VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

včera 13:25

Na Hadince odstartovala technoparty

Do areálu Hadinka, který se nachází v Klokočově u Vítkova, míří příznivci techna už po několikáté. Tradiční akce je opět také v hledáčku policie.

včera 10:37

Zpěváci koncertují pro radost

Závěr května bude pro opavské a ratibořské zpěváky patřit společnému vystoupení v rámci Koncertu pro radost.

22.5.2018

Šéf baletu slaví kulatiny

Vedoucí baletního souboru Slezského divadla a současně jeho tanečník i choreograf Martin Tomsa dnes oslaví kulatých padesát let. Po absolvování ostravské konzervatoře nastoupil do baletního souboru pražského Národního divadla.

21.5.2018

Pestrá klubová noc v Opavě

Místní kluby se v pátek 25. a sobotu 26. května zapojí formou koncertů, poslechových a tanečních večírků a soutěží do hudebního festivalu FreiPlatz.

17.5.2018

Petr Houska: Na Slezské divadlo vzpomínám s láskou

Třináct sezon těšil opavské diváky a především divačky, pak se vrátil do rodného města a přijal nabídnuté angažmá v ostravském Národním divadle moravskoslezském, kde působí dodnes. Na opavské divadlo však nezapomíná a s bývalými kolegy zůstává v kontaktu.

17.5.2018

Ve Mlýně vodníka Slámy se potká středověk se současností

V areálu vodníka Slámy se střetne přes 200 historických vojáků z různých zemí. Publikum okouzlí i hudební skupina Čechomor a zpěváci Pavel Dobeš, Vlasta Redl a Kristína.

17.5.2018

Opavská základní umělecká škola se zapojí do happeningu

Základní umělecká škola V. Kálika se ve čtvrtek 24. května zapojí do celostátního happeningu ve veřejném prostoru.

16.5.2018

Beseda přiblíží vzestup i pád unikátního Hřebčína Albertovec

V Café Evžen na Lepařově ulici se tento pátek od 18 hodin uskuteční beseda s pokřtěním nové knihy autorů Milana Vítka a Dalibora Gregora s názvem Vzpomínky na Albertovec.

14.5.2018

Divadlo nabídne pohádku pro děti i koncert pro dospělé

Slezské divadlo potěší v pátek 18. května od 10 hodin děti pohádkou O vlku a kůzlátkách, ze které důvěrně znají větu: Kůzlátka, otevřete vrátka.

12.5.2018

Univerzitní knihovna hostí výstavu o Gustavu Klimtovi

Univerzitní knihovna Slezské univerzity nabízí do 27. června výstavu o jednom z nejvýznamnějších rakouských malířů přelomu 19. a 20. století Gustavu Klimtovi, který má české kořeny. Vstup je pro veřejnost volný.

8.5.2018

OBRAZEM: Otevřený srub v Milostovicích v úterý odpoledne přilákal stovky lidí

Srub v Milostovicích se v úterý u příležitosti Dne vítězství otevřel veřejnosti. Komentovanou prohlídku interiéru z roku 1938 si nenechaly v čase od 14 do 18 hodin ujít stovky lidí.

4.5.2018

Stěbořice: Memoriál otce Jožky připomene tragické úmrtí kněze

Památku tragicky zesnulého duchovního správce Josefa Motyky si lidé, kteří ho měli rádi, připomenou v úterý 8. května Během okolím Stěbořic.

3.5.2018

Opavský filmový klub se rozloučí snímkem Happy End

Opavský filmový klub se v hradeckém kině Orion s letošní sezonou rozloučí stylově: vysoce artovým snímkem s výstižným názvem Happy End.  

3.5.2018

Na výročí ukončení války se otevře pevnost v Milostovicích

Opavané si budou v úterý 8. května připomínat 73. výročí od konce II. světové války.

AKTUALIZOVÁNO
2.5.2018

Italská hvězda, legendární Drupi, zpívala v Krnově

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Duet Setkání italského zpěváka Drupiho se zpěvačkou Marií Velikou byl okamžikem, na jaký návštěvníci krnovského klubu Kofola nezapomenou.

30.4.2018

Opavské kino Mír „odjelo“ do lázní

Již 53 let funguje v Opavě kino Mír. Za tu dobu přivítalo mnoho významných umělců a představilo řadu filmů.

30.4.2018

První máj na hradeckém zámku

Zámecký park bude zítra na „Svátek práce,“ kterým je tradičně první květen, nabízet svým návštěvníkům od 14 do 17 hodin příjemné posezení u Bílého zámku s dobrým jídlem, pitím i hudbou a zpěvem dua Šuranská a Uvira.

30.4.2018

OBRAZEM: Opava zažila devátý ročník Dance Show

Oslava Mezinárodního dne tance proběhla již podeváté pod taktovkou tanečního studia Tany Tany a její vedoucí Evy Afry Grambalové v opavském Kulturním domě Na Rybníčku.

27.4.2018

Turistická sezona v Opavě odstartuje v sobotu

Park v Městských sadech bude už v sobotu překypovat návštěvníky. Právě zde se totiž otevře sezona turistické oblasti Opavského Slezska. Oficiální začátek je naplánován na 11. hodinu.

27.4.2018

Mnislav Zelený: Indián nic nemá a nic nechce. Proto se usmívá

/ROZHOVOR/ Jihoameričtí indiáni v deštném pralese. Kdo by o nich mohl vědět první poslední než člověk, který mezi nimi žil a žije – Mnislav Zelený. Povídali jsme si o nich při jeho nedávné návštěvě Mendelova gymnázia.

27.4.2018

Vzpomínka na zámecké pány

V kostele Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí bude v neděli 29. dubna zádušní mše za bývalé majitele zámku.

26.4.2018

Ministr kultury při návštěvě kraje: Oceňuji jeho rozvoj za posledních 10 let

/ROZHOVOR/ Ministr kultury České republiky v demisi Ilja Šmíd se ve středu, poslední den dvoudenní vládní návštěvy Moravskoslezského kraje, setkal s vedoucími pracovníky kulturních a uměleckých zařízení Ostravy.   

26.4.2018

Hledá se nejlepší rekonstrukce

O Cenu za architekturu usiluje v kategorii Rekonstrukce celkem jedenáct objektů rekonstruovaných během let 2016 až 2017.

22.4.2018

VIDEO: Železniční modeláři ze Lhoty se loučili s veřejností

/FOTOGALERIE/ Naposledy na zatím blíže neurčenou dobu se mohli lidé přijít o víkendu pokochat pohledem na unikátní model kolejiště ve Lhotě u Opavy. Nyní jej čeká demolice a stěhování do nových prostor.

20.4.2018

Přijďte se rozloučit s modelem trati, kolejiště se uzavře

Naposledy na zatím blíže neurčenou dobu se mohou přijít zájemci pokochat v sobotu 21. a v neděli 22. dubna modelem kolejiště, který vytvořili nadšenci ve Lhotě u Opavy.

20.4.2018

Historické automobily zaplaví prostory opavské Bredy

Chcete vidět na vlastní oči milionové vozy? Nebo populární embéčko? Není problém, stačí od třiadvacátého dubna do šestého května navštívit OC Breda v Opavě.

20.4.2018

Martin Petrásek: Název filmu Grygar jsme hledali čtyři roky

Celovečerní dokument o astronomovi a popularizátorovi vědy Jiřím Grygarovi, který natočili studenti Slezské univerzity v Opavě, má za sebou úspěšné tažení napříč televizí, kiny i kinosály.

19.4.2018

Na opavské Horní náměstí se opět vrátí historická tramvaj

Ačkoli se oficiální zahájení turistické sezony uskuteční až v sobotu 28. dubna, první vlaštovky bude moci v Opavě spatřit už ve dnech předcházejících.

18.4.2018

Velikonoční tvoření s Bredou vyhrála slavkovská škola

Velikonoční tvoření ve spolupráci OC Breda a Deníku už zná své vítěze.  

17.4.2018

Diskusní pořad v KUPE

Smysl utrpení, bolesti a smrti. Diskusní pořad na poněkud chmurné téma bude hostit v pondělí 23. dubna od 18 hodin galerie KUPE ve Vodárenské věži.

17.4.2018

Bazar přilákal stovky zájemců

/FOTOGALERIE/ Fashion-cafe-music bazar uspořádala minulý víkend Základní škola Labyrint.

16.4.2018

Krnovské kino Mír vzdalo poctu Miloši Formanovi

Krnovský filmový festival Krrr! láká cinefily neboli nadšené kinaře z celé Evropy na základě faktu, že velký film potřebuje velké plátno.

16.4.2018

OBRAZEM: Ocenění špičkových umělců Cenou Jantar

VIDEO/ Jedinečnou událostí ožila v neděli večer ostravská multifunkční hala Gong v Dolních Vítkovicích. Konalo se historicky první udílení krajských kulturních Cen Jantar. Byly vyhlášeny v šestnácti kategoriích.

12.4.2018

Fenomén dneška: Youtubeři to rozpumpujou v Opavě

/POZVÁNKA, FOTOGALERIE/ Všichni ti, kteří propadli kouzlu snadno dostupných a sdělitelných videí, se potkají v sobotu v opavském Obchodním centru Breda & Weinstein. Od 14 do 18 hodin se tu koná Mega show youtuberů.

10.4.2018

Opavané mlsali po židovsku

/FOTOGALERIE/ Další břehy nabídly speciality židovské kuchyně i košer vína.

5.4.2018

V Opavě „hodinoví vnuci“ nejsou

Moravskoslezský kraj vytvořil unikátní projekt Hodinový vnuk, týkající se studentů středních škol. Ti mají pravidelně navštěvovat obyvatele domovů pro seniory, pomáhat jim, povídat si s nimi a vodit je na procházky.

5.4.2018

Opavský loutkáč ovládne Rolnička

Víkend plný pohádek. To je festival Opavská rolnička 2018, která se uskuteční v sobotu 7. a neděli 8. dubna.

5.4.2018

Operní večer s Křížkovským nabídne árie i sborové scény

V sále Městské knihovny Petra Bezruče zazní v úterý 10. dubna od 19. hodin koncert pěveckého sboru Křížkovský.  

5.4.2018

Dobrovolníci opět uklidí město, zapojit se mohou také děti

Pokusit se odstranit nelegální černé skládky a nepořádek. To si za hlavní cíl klade akce s názvem Ukliďme svět, ukliďme Česko.

5.4.2018

Opavané oživovali golema

/FOTOGALERIE/ Golem a jeho oživování byli součástí úterního slavnostního otevření 22. ročníku festivalu Další břehy v bývalém kostele svatého Václava.

4.4.2018

Výstava v památníku přiblíží československou armádu

Ve správní budově hrabyňského památníku se zítra od 17 hodin uskuteční vernisáž výstavy pojednávající o československé armádě mezi dvěma válkami, tedy mezi lety 1918 až 1938.

4.4.2018

Přednáška o slovanské heraldice

Slovanskou heraldiku přijede do Chuchelné představit Václav Rathouský, majitel nadnárodní společnosti Green Ways. Podle pořadatelů je řečníkem a vzorem člověka, který nás učí dívat se na svět jinýma „ušima“.

1.4.2018

Farář Petr Knapek: Na Velikonoce musím být vždy důkladně připraven

Velikonoční týden je ve svém průběhu. Nejen ve farnostech na Opavsku mají napilno. Své o tom ví také Petr Knapek.

1.4.2018

Opravy kina ve Vítkově pokračují, dělá se střecha a vybírají se sedadla

Už teď má za sebou velké změny. Řeč je o kině ve Vítkově, které nebylo roky v provozu a chátralo. Rekonstrukce je v současné době v plném proudu, pracuje se každý den, a to dokonce i o víkendech.

1.4.2018

Devítinásobná slavice Hana Zagorová: Návraty domů nemám moc ráda

/ROZHOVOR/ Rodačka z Petřkovic absolvovala první lekce klavíru v sedmi letech. Už na základní škole získala diplom za své dětské básničky, které později vystřídaly písňové texty Svatej kluk, Mrtvá láska, Líto, je mi líto, Jsi mrtvá sezona, Setkání a mnohé další.

31.3.2018

Děti se věnují udržitelné módě

Příběh jednoho trička. Tímto projektem chce letos přispět Základní škola Labyrint k celosvětové kampani Fashion Revolution.

31.3.2018

Bývalé učiliště v Podhradí nabízejí k pronájmu, imigranti tam nebudou

/FOTOGALERIE/ Jezdili tam do učení mladí lidé z celého okresu. Kdysi vyhlášené učiliště v Podhradí je dnes opuštěné. Využívají se jen dílny. Éru, kdy byl areál školy v provozu, už dnes připomínají jen zbytky nábytku, které lze vidět přes okna.

30.3.2018

Odklepnuto. Národní dům v Hradci nad Moravicí čeká celková rekonstrukce

Přeměně Národního domu na polyfunkční komunitní centrum se důkladně věnovalo poslední hradecké zastupitelstvo.  

29.3.2018

Velikonoční trhy v Opavě zakončí swing

Letošní Velikonoční trhy, které se po patnáct dní odehrávaly na opavském Dolním náměstí, spějí ke svému konci.

29.3.2018

Charita blahopřála basketbalistům

Klienti sociálně terapeutické dílny Charity Opava Radost se už druhým rokem přátelí s opavskými basketbalisty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT