„Ikarie XB 1 bude promítána po více než čtyřiceti letech na originální kopii z Národního filmového archivu,“ říká Richard Vacula, pořadatel a promítač v jedné osobě.

Dobrodružná cesta vesmírem začíná vzpomínkami velitele kosmické lodi. V retrospektivě je zobrazen její start k planetám Alfa Centauri. První měsíce letu probíhaly klidně, mezi členy posádky vznikaly vzájemné vztahy, řešily se běžné pracovní úkoly.

Poté se ale začala projevovat únava a nervozita z dlouhé cesty. Když se objeví cizí kosmická loď, zdá se, že to bude jen neškodný starý vrak. Tajemné záření ale začne ovlivňovat život členů posádky, dochází k narušení jejich psychiky. Snad bude možné najít záchranu v městě mimozemšťanů, které se objevilo na obrazovce lodi…

Už v době svého vzniku se film setkával s příznivými ohlasy kritiků, kteří upozorňovali především na první polovinu, kde nad dramatickým příběhem a technikou budoucnosti převládá popis všedních dní mnohačlenné posádky.

Přestože některé technické postupy a nápady byly později okopírovány a v monstróznější podobě rozvinuty i západními kinematografiemi, je Ikarie XB 1 připomínána především pro způsob zachycující lidi budoucnosti, kteří nejsou nikterak podivní, ale kteří budou stejně jako my nadále bojovat o přízeň žen, o uznání a o štěstí.

Odkazy: CSFD, IMDB

Jaroslava Malá