Opavská Masarykova střední škola zemědělská zahájila přípravy už někdy před dvěma měsíci. „Od tohoto úterka jsme již intenzivně aranžovali prostory. Také se samozřejmě zapojili naši studenti. Pro příklad uvedu, že se v budově bude nacházet pětasedmdesát vánočních stromků a stromečků,“ přiblížil ředitel školy Arnošt Klein a ještě dodal: „Během posledních dní před zahájením adventu se někdy vše chystá i do devíti do večera.“

Tato už tradiční akce jde každým rokem kvalitativně nahoru. V průběhu obou dní, co se koná, bránou zemědělky projdou tisíce lidí. „Pokud se ohlédnu za minulým ročníkem, můžu garantovat, že se v naší škole vystřídalo minimálně sedm tisíc návštěvníků. A to je pouze můj hrubý odhad,“ pokračoval.

Že popularita adventu má stoupavou tendenci si všiml i bývalý student školy Martin Kardaš: „Advent na zemědělce už dneska podle mého něco znamená. Všichni ví, o co se jedná.“

Advent vystřídal školní ples

Zemědělka původně pořádala velký ples, který se u veřejnosti také těšil obrovské oblibě. Asi před čtyřmi lety se však muselo od dalšího pořádání upustit a vedení školy uvažovalo, jak by ho nahradilo. Tehdy nejspíš nikdo netušil, že advent udělá ještě větší díru do světa.

„Poprvé jsme advent zorganizovali v roce 2008. Mnohonásobně předčil naše očekávání. Stala se z něho doslova megalomanská akce,“ poznamenal dále Klein a vzápětí doplnil: „Na zahradnických oborech jsme měli a stále také máme velice šikovné studenty, kteří společně s učiteli vždy vytvoří výborné aranžmá.“

Na akci pokaždé bývá velký nával. Stánky by zde chtěli postavit různí prodejci, jenže škola musela vše omezit. „Zájemců o prodej je strašně hodně. Jsme nuceni si vybírat, protože prostory nejsou nafukovací. Prodávají ti, jejichž zboží se vztahuje k Vánocům. Perníkáři, prodejci vánočních dekorací a podobně,“ posunul se dále ve vyprávění ředitel opavské zemědělky.

Výtvarné dílny slaví velký úspěch

Návštěvníci budou svědky bohatého programu. Vystoupí mnoho pěveckých sborů. K poslechu zahraje i cimbálovka. Na školní zahradě se můžete podívat také na živý betlém. Velice oblíbenou záležitostí především v řadách dětí jsou výtvarné dílny, kde si každý zadarmo anebo za minimální poplatek namaluje baňku. Bude také probíhat soutěž o nejlépe nazdobený vánoční stůl.

V pátek advent potrvá do 18 hodin. V sobotu se rovněž začíná v 9 hodin s tím rozdílem, že se končí velkolepě. Sice o hodinu dříve, ale závěr obstará ohňová show. Hned potom startuje úklid.

V pondělí se na zemědělce učit nebude. Alespoň dopoledne. „Všichni zaměstnanci se vrhnou na uklízení. Pomáhá každý, kdo má ruce a nohy. Výhodou je, že padesát procent výzdoby ve škole zůstává,“ uvedl Arnošt Klein. Pár vět na závěr připojil také Martin Kardaš. „Atmosféra je opravdu báječná. Všude hrají koledy. Je cítit, že se Vánoce skutečně blíží. Loni navíc vše zvýraznil fakt, že už padal sníh,“ liboval si bývalý žák zemědělské školy.

Petr Dušek