpustové slavnosti na Prajzské jsou v plném proudu. Jenom během nadcházejícího víkendu proběhnou v Píšti, Kobeřicích a také kravařské městské části Kouty.

9.8.2018

Letní kina dál promítají

Vyrazit do některého z letních kin mají zájemci v opavském okrese možnost také v následujících dnech.

9.8.2018

V Kobeřicích zazpívá Ewa Farna

Největším lákadlem kobeřického odpustu bude zítřejší vystoupení Ewy Farne. Koncert začne v areálu TJ Sokol ve 21 hodin.

8.8.2018

Komentovaná prohlídka odhalí historii opavských hradeb

Hradby byly po staletí symbolem politického významu a hospodářské prosperity. Už zítra od 17 hodin dostanou lidé příležitost projít si jejich pozůstatky v Opavě.

27.7.2018

Miroslav Etzler: Ostrava šla v mnoha věcech prudce nahoru

Miroslav Etzler, původem ostravský herec, který osm let vystupoval na prknech Národního divadla v Praze, se na Letních shakespearovských slavnostech v Ostravě opět převtělí do role Polonia, otce Ofélie a Laerta, dvorního komořího v jedné z nejslavnějších tragédií Williama Shakespeara. S Hamletem se chystá dobýt Slezskoostravský hrad rovnou třikrát, a to ve dnech 31. července až 2. srpna 2018.

27.7.2018

Dokonalý rozjezd festivalu: v hlavní roli Jarek Nohavica

/FOTOGALERIE/ Jako na zázrak čekali včera večer fanoušci písničkáře Jaromíra Nohavici na jeho vystoupení na festivalu Štěrkovna Open Music v Hlučíně. Čekání se vyplatilo a písničkář opět ukázal, že umí lidi dostat do varu. Jaromír Nohavica se stal bez debat tahounem, který na začátek festivalu přilákal davy nadšenců a dokonale tak umocnil atmosféru celé akce.

23.7.2018

Letní kino na Ptačáku

V rámci Opavského léta zábavy, které letos nese podtitul „v rytmu 1. republiky“, se na Ptačí vrch opět vrací letní kino.

23.7.2018

Blíží se opavský Festival bylin

Byliny čerstvé, sušené, bylinné placky, obklady, bylinné masti, oleje, koření, éterické oleje i vykuřovadla. To všechno najdou a případně i sami vyzkoušejí zájemci v sobotu 4. srpna od 10 hodin v sadech Svobody v Opavě.

23.7.2018

Kylešovice znovu zažijí tu správnou rockovou smršť

Festival, na který se těší zejména všichni příznivci rockové muziky, je konečně tady. Holba rock na grilu, jak se akce nazývá, rozparádí slezskou metropoli už posedmé a letos poprvé hned ve dvou dnech.

16.7.2018

Pouť v Bohuslavicích bude třídenní

Tradiční Anenské slavnosti vypuknou za kulturním domem (KD) v Bohuslavicích v pátek 27. července, kdy od 20 hodin proběhne discokarneval s DJ Baluu. V sobotu bude od 17 hodin připraven program pro děti, od 18 hodin bude k dispozici airsoft střelnice.  

15.7.2018

Kryštof kraloval na Hukvaldech

Richard Krajčo a jeho družina „rytířů od kulatého stolu“ předvedli, že jejich vlastní festival, s nímž už potřetí objíždějí republiku, návštěvníky baví a přináší atmosféru, kterou jinde nenajdete.

12.7.2018

Slezská metropole bude hostit galakoncert Marie Rottrové

První dáma českého soulu, zpěvačka, textařka, hudební skladatelka a v neposlední řadě také ostravská rodačka Marie Rottrová míří do Opavy. Slezskou metropoli poctí svým jedinečným koncertem ve čtvrtek 1. listopadu.

12.7.2018

Rudolf Hahn: Logiku postrádám hlavně v citech

Státní úřad bezpečnosti práce se sídlem v Opavě vede Rudolf Hahn jako generální inspektor hned od jeho založení v roce 2006. S některými věcmi stále ještě spokojený není a vítá každé pozitivní řešení.

10.7.2018

Dohnálkovu vilu obohatí hned několik výstav

Pro návštěvníky Dohnálkovy vily jsou od června do září letošního roku připraveny rozmanité výstavy. K vidění jsou díla Miroslava Rybičky, akademického sochaře, a Fráni Kuchaře, malíře úzce spojeného s Hájem.

10.7.2018

Koncert špičkových umělců, zahraje i violistka Jitka Hosprová

V kostele svatého Václava v Opavě vystoupí historicky první česká sólová violistka Jitka Hosprová a jejími hosty budou neméně známé hudební osobnosti kytarista Štěpán Rak a violista Maurizio Sciarretta.

4.7.2018

Film vítkovského režiséra zabodoval v televizi

Pavel Vaňásek z Vítkova se jakožto filmový režisér specializuje na natáčení pohádek. Jedna z nich měla před nedávnem premiéru na televizních obrazovkách.

30.6.2018

Choreograf Slezského divadla Martin Tomsa: Letošní sezona byla dost náročná

ROZHOVOR/ Choreograf a tanečník Slezského divadla Martin Tomsa oslavil neuvěřitelné padesátiny v neustálém pohybu po jevišti. Jeho jméno je spojováno zejména s emotivní autorskou inscenací Kladivo na čarodějnici, kterou vytvořil před několika lety.

27.6.2018

Výstava přiblíží knížecí stolování

V areálu zámku v Hradci nad Moravicí bude ve čtvrtek od šestnácti hodin otevřená výstava s názvem S knížaty u stolu. Její součástí bude mimo jiné také ochutnávka specialit ve středověkém stylu.

17.6.2018

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou

Karviná – Město má za sebou hudební událost roku. V sobotu se zámeckém parku konala česko-polská hudební přehlídka Dolański Gróm, kde zahrály kapely Feel, Lombard a jako zlatý hřeb večer kapela Kryštof, jejíž vystoupení sledovalo přes šest tisíc nadšených fanoušků.

13.6.2018

OBRAZEM: Sluneční rozhledna láká na dokonalý výhled

Do Starých Těchanovic teď míří čím dál více turistů. Malá vesnička na sebe upozornila novou sluneční rozhlednou s názvem Těchanovická vyhlídka.

12.6.2018

Představí historii zámku

Historie zámeckého parku v Hradci nad Moravicí. To je název přednášky Petra Havrlanta, která se koná již dnes od 18 hodin v Matičním domě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT