Čím je tento film specifický a proč by si ho diváci neměli nechat ujít, si zkusíme přiblížit na následujících řádcích. Alois Nebel je netradiční především svým zpracováním. Diváka okamžitě trefí do oka, že se jedná o animaci. Poprvé v české kinematografické historii byl totiž zkombinován hraný a kreslený film.

Snímek se inspiroval komiksem spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a výtvarníka Jaromíra 99. Hlavní role v tomto čtyřiaosmdesátiminutovém filmu byla přidělena rodákovi ze Šumperka a uznávanému českému herci Miroslavu Krobotovi, jenž ztvárnil postavu Aloise Nebela.

Vzhledem k tomu, že vše začíná ve stanici Bílý potok nacházející se v Jeseníkách a Krobot z tohoto kraje pochází, neexistoval podle autorů filmu vhodnější adept.

Ptáte se, jaký je děj? Zkusme ho alespoň zčásti nastínit. Alois Nebel je výpravčí, jehož přepadávají divné „mlhy“, v nichž se mu objevuje Dorothe, která zažila násilný odsun Němců během druhé světové války. Poklidné prostředí stanice v Jeseníkách naruší až postava Němého. Ten překračuje hranice se sekyrou v ruce s jediným úmyslem – pomstít svou matku.

Nebela přivedou halucinace až do blázince. Posléze vyrazí do Prahy, kde potkává svou životní družku. Vnitřní pocit mu však velí vrátit se zpět na Jesenicko, aby se s Němým znovu setkal a vše vyřešil jednou provždy.

„Nebel je německy mlha. Pokud toto slovo přečtete pozpátku jako leben, vyjde vám život. O tomhle je také tento film. Jakémsi hledání života v mlze,“ poznamenal v pořadu České televize Film o filmu scenárista Jaroslav Rudiš. Alois Nebel, serverem idnes.cz označován i jako Sin city po česku, určitě stojí za to zhlédnout.

Petr Dušek