V kostele svatého Václava vše začne a v kostele svatého Václava vše skončí. Netradiční prostor s výbornou akustikou dodá každému představení zvláštní nádech. Snad právě i toto místo působí jako mytické.

Zde se také odehraje první představení Občerstvení – Refrigerium, které zahraje Divadlo jako Očistec událostí mezi nebem – Peklem a Zemí neboli Bílé divadlo Ostrava. Toto divadlo usiluje o šokující autenticitu hereckého projevu a spojuje výraznou literární inspiraci s prvky happeningu a performance. Volné umělecké sdružení se od svého vzniku v roce 1982 zabývá jevištními i paradivadelními experimenty.

Představení Bílého divadla mají formu obřadu, hranice mezi divadlem a realitou je rozmazána. U zrodu divadla stáli mj. Jan Číhal, Luděk Jičínský a dramaturg Vladimír Machek. Podíleli se na mnoha hrách, které právem vzbudily rozruch.

Nejkontroverznější inscenace Ty, který lyžuješ vznikla na základě inspirace knihou kreseb Martina Velíška a stále vyvolává nadšené i pohoršené reakce. Inscenace, jež dnes o půl deváté večer zahájí festival Bezručova Opava, byla poprvé uvedena v červnu letošního roku.

Poznejte písmo Petra Bezruče či Karla Engliše

Výstava pohlednic a právě začínající festival Bezručova Opava, zdá se, nemají nic společného. Opak je pravdou. Jedna spojovací nitka je tajemstvím. Další se nachází v názvu a vystavených pohlednicích. Tam všude figuruje Petr Bezruč.

Nová výstava v Obecním domě představuje pohlednice ze sbírky třiašedesátiletého Františka Šenka, který se sběratelskému koníčku věnuje více než třicet let. Jeho sbírka také často pomáhala, a to při rekonstrukcích například budovy Hlásky, České spořitelny či konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie.

Vystavené pohlednice se k němu dostaly z různých rodinných pozůstalostí, některé pohlednice zakoupil. Svou sběratelskou činnost Šenk zaměřil především na Opavsko a lidi s tímto prostředím spojené.

„Nehledejte na ní objevy, rarity a testy pravosti. Budu rád, pokud oceníte kouzlo starých pohlednic a třeba jejich sbírání podlehnete,“ uvedl František Šenk k výstavě. Většina vystavených fotografií pochází z archivu rodiny Čeledovy. Další pocházejí z rodinného archivu Kanclířových z Branky a některé dostal od dcery generála Františka Papouška.

Na výstavě se tak k lidským očím dostává písmo známých Čechů, kteří k Opavsku měli vztah, anebo přímo opavských rodáků. Všechny pohlednice pocházejí z přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Asi patnáct pohlednic napsal spisovatel Petr Bezruč, který i zde je tajemný. Nikdy se nepodepisuje vlastním jménem. Pohledy končí podpisy: stařík podagrista, stařeček ďábelský, stařík karlovarský či dědek podagrista.

Dále se zde objevují pohledy skladatele od Leoše Janáčka, Karla Engliše, podnikatele a dědice papíren ze Žimrovic Carla Weisshuhna či historika Josefa Zukala. Velkou část zahrnuje korespondence kritika, hudebníka a organizátora kulturního života Miloše Čelady.

Jeden pohled poslal z Karlovy Studánky v Jeseníkách. Adresa příjemce zněla: Stůl tarotářů, Volkmerova restaurace, Opava. Pozdrav byl odeslán 26. prosince 1948.

Mnohé další zajímavosti si můžete prohlédnout do 21. září. Otevřeno je ve všední dny od třinácté do sedmnácté hodiny. V sobotu a v neděli od desíti do třinácti.

(ans)