Hlavním cílem dobročinného bazaru, který uspořádali rodiče, děti a průvodci Základní školy Labyrint ze Lhoty, byla podpora školy a také zapojení dětí do příběhů obnošených věcí.

Fashion-cafe-music bazar se uskutečnil za dohledu manažerky charitativních obchodů Moment v Ostravě Natálie Bernard, osobnosti nad jiné zkušené a povolané.

Akce byla součástí projektu Příběh jednoho trička, ve kterém se mohly děti zabývat například životním cyklem oblečení a jeho vlivem na planetu. Již od sobotní 10. hodiny, kdy se bazar otvíral, proudily do prostor nad výtvarným centrem Optys desítky návštěvníků.

Pokud jste si zrovna nevybírali oblečení, mohli jste si sednout s kávou a zákuskem do sousední Myslivny anebo si zajít na občerstvení přímo v prostorách bazaru. Plenty, za kterými se oblečení zkoušelo, byly doslova v obležení.

Natálie Bernard neskrývala nadšení velkou účastí lidí.

„Počasí nám hrálo do karet. Mohli jsme jít i ven, což přilákalo další lidi, takže za mě to bylo super,“ uvedla.

Zdárný průběh akce zajišťovala bezmála dvacítka dětí a stejný počet dospělých. Děti doslova kmitaly a zboží průběžně doplňovaly. Jednou z dobrovolnic byla i Renáta Kotůlková.

„Na bazaru mě překvapilo, že letos bylo hned od začátku hodně lidí, a to i úplně cizích,“ uvedla Renáta Kotůlková s tím, že od začátku ji zajímaly i akce, které bazaru předcházely.

„Zaujal mě například workshop o tzv. slow fashion neboli pomalé módě a rozhodla jsem se jít i na nedávné promítání filmu,“ uvedla.

O tom, že má bazar velký úspěch, svědčily i dotazy návštěvníků, zda se za týden bude akce opakovat. Spokojenost netajila ani Veronika Frélichová.

„Už mám jednu sukni, ale určitě si pořídím něco dalšího. Oblečení je tu hodně, pořád se doplňuje, takže se tu vyplatí být až do konce. Jen jsem očekávala, že tu třeba najdu i hudební nástroje,“ poznamenala.

S výsledky bazaru byla spokojena i hlavní pořadatelka bazaru Kateřina Rybářová.

„Byli jsme výsledkem dojati. Myslím, že přínosem bylo hlavně to, že u toho od začátku do konce byly děti. Podílely se i na přípravě i oceňování zboží,“ uvedla s tím, že děti byly velice nadšené a motivované.

Jak dále zmínila, na projektu byly krásné i příběhy jednotlivých věcí.

„Měla jsem možnost je pozorovat od okamžiku, kdy je bývalí majitelé odložili do prodeje. Bavilo mě sledovat ty šťastné nové majitele, kterým se ty ,nechtěné věci´podařilo ulovit a odnést si je domů,“ dodala. Bazar nakonec vynesl celkem 92 171 korun, které budou použity na podporu rozvoje školy Labyrint ve Lhotě.