Pod názvem Europans (Czech Photography VIII) vystavují v současné době v prestižní galerii Leica v New Yorku své fotografie dva naši přední fotografové – Vladimír Birgus a Jindřich Štreit, kteří působí pedagogicky na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. To byl také důvod k následujícímu rozhovoru.

Čím se prezentuje každý z vás nyní v USA?

Vladimír Birgus: Celá výstava se jmenuje Evropané, ukazuje život různých částí Evropy viděný třemi fotografy různých generací. Už nežijící Jindřich Marco vystavuje s námi fotografie z let 1945 až 1947, kdy fotografoval návrat lidí a běžného života do válkou zničených měst Berlína, Drážďan, Varšavy, Budapešti a dalších.

Jindřich Štreit je zastoupen rozsáhlejším souborem syrových, ale přitom velmi lidských fotografií z vesnic u nás na Bruntálsku, ale také obdobnými snímky z několika evropských zemí.

Já vystavuji starší černobílé snímky ze života u nás během sedmdesátých let minulého století, ale také více zobecňující snímky z Ruska, Nizozemska nebo Anglie. Nové fotografie jsou výrazně barevné a při jejich snaze zobecňovat určité situace a pocity není vlastně u nich důležité, kdevznikly.

Jindřich Štreit: Vystavuji především české fotografie, jež jsou doplněny o fotografie z Maďarska, Francie, Rakouska, Rumunska, Anglie a Polska. Jde o fotografie s humanistickým obsahem.

Co pro vás tato výstava v dosavadním uměleckém životě znamená?

Vladimír Birgus: New York je už od konce druhé světové války hlavním centrem umění včetně fotografie. Existují tam nejvýznamnější muzea, galerie, nakladatelství, reklamní studia, časopisy. Dostat se do známé Leica Gallery, v níž už vystavovali ti nejznámější autoři, jako Henri Cartier Bresson, Robert Capa, Georges Rodger, Werner Bischolf nebo Alex Webb. Dostat se to takové zavedené galerie na Broadwayi není vůbec snadné.

Ale ředitelé a majitelé, manželé Deutschovi, mají skutečně zájem o českou fotografii, a prakticky každoročně jeden český výstavní soubor věnují české fotografii. Postupně představují tvorbu Viktora Koláře, Antonína Kratochvíla, měli i velkou skupinovou výstavu třiceti autorů. Na nás se obrátili asi před rokem a příliš nám nemluvili do sestavení výstavy ani katalogu. Ohlas výstavy i besedy, kterou vedl David Hrbek s Jindřichem Štreitem a se mnou, byl velmi dobrý. Přišlo a dlouho vydrželo mnoho známých osobností, třeba zpěvačka Suzanne Vega či filmový režisér Vojtěch Jasný.

Jindřich Štreit: Vystavovat v New Yorku a zvláště v Leica Gallery je velmi důležité, prestižní a také zavazující. Je to galerie, která představuje především dokumentární fotografii, a tak zde vystavují hlavně fotografové z agentury Magnum.

Vladimír Birgus: Berlín, 1993

Jaký je zájem Američanů o současné fotografické umění, potažmo Evropanů?

Vladimír Birgus: Američané se obecně zajímají o fotografii intenzivněji nežunás. V mnoha větších muzeích jsou ohromné reprezentativní sbírky fotografií. O fotografii se děti učí už na mnoha středních školách, na dobré výstavy chodí davy lidí, vychází mnoho knih, v aukcích se některé fotografie prodávají za více než milion dolarů.

Samozřejmě Američané se nejvíce zajímají hlavně o své klasiky – Steichena, Man Raye, Richarda Avedona, Sandy Skoglundovou, za jejichž práce jsou instituce i jednotlivci ochotni zaplatit závratné částky. Před časem byla pro americkou fotografii hlavním konkurentem tvorba německých fotografů z düsseldorfské školy, dnes zase mimořádnou pozornost vyvolávají fotografie z Číny nebo latinskoamerických zemí.

Ale o české fotografii své ví relativně mnoho lidí, téměř každý zná tvorbu Josefa Sudka a Josefa Koudelky, mnozí obdivují současnou fotografii. Ovšem proniknout do New Yorku je velice těžké a ten, komu se to podaří, už pravděpodobně bude něco znamenat i všude jinde.

Jindřich Štreit: Amerika je mladou zemí, a proto je fotografie vnímána jako rovnocenné umění společně s grafikou, malbou či sochou. Nikde není tolik fotografických galerií jako v tomto městě. Zájem Američanů o fotografii je veliký.

Přivezli jste si nějakou novou inspiraci ze zámoří?

Vladimír Birgus: Z New Yorku jich mám opravdu hodně.

Jindřich Štreit: New York je město nabité energií. Pro mě jsou největší inspirací lidé a na ty je New York opravdu bohatý. Je velikým potěšením a inspirací sledovat a zaznamenávat zdejší dění.