V Opavě jsou tři, přitom ještě začátkem loňského roku zde nebyl žádný. První tuto mezeru vyplnil vědecký pracovník Slezské univerzity (SU) a doktorand oboru Teoretická fyzika Martin Kološ. V březnu 2006 otevřel s přítelkyní Petrou Břenkovou na Beethovenově ulici antikvariát, který si množstvím titulů i pestrostí nabídky nezadá s leckterým knihkupectvím. „Máme zde víc jak deset tisíc knih veškerého žánru i zaměření, od učebnic přes dětskou literaturu až po rodokapsy, občas se objeví i 200 let staré spisy,“ popisuje Martin Kološ a přidává zajímavost. „Tituly, které nemáme zájem vykoupit, ale lidé se jich přesto chtějí zbavit, zde můžou nechat. Knihy pak nabízíme zdarma. Co se nerozebere, necháme recyklovat.“

Na vilu a bazén to není

Jen o čtyři měsíce později otevřela svůj antikvariát Fénix Dana Struhalová. Je jediná z trojlístku nadšenců, kterou “zaprášené knihy“ zaměstnávají na plný úvazek. „Na vilu a bazén to není, ale máte-li práci jako koníčka, na obživu to stačí,“ vysvětluje. Rozsahem nevelký obchod zaplněný převážně beletrií, ale i poezií či historickými spisy najdete na náměstí Osvoboditelů.

Nové a levné knižní novinky

Přibližně ve stejnou dobu jako Dana Struhalová rozšířila nabídku opavských antikvariátů účetní Radomíra Tížková. S provozem jí vypomáhá dcera Veronika, studentka Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské. Společně vedou antikvariát, který se na rozdíl od zbylých dvou specializuje nejen na knihy, ale i na starožitnosti. Knihy jsou zde přehledně rozmístěny ve více místnostech, v jedné z nich je navíc návštěvník obklopen stejnými tituly jako v moderním knihkupectví. „Od jedné paní se nám podařilo odkoupit velké množství knižních novinek, takže nových titulů v dobrém stavu a za přijatelnou cenu u nás zákazník nalezne dostatek,“ vysvětlila Veronika Tížková, čím je její obchod výjimečný.

Kdostání je Goethův Faust i detektivky

Na Beethovenově ulici se nejvíce prodávají klasičtí autoři jako Eco či Orwell, a nebo knihy, které dlouho nevyšly, například Goethův Faust. V antikvariátu Fénix naopak „…mladé lidi zajímají známá díla českých autorů. Chodí sem však i generace padesátníků, ti nakupují především detektivky,“ odpovídá Struhalová. U Radomíry Tížkové se prý kromě zmíněných novinek prodává hlavně literatura sci-fi, knihy s válečnou tematikou a příběhy o Harry Potterovi.

Malé výdělky

„Návštěvnost není špatná, kdybych obchod neprovozoval s přítelkyní, na uživení jednoho člověka by to stačilo. Pro dva lidi jsou však výdělky nedostatečné,“ říká Martin Kološ. Dana Struhalová z antikvariátu Fénix vysvětluje: „Přes léto jsou výdělky slabší, většinu mých zákazníků tvoří studenti. Se začátkem školního roku se situace opět zlepší.“ Do obchodu Radomíry Tížkové prý chodí lidí dostatek, přesto si myslí, že samotný výdělek z knih by ji neuživil a přidává: „Nevedeme ani učebnice, ani skripta. Navíc nejsme v centru, a studenti k námproto moc nechodí.“