VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

16.7.2018

Pouť v Bohuslavicích bude třídenní

Tradiční Anenské slavnosti vypuknou za kulturním domem (KD) v Bohuslavicích v pátek 27. července, kdy od 20 hodin proběhne discokarneval s DJ Baluu. V sobotu bude od 17 hodin připraven program pro děti, od 18 hodin bude k dispozici airsoft střelnice.  

15.7.2018

Kryštof kraloval na Hukvaldech

Richard Krajčo a jeho družina „rytířů od kulatého stolu“ předvedli, že jejich vlastní festival, s nímž už potřetí objíždějí republiku, návštěvníky baví a přináší atmosféru, kterou jinde nenajdete.

12.7.2018

Slezská metropole bude hostit galakoncert Marie Rottrové

První dáma českého soulu, zpěvačka, textařka, hudební skladatelka a v neposlední řadě také ostravská rodačka Marie Rottrová míří do Opavy. Slezskou metropoli poctí svým jedinečným koncertem ve čtvrtek 1. listopadu.

12.7.2018

Rudolf Hahn: Logiku postrádám hlavně v citech

Státní úřad bezpečnosti práce se sídlem v Opavě vede Rudolf Hahn jako generální inspektor hned od jeho založení v roce 2006. S některými věcmi stále ještě spokojený není a vítá každé pozitivní řešení.

10.7.2018

Dohnálkovu vilu obohatí hned několik výstav

Pro návštěvníky Dohnálkovy vily jsou od června do září letošního roku připraveny rozmanité výstavy. K vidění jsou díla Miroslava Rybičky, akademického sochaře, a Fráni Kuchaře, malíře úzce spojeného s Hájem.

10.7.2018

Koncert špičkových umělců, zahraje i violistka Jitka Hosprová

V kostele svatého Václava v Opavě vystoupí historicky první česká sólová violistka Jitka Hosprová a jejími hosty budou neméně známé hudební osobnosti kytarista Štěpán Rak a violista Maurizio Sciarretta.

4.7.2018

Film vítkovského režiséra zabodoval v televizi

Pavel Vaňásek z Vítkova se jakožto filmový režisér specializuje na natáčení pohádek. Jedna z nich měla před nedávnem premiéru na televizních obrazovkách.

30.6.2018

Choreograf Slezského divadla Martin Tomsa: Letošní sezona byla dost náročná

ROZHOVOR/ Choreograf a tanečník Slezského divadla Martin Tomsa oslavil neuvěřitelné padesátiny v neustálém pohybu po jevišti. Jeho jméno je spojováno zejména s emotivní autorskou inscenací Kladivo na čarodějnici, kterou vytvořil před několika lety.

27.6.2018

Výstava přiblíží knížecí stolování

V areálu zámku v Hradci nad Moravicí bude ve čtvrtek od šestnácti hodin otevřená výstava s názvem S knížaty u stolu. Její součástí bude mimo jiné také ochutnávka specialit ve středověkém stylu.

17.6.2018

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou

Karviná – Město má za sebou hudební událost roku. V sobotu se zámeckém parku konala česko-polská hudební přehlídka Dolański Gróm, kde zahrály kapely Feel, Lombard a jako zlatý hřeb večer kapela Kryštof, jejíž vystoupení sledovalo přes šest tisíc nadšených fanoušků.

13.6.2018

OBRAZEM: Sluneční rozhledna láká na dokonalý výhled

Do Starých Těchanovic teď míří čím dál více turistů. Malá vesnička na sebe upozornila novou sluneční rozhlednou s názvem Těchanovická vyhlídka.

12.6.2018

Představí historii zámku

Historie zámeckého parku v Hradci nad Moravicí. To je název přednášky Petra Havrlanta, která se koná již dnes od 18 hodin v Matičním domě.

7.6.2018

Skupina Electro Deluxe roztančí v pátek Slezskoostravský hrad

Dvanáctý ročník festivalu Jazz Open Ostrava 2018 jde do velkého finále. Hlavní hvězdou pátečního programu na Slezskoostravském hradě bude vystoupení francouzské skupiny Electro Deluxe.

7.6.2018

Jaromír Nohavica dnes slaví 65 let. Podívejte se, co mu přejí kamarádi

/ANKETA DENÍKU, FOTOGALERIE/ Ať žije Jarek Nohavica! Moravskoslezský region nemá výraznější osobnost. Jeden z nejúspěšnějších českých písničkářů současnosti a velká osobnost kulturní scény nejen u nás, ale také v Polsku nebo Slovensku, se dnes, ve čtvrtek 7. června, dožívá významného jubilea. K početnému zástupu gratulantů k 65. narozeninám se proto připojuje i Deník.

6.6.2018

Pestrý závěr divadelní sezony

Taneční soubor Puls ze Střediska volného času pořádá v neděli 10. a pondělí 11. června od 17 hodin Taneční setkání.

1.6.2018

Muzejní noc: otevřeno bude muzeum, památník i arboretum

Navštívit muzeum v noci, prohlédnout si zajímavou expozici a užít si doprovodný program mohou zájemci v pátek 8. června od 18 do 23 hodin.

29.5.2018

Petra Černocká zavítá do Bolatic

Přelom května a června se na řadě míst nese ve znamení kácení májek a nejinak tomu bude také v Bolaticích.

26.5.2018

Frontman Kapela Mirai: Zpívat mohu jen v jazyce, v němž dokážu i kriticky myslet

V posledních dvou letech se kapela Mirai etablovala na špici celé české hudební scény. O cestě na vrchol i úmyslu zůstat u hudby v češtině se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Mirai Navrátil, frontman kapely.

25.5.2018

Na Hadince odstartovala technoparty

Do areálu Hadinka, který se nachází v Klokočově u Vítkova, míří příznivci techna už po několikáté. Tradiční akce je opět také v hledáčku policie.

25.5.2018

Zpěváci koncertují pro radost

Závěr května bude pro opavské a ratibořské zpěváky patřit společnému vystoupení v rámci Koncertu pro radost.

22.5.2018

Šéf baletu slaví kulatiny

Vedoucí baletního souboru Slezského divadla a současně jeho tanečník i choreograf Martin Tomsa dnes oslaví kulatých padesát let. Po absolvování ostravské konzervatoře nastoupil do baletního souboru pražského Národního divadla.

21.5.2018

Pestrá klubová noc v Opavě

Místní kluby se v pátek 25. a sobotu 26. května zapojí formou koncertů, poslechových a tanečních večírků a soutěží do hudebního festivalu FreiPlatz.

17.5.2018

Petr Houska: Na Slezské divadlo vzpomínám s láskou

Třináct sezon těšil opavské diváky a především divačky, pak se vrátil do rodného města a přijal nabídnuté angažmá v ostravském Národním divadle moravskoslezském, kde působí dodnes. Na opavské divadlo však nezapomíná a s bývalými kolegy zůstává v kontaktu.

17.5.2018

Ve Mlýně vodníka Slámy se potká středověk se současností

V areálu vodníka Slámy se střetne přes 200 historických vojáků z různých zemí. Publikum okouzlí i hudební skupina Čechomor a zpěváci Pavel Dobeš, Vlasta Redl a Kristína.

17.5.2018

Opavská základní umělecká škola se zapojí do happeningu

Základní umělecká škola V. Kálika se ve čtvrtek 24. května zapojí do celostátního happeningu ve veřejném prostoru.

16.5.2018

Beseda přiblíží vzestup i pád unikátního Hřebčína Albertovec

V Café Evžen na Lepařově ulici se tento pátek od 18 hodin uskuteční beseda s pokřtěním nové knihy autorů Milana Vítka a Dalibora Gregora s názvem Vzpomínky na Albertovec.

14.5.2018

Divadlo nabídne pohádku pro děti i koncert pro dospělé

Slezské divadlo potěší v pátek 18. května od 10 hodin děti pohádkou O vlku a kůzlátkách, ze které důvěrně znají větu: Kůzlátka, otevřete vrátka.

12.5.2018

Univerzitní knihovna hostí výstavu o Gustavu Klimtovi

Univerzitní knihovna Slezské univerzity nabízí do 27. června výstavu o jednom z nejvýznamnějších rakouských malířů přelomu 19. a 20. století Gustavu Klimtovi, který má české kořeny. Vstup je pro veřejnost volný.

8.5.2018

OBRAZEM: Otevřený srub v Milostovicích v úterý odpoledne přilákal stovky lidí

Srub v Milostovicích se v úterý u příležitosti Dne vítězství otevřel veřejnosti. Komentovanou prohlídku interiéru z roku 1938 si nenechaly v čase od 14 do 18 hodin ujít stovky lidí.

4.5.2018

Stěbořice: Memoriál otce Jožky připomene tragické úmrtí kněze

Památku tragicky zesnulého duchovního správce Josefa Motyky si lidé, kteří ho měli rádi, připomenou v úterý 8. května Během okolím Stěbořic.

3.5.2018

Opavský filmový klub se rozloučí snímkem Happy End

Opavský filmový klub se v hradeckém kině Orion s letošní sezonou rozloučí stylově: vysoce artovým snímkem s výstižným názvem Happy End.  

3.5.2018

Na výročí ukončení války se otevře pevnost v Milostovicích

Opavané si budou v úterý 8. května připomínat 73. výročí od konce II. světové války.

AKTUALIZOVÁNO
2.5.2018

Italská hvězda, legendární Drupi, zpívala v Krnově

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Duet Setkání italského zpěváka Drupiho se zpěvačkou Marií Velikou byl okamžikem, na jaký návštěvníci krnovského klubu Kofola nezapomenou.

30.4.2018

Opavské kino Mír „odjelo“ do lázní

Již 53 let funguje v Opavě kino Mír. Za tu dobu přivítalo mnoho významných umělců a představilo řadu filmů.

30.4.2018

První máj na hradeckém zámku

Zámecký park bude zítra na „Svátek práce,“ kterým je tradičně první květen, nabízet svým návštěvníkům od 14 do 17 hodin příjemné posezení u Bílého zámku s dobrým jídlem, pitím i hudbou a zpěvem dua Šuranská a Uvira.

30.4.2018

OBRAZEM: Opava zažila devátý ročník Dance Show

Oslava Mezinárodního dne tance proběhla již podeváté pod taktovkou tanečního studia Tany Tany a její vedoucí Evy Afry Grambalové v opavském Kulturním domě Na Rybníčku.

27.4.2018

Turistická sezona v Opavě odstartuje v sobotu

Park v Městských sadech bude už v sobotu překypovat návštěvníky. Právě zde se totiž otevře sezona turistické oblasti Opavského Slezska. Oficiální začátek je naplánován na 11. hodinu.

27.4.2018

Mnislav Zelený: Indián nic nemá a nic nechce. Proto se usmívá

/ROZHOVOR/ Jihoameričtí indiáni v deštném pralese. Kdo by o nich mohl vědět první poslední než člověk, který mezi nimi žil a žije – Mnislav Zelený. Povídali jsme si o nich při jeho nedávné návštěvě Mendelova gymnázia.

27.4.2018

Vzpomínka na zámecké pány

V kostele Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí bude v neděli 29. dubna zádušní mše za bývalé majitele zámku.

26.4.2018

Ministr kultury při návštěvě kraje: Oceňuji jeho rozvoj za posledních 10 let

/ROZHOVOR/ Ministr kultury České republiky v demisi Ilja Šmíd se ve středu, poslední den dvoudenní vládní návštěvy Moravskoslezského kraje, setkal s vedoucími pracovníky kulturních a uměleckých zařízení Ostravy.   

26.4.2018

Hledá se nejlepší rekonstrukce

O Cenu za architekturu usiluje v kategorii Rekonstrukce celkem jedenáct objektů rekonstruovaných během let 2016 až 2017.

22.4.2018

VIDEO: Železniční modeláři ze Lhoty se loučili s veřejností

/FOTOGALERIE/ Naposledy na zatím blíže neurčenou dobu se mohli lidé přijít o víkendu pokochat pohledem na unikátní model kolejiště ve Lhotě u Opavy. Nyní jej čeká demolice a stěhování do nových prostor.

20.4.2018

Přijďte se rozloučit s modelem trati, kolejiště se uzavře

Naposledy na zatím blíže neurčenou dobu se mohou přijít zájemci pokochat v sobotu 21. a v neděli 22. dubna modelem kolejiště, který vytvořili nadšenci ve Lhotě u Opavy.

20.4.2018

Historické automobily zaplaví prostory opavské Bredy

Chcete vidět na vlastní oči milionové vozy? Nebo populární embéčko? Není problém, stačí od třiadvacátého dubna do šestého května navštívit OC Breda v Opavě.

20.4.2018

Martin Petrásek: Název filmu Grygar jsme hledali čtyři roky

Celovečerní dokument o astronomovi a popularizátorovi vědy Jiřím Grygarovi, který natočili studenti Slezské univerzity v Opavě, má za sebou úspěšné tažení napříč televizí, kiny i kinosály.

19.4.2018

Na opavské Horní náměstí se opět vrátí historická tramvaj

Ačkoli se oficiální zahájení turistické sezony uskuteční až v sobotu 28. dubna, první vlaštovky bude moci v Opavě spatřit už ve dnech předcházejících.

18.4.2018

Velikonoční tvoření s Bredou vyhrála slavkovská škola

Velikonoční tvoření ve spolupráci OC Breda a Deníku už zná své vítěze.  

17.4.2018

Diskusní pořad v KUPE

Smysl utrpení, bolesti a smrti. Diskusní pořad na poněkud chmurné téma bude hostit v pondělí 23. dubna od 18 hodin galerie KUPE ve Vodárenské věži.

17.4.2018

Bazar přilákal stovky zájemců

/FOTOGALERIE/ Fashion-cafe-music bazar uspořádala minulý víkend Základní škola Labyrint.

16.4.2018

Krnovské kino Mír vzdalo poctu Miloši Formanovi

Krnovský filmový festival Krrr! láká cinefily neboli nadšené kinaře z celé Evropy na základě faktu, že velký film potřebuje velké plátno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT