Nabitý program je připraven na sobotu. Na pódiu se představí desítka účinkujících. Do akce se zapojí také několik neziskových sdružení. Kromě bohatě nabitého programu se budete moci seznámit se sdružením Arnika, které do Dolní Lhoty dorazí s kampaní Nehrajme si s PVC. Kromě petice zde budou tištěné materiály, ze kterých se lidé dozvědí více nejen o kampani. Dále se představí sdružení Nesehnutí, které vzniklo v roce 1997 v Brně. V rámci svých aktivit seznámilo veřejnost s desítkou problémů. Na Dolnolhotský Buben přiveze nezisková organizace téma Ženská práva jsou liská práva. Organizace doplní výstava Poodří.

Workshopy oživí Marxova tchyně

Program tradičně nabídne různorodé workshopy. „Novinkou a opravdovým překvapením pro návštěvníky letošního ročníku Bubnu bude originální vystoupení kouzelníka, který si říká Magic Andrew a předvedení brazilského bojového tance v podání klubu Capoiera Angola Ostrava,“ láká organizátor akce Vladislav Koval. Ve workshopech jsou také připraveny orientální tance a flamenco v podání souboru Lejla, které přijdou na scénu jako první o půl čtvrté.

Vystřídá je kouzelnické vystoupení. Od čtvrt na šest vystoupí bubenický orchestr Iva Samiece Boris, na než naváže brazilský bojový tanec. Večer postupně uzavřou workshop Zpocený voko, žonglérský workshop a fireshow Cyberfire a punkový workshop. „Na Marxovu tchyni si budou lidé pamatovat z roku 1990, kdy vystoupila v rámci rockové akce v Dolní Lhotě. Co návštěvníci letos uvidí, neprozradíme,“ řekl s potutelným úsměvem Koval.

Sedmý ročník láká alternativní muzikou

V sedmém ročníku se představí kapely různých žánrů. Ve dvanáct hodin festival zahájí tanečně laděný instrumentální etnobeat Kubalu, který vystřídá Tomáš Kočko a orchestr. Dále by pódium měla obsadit Tahake, pětičlenná mužská kapela Naked Floor a recitál bývalého člena C&K Vocal Luboše Pospíšila. Před osmou hodinou přijde na řadu Slniečko ze Slovenska, které čerpá inspiraci z hudby a folkloru různých zemí a žánrů. Program na scéně Buben uzavře Hypnotix, -123 minut a pražská kapela Al Yaman, která vychází především z lidových a zlidovělých písní Jemenu a arabského světa.

Zvuk kapely je fúzí akustických nástrojů a elektroniky a spojuje tradiční postupy s novými prvky taneční hudby. „Festival si klade za cíl mapovat českou scénu world music s přesahy do ostatních alternativních žánrů. Hlavním dominujícím nástrojem byl a je buben, z čehož také vyplývá název,“ vysvětlit organizátor a na otázku, zda neuvažoval program rozdělit na více dní, odpověděl: „Tahle myšlenka se objeví vždy po každém úspěšném ročníku. Z Dolnolhotského Bubnu před lety vyrostl jeden z největších středoevropských festivalů - Colours Of Ostrava, a já nechci tenhle přerod opakovat. Lidé, kteří Buben navštěvují, na něm oceňují právě to, jaký je, a já na tom nechci nic měnit.“

Jak se na festival dostat?

Pokud dojedete vlakem do Ostravy-Svinova, organizátoři doporučují se tramvajemi dostat do Ostravy-Poruby na zastávku Smyčka. Dále účastníci můžou pokračovat tramvají číslo pět a vystoupí na zástavce Dolní Lhota-Čavisov. Na festival se můžete dostat také autem nebo na kole a na místě bude k dispozici úschovna kol a batohů. Více podrobností k festivalu najdete na webových stránkách www.buben.zulu.cz.