Křtu nového sborníku básní a prózy se ujala Natálie Kocábová, která také přečetla ukázku ze své nové knihy. Závěr večera patřil projektu Hičhaikum Jana Kunzeho. „Pozvali jsme Natálii Kocábovou, protože je to podle nás osobnost přijímaná nejednoznačně a kontroverzně. Je velmi mladá a začala psát už ve dvanácti. Myslím si, že je to dobrá motivace pro studenty, pokud se budou snažit jako ona, tak jim to půjde. Než nějakého pětašedesátiletého poetu studenti určitě ocení spíše Natálii,“ uvedla jedna z editorek organizátorek večera Hana Gebauerová.

„Na druhém ročníku almanachu jsme pracovali společně s Gabrielou Onderkovou. Nese název Zrcadlení, protože zrcadlí duše a tvorbu studentů,“ uvedla Gebauerová. První almanach vznikl před dvěma roky a upořádala jej Hana Nováková Sonnková. „Pak jsme se chopili organizace my. Tento ročník jsme se pokusili odlehčit.,“ dodala Hana.

Obě působí jako pedagožky na Mendelově gymnáziu v Opavě. Grafická úprava almanachu je dílem jejich kolegy a člena výtvarné skupiny ITA Rostislava Herrmanna. Vydání útlého díla podpořilo statutární město Opava v rámci festivalu Bezručova Opava. Jak vnímali tvorbu svých kolegů sami studenti? „Líbila se mi skladba Amerika Petra Frončka. Myslím, že to je moc hezké a nápadité. Člověk vidí obrazy, které si sám představí pod pojmem Amerika, co to pro něj znamená. Myslím, že to byl alternativní literární večer, o kterém si každý musí obrázek vytvořit sám. Sám se této akce účastním poprvé,“ uvedl student Lukáš Gráf.

Důležité podle studentů je, že kreativní lidé dostanou ve škole prostor pro svou tvorbu a mnozí z nich sbírají ocenění z různých literárních soutěží. „Je fajn, když se to v těchto lidech podporuje. Jsou to podle mého umělci a je dobře, že dostanou prostor se projevit,“ řekla studentka Radka Solná. Příjemným zážitkem může být také autorské čtení i pro samotné vyučující. „Člověk studenty zná z lavic úplně jinak. Vždy mě jejich tvorba překvapí. Je to hodně otevřené, intimní, mají úplně jiný svět, což člověk samozřejmě ví, ale běžně si to neuvědomuje. Jsou vlastně mnohem zralejší, než by člověk očekával,“ dodala vyučující českého jazyka a literatury Marie Kocurová.