Její podtitul zní Správné počasí pro líhnutí vajec.

V sedmnáct hodin začne výstava ZUŠ Solná a známého českého sochaře Michala Gabriela, představeny budou také výtvarná akce Líhnutí, fotografie bodyartu Chameleoni, grafiky, malby a kresby zvířat studentů ZUŠ.

„Na naší výstavě zhlédnete výtvarné práce žáků ZUŠ v Opavě, ale také práce ze sbírek Střediska a galerie dětského výtvarného projevu v polské Toruni. Všechny práce respektují téma letošní Bezručovy Opavy,“ uvedla ředitelka umělecké školy Ivana Sýkorová s tím, že toruňská instituce je ojedinělá v Evropě a sleduje vývoj dětského výtvarného projevu na celém světě.

Pořádá každoročně výtvarné soutěže, kde se sejde více než 54 tisíc prací z celého světa. „Naše škola s ní má více než patnáctileté kontakty. Díky sbírkám této galerie máte možnost nahlédnout na tvorbu dětí ze zahraničí, exotické destinace nevyjímajíce,“ poznamenala Sýkorová.

Nebudou to však jen tyto práce, které výstava Mezi námi zvířaty nabídne. Představí se také známý český sochař Michal Gabriel, který přislíbil zapůjčit festivalu několik prací se zvířecí tematikou. Ve své tvorbě se často inspiruje lidskou nebo zvířecí figurou.

„Ten, kdo obdivuje faunu naší planety, se na výstavě v ZUŠ přesvědčí o dávném spojení člověka a zvířete, které v našich dětech i dospělých přetrvává,“ uzavřela pozvánku Ivana Sýkorová. Výstava potrvá do 16. října. Otevřeno je od 14 do 18 hodin.

Ve středu můžete také vyrazit do refektáře Domu umění, kde v 19 hodin začne projekce filmových dokumentů a beseda s autorem Pavlem Ballem z Liptovského Mikuláše. Tentokrát bude na téma Svišti a kamzíci. První jeho projekce, která se jmenuje Zhovorčivý spachtoš, se zaměřuje na výskyt sviště vrchovského tatranského.

Jak říká sám autor, dokumentární snímek je určen pro všechny věkové kategorie.

Druhá projekce nese název Prežije kamzík? Film je zpracován netradičně jako počítačová hra a nadchne především dětského diváka. Pavel Ballo získal za obě projekce řadu ocenění. Mezi zvířaty můžete zůstat i zítra.

Pokud vás zajímalo, jak se chovají zvířata, když jsou zamilovaná, tak stačí vyrazit do kina Mír, kde bude od 18 hodin promítnut francouzský snímek Zamilovaná zvířata. Byl vytvořen v roce 2007. Jeho zpracování bylo dlouhé a náročné, ale o to krásnější je výsledek.

Představí rozmanitost lásky, námluv a páření ve světě zvířat. Strhující výpověď, která diváka unáší k nepoznaným končinám vášně delfínů, ryb, ptáků, hmyzu, krabů, opic a mnoha dalších, je doprovázena hudbou Philipa Glasse, který se natáčení účastnil, aby zachytil okolí jednotlivých scén. Režisérem je Laurent Charbonnier.

Snad to nejlepší nakonec. V naší nabídce akcí v rámci Bezručovy Opavy přijměte pozvání na unikátní projekt Labutí sen o duši. Začne ve čtvrtek v 18 hodin ve Slezském divadle. Můžete vidět v jedinečném podání hendikepovaných umělců skupiny Setkání a herců z Divadla loutek Ostrava představení, jež je variací slavného baletu Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského.

Libreto k této produkci napsali Věra a Ilja Rackovi na základě textu, který po sobě všem spřízněným a otevřeným srdcím zanechala jejich dcera Zuzana. „Byla členkou taneční skupiny Setkání, která je součástí občanského sdružení na podporu umělecké a sociální integrace občanů se zdravotním hendikepem Bílá holubice,“ uvedla Naďa Satková s tím, že členové Setkání jsou mladí lidé s tělesným postižením způsobeným rozštěpem páteře či dětskou mozkovou obrnou.

„Ani mnohá omezení, která jejich postižení přináší, jim však nebrání, aby umělecky vyjádřily své city a přání. Prostřednictvím výrazového tance mohou prezentovat příběh, který se bytostně dotýká všech hendikepovaných - prokletí černé labutě, která lidem bere možnost vyjádření, ale nikdy jim nemůže vzít jejich touhy a radosti,“ poznamenala Satková a dodala, že projekt nemá v republice obdoby.

Má být poselstvím všem, kteří považují hendikep za něco, co je nutné skrývat.