VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

12.2.2018

Příprava na stavbu skleníku v arboretu dál pokračuje

Slezské zemské muzeum zažilo koncem loňského května velkou slávu. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přišel osobně podepsat zahájení projektu výstavby skleníku, kterého se návštěvníci arboreta dožadují už celá desetiletí.

12.2.2018

Pavel Vaňásek: Jsem spíše krajským režisérem

Pavel Vaňásek je velký filmový nadšenec a srdcař. Naposledy spoustu času věnoval natáčení komedie Honza dědí mlýn, jejíž poslední klapka před nedávnem padla na vítkovském městském úřadu. Zkušeností má na rozdávání. V minulosti spolupracoval třeba i se Zdeňkem Troškou. Naše redakce ho „proklepla“ v krátkém rozhovoru.

12.2.2018

Masopustní zábavy končí, basu pochovali také v Opavě

Za tesknění plačících žen dali lidé poslední sbohem base také v sobotu v opavském KUPE.

12.2.2018

Rybníček ovládla capoeria

Prostory opavského Kulturního domu Na Rybníčku se v neděli 11. února staly dějištěm akce s názvem Festival de capoeira.

11.2.2018

Petr Klimeš: Opavské divadlo bylo mou školou

Byl nepřehlédnutelným členem opavského činoherního ansámblu. Po nechvalně známých čistkách, které postihly mnohé členy souboru, dostal nabídku, která se neodmítá, a od roku 2007 je členem Městských divadel pražských. O něco později ho do Prahy následovala i manželka Jana.

8.2.2018

Vít Kanyza bavil na plese

Fotbal a film. To jsou dvě silné stránky Víta Kanyzy, studenta prvního ročníku oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě v Opavě. Své freestyle fotbalové umění předvedl i návštěvníkům Univerzitního plesu Slezské univerzity v Opavě.

7.2.2018

Masopust ovládne průvod i zabijačka

V letošním roce připadá Popeleční středa, která udává termín masopustu, na 14. února.

7.2.2018

Ve Skřipově na oblíbeného kněze nezapomněli, odhalí mu desku

Vojtěch Tkadlčík působil ve skřipovské farnosti více než patnáct let a za tu dobu v ní zanechal nesmazatelnou stopu. K výročí jeho úmrtí mu bude slavnostně odhalena pamětní deska.

4.2.2018

Prezident Blaník? Podle diváků bude aktuální i za pár let

/FOTOGALERIE/ Jsem Tonda… Jsem jeden z vás… Titulní figura komedie Marka Najbrta Prezident Blaník vstoupila do kin. Tvůrci, kteří jsou podepsáni i pod seriálem Kancelář Blaník (mj. Tomáš Hodan a Robert Geisler), se v ní inspirovali současnou společenskou náladou i povolební realitou. Natočili ji dokonce se dvěma konci – podle toho, který muž ve finále na Hradě usedne…

3.2.2018

Klára Issová: Člověk by měl být spokojený v první řadě sám se sebou

Usměvavá, rozverná, vtipná i v situaci, kdy se jí před publikem nepovede vtip o Eskymácích.

2.2.2018

Na pravou míru

S Petrem Rychlým nuda nebývá a také že není. Známý televizní bavič a seriálový herec je určitě rychlý, ale informace o jeho vystoupení byla přece jen rychlejší.

31.1.2018

Muzeum si připomene vznik republiky

Hned třemi velkými výstavami si Slezské zemské muzeum připomene sté výročí vzniku Československé republiky a také počátky formování nové československé armády.

30.1.2018

Přednášky v muzeu přiblíží vztahy s Lichtenštejny

/POZVÁNKA/ Lichtenštejnové pobývali v českých zemích už od první poloviny dvanáctého století. Jde přitom o jeden z nejstarších a nejvýznamnějších rodů.

30.1.2018

Mít Filipa se divákům rozhodně vyplatí

Premiérou známé konverzační komedie Jak je důležité míti Filipa si opavská činohra udělala další pozitivní zářez do úspěšné sezony. Zaplněné hlediště se bavilo zápletkou, vycházející z obliby jména Filip.

27.1.2018

Pavel Vaňásek: Děti jsou vděčné a náročné publikum

/ROZHOVOR/ Pavel Vaňásek je velký filmový nadšenec a srdcař. Naposledy spoustu času věnoval natáčení komedie Honza dědí mlýn, jejíž poslední klapka před nedávnem padla na vítkovském městském úřadu. Zkušeností má na rozdávání. V minulosti spolupracoval třeba i se Zdeňkem Troškou. Naše redakce ho „proklepla“ v krátkém rozhovoru.

25.1.2018

V opavském Klubu Art zavládne energie i lyrika

/POZVÁNKA/ Návštěvníci Klubu Art přivítají v sobotu 27. ledna od 20 hodin bývalou zpěvačku Spirituál kvintetu Irenu Budweiserovou a kytaristu Jakuba Racka. Oba interpreti se posluchačům představí na společném koncertu.

24.1.2018

V Galerii Hřivnáč vystavuje umělec Svatoslav Böhm

Až do 17. února můžete v opavském centru navštívit zajímavou výstavu. Koná se v Galerii Hřivnáč v Ostrožné ulici.

22.1.2018

Tři schůzky s vážnou hudbou

/POZVÁNKA/ Kulturní středisko KUPE nabídne v závěru týdne zájemcům tři koncerty českých i světových skladatelů.

22.1.2018

Klára Issová představila v Hradci nad Moravicí film o zoufalých ženách

Publikum v kině Orion bylo jedno z prvních, které mohlo film Zoufalé ženy dělají zoufalé věci v české premiéře vidět.

22.1.2018

FILMOVÝ KLUB: Rock’n Roll

/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub uvádí další autobiografický snímek, který přibližuje život známého umělce a který se jmenuje Rock’n Roll.

20.1.2018

Mít Filipa se rozhodně vyplatí

/POZVÁNKA/ Slezské divadlo uvede v neděli premiéru známé komedie Oscara Wilda s názvem Jak je důležité míti Filipa.

16.1.2018

Výtvarnice Irena Stanislavová získala prestižní diplom World Master

Irena Stanislavová se nedávno dočkala diplomu, který je udělován světově uznávaným umělcům.

16.1.2018

Petr Czudek povede italský „nároďák“

Není to žádný vtip, ale realita. Petr Czudek, trenér basketbalové Opavy, povede italský „nároďák“. Do této role byl obsazen pro film Zlatý podraz, který se natáčí v pražském Průmyslovém paláci, a diváci se na něj mohou těšit v říjnu, kdy půjde do kin.

15.1.2018

Co poletuje nad městem?

/POZVÁNKA/ V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea bude ve středu 17. ledna od 17.30 hodin v hlavní roli ptactvo.

15.1.2018

FILMOVÝ KLUB: Rodin

/POZVÁNKA/ Po nahlédnutí do života a tvorby osobitého finského komiksového kreslíře ve snímku Tom of Finland připomene Opavský filmový klub výrazně známějšího umělce, jehož jméno je i titulem filmu: Rodin.

12.1.2018

Štěrkovna uvede Dana Bártu a Alici

Jediný koncert Dana Bárty se skupinou Alice v roce 2018 se odehraje na Štěrkovně Open Music.

11.1.2018

Zahrádkáři Davida Macháče se stěhují do Kupé

/POZVÁNKA/ Jsou pozváni a snad se na sebe přijdou podívat. Lidé, které fotograf Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě David Macháč zachytil na snímcích svého cyklu Zahrádkáři.

8.1.2018

FILMOVÝ KLUB: Tom of Finland

/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub už nejednou nabídl životopisný snímek o některém výtvarném umělci a tím nejnovějším je Tom of Finland. Tento titul filmu skutečně není možné přeložit, neboť jde o pseudonym, který užíval slavný komiksový kreslíř vlastním jménem Touko Laaksonen.

4.1.2018

FILMOVÝ KLUB: Kola zázraků

/POZVÁNKA/ Protože jde nejen o nový rok, ale také o první týden v měsíci, Opavský filmový klub nabídne svůj letošní úvodní snímek v hradeckém kině Orion.

30.12.2017

Pavla Dostálová z Lajny: Internetové seriály se vymykají televizní tvorbě

Internetový seriál Lajna, jehož tvůrci prozatím registrují téměř 1,5 milionu zhlédnutí, dává nahlédnout do svérázného hokejového prostředí. Kromě Jiřího Langmajera, Norberta Lichého či Zdeňka Piškuly ztvárnila jednu z rolí také sympatická herečka Pavla Dostálová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT