Beethovenův Hradec 1999

Naše redakce požádala Artu Arnicane o krátký rozhovor. Tato nabídka byla vřele přivítána. Pojďme se tedy na velice úspěšnou klavírní mistryni z Lotyšska podívat trochu zblízka.

Předem je třeba říct, že prvně přišla s opavským regionem do kontaktu v roce 1999. „Mé vzpomínky se upínají k festivalu Beethovenův Hradec. Má první důležitá soutěž. Získala jsem tam druhou nejvyšší cenu. Fascinovala mě krása přírody v Hradci nad Moravicí. Jsem ráda, že po více než deseti letech si zahraji v Opavě. Už mám totiž za sebou také koncert v místním minoritském klášteře, kde vystoupím i nyní,“ uvedla Arta Arnicane a ještě přidala pár postřehů vztahujících se k České republice a hudbě:

„Mám za to, že hudební tradice jsou v Česku hluboce zakořeněné. Doslova se těším na další koncert.“

Na Pražském jaru uspěl i její otec

Arta Arnicane je obzvláště nadaná klavíristka. Jak by také ne. K tomuto hudebnímu nástroji ji již ve čtyřech letech posadila její matka Nora Luse. Od té doby prošla rukama uznávaných odborníků na konzervatořích v Moskvě nebo Rize. Studovala také na Královské skotské akademii hudby a dramatu.

Nyní se vzdělává na curyšské Univerzitě umění. Velkou hudební kariéru jí do kolíbky nadělily snad samy sudičky. Vždyť Arnicane se narodila do rodiny muzikantů. Když loni zvítězila v rámci Pražského jara, moc dobře měla na paměti skutečnost, že této soutěže se s o nemnoho menšími úspěchy před lety účastnil i její otec.

„Poprvé jsem o této soutěži slyšela jako malá. Můj otec se na ní objevil v letech 1974 a 1977. Hrál na pozoun a podařilo se mu získat druhou nejvyšší cenu,“ mínila lotyšská klavíristka a jedním dechem dodala: „Bylo neuvěřitelné hrát na místech, kde před třiceti lety vystoupil i můj otec. Je skvělé, že jsem obdržela nejvyšší ocenění a doplnila rodinnou sbírku.“

Zazní světové skladby

Arnicane vystoupí v opavském minoritském klášteře s opravdu našlapaným repertoárem. Zazní skladby od takových hudebních person, jakými byli Haydn, Skrjabin, Prokofjev nebo Schumann. Lotyšská virtuoska oplývá zkušenostmi. Stihla si zahrát se špičkami ve svém oboru. Jmenujme například Johna Lilla nebo Andrase Schiffa.

Zásadní význam v její klavírní kariéře měli dva učitelé. V Rize se jednalo o Sergeje Osokina a na curyšské univerzitě to pak byl profesor Homer Francesch. „První z nich mi otevřel jakýsi nový svět piana. Druhý je neskutečný hudebník. Snažím se od něj naučit opravdu všechno,“ prozradila Arta Arnicane a na závěr vysvětlila, co pro ni hudba vlastně znamená:

„V posledních několika letech se má kariéra začala formovat. Jdu si svou vlastní cestou. Vždycky se pokouším v hudbě najít krásu, kterou chci následně předat publiku. Mým přáním je, aby lidé odcházeli z koncertů naplněni kouzelnými zážitky.“

Koncert je v sále opavského minoritského kláštera na programu ve středu 11. ledna, od 19 hodin.

Petr Dušek