Na opavské jeviště se vrací jeho Čardášová princezna, kterou měli diváci naposled možnost vidět zhruba před deseti lety. Příběh je postavený na lásce kabaretní zpěvačky z Budapešti a mladého knížete z Vídně, tedy na střetu dvou světů, který Kálmán hudebně vystavěl na maďarském čardáši a vídeňském valčíku. Rozepsal ho v roce 1914 v Mariánských Lázních a premiéry se opereta s velmi chytlavými melodiemi dočkala v listopadu 1915 ve Vídni. Kálmánův sen o kariéře klavírního virtuosa zhatilo ochrnutí ruky, a proto vystudoval hudební teorii a kompozici na Maďarské národní královské akademii hudby, kde byli jeho spolužáky Béla Bartók a Zoltán Kodály. Ve dvaadvaceti letech se Kálmán stal hudebním kritikem jednoho budapešťského tisku, ve čtyřiadvaceti letech napsal bezvýznamnou zpěvohru s vlasteneckým laděním.

Písně a kabaretní výstupy však měly dobrý ohlas, proto zkusil štěstí v operetě a vytvořil celkem 14 děl. První s názvem Podzimní manévry měla premiéru v roce 1908 v Budapešti a poslední Arizona Lady se premiéry dočkala v roce 1954 v Bernu. K úplně nejznámějším patří mimo Čardášové princezny také Hraběnka Marica a Cirkusová princezna. V roce 1938 musel pro svůj židovský původ opustit Vídeň. Usadil se v Kalifornii v USA, kde také získal v roce 1942 státní občanství a začal se věnovat filmové podobě svých operet. Teprve po válce se do Budapešti vrátil a dozvěděl se, že jeho sestry zemřely v koncentračním táboře. Po srdečním záchvatu se vrátil do USA a do Evropy se vrátil až v roce 1953. Téhož roku v Paříži 30. října zemřel ve věku 71 let. Byl posledním velkým zástupcem vídeňské operety a na rozdíl od jiných hudebních celebrit žil zcela spořádaným životem.

S opavskými umělci uvede Čardášovou princeznu v překladu Vladislava Hamšíka do letošní divadelní sezony režisérka Jana Andělová - Pletichová na scéně Emila Konečného a v kostýmech Elišky Zapletalové. Divadelní orchestr povede Damiano Binetti a pohybovou choreografii vytvořil Jaroslav Moravčík. Hlavní postavy Sylvu Varescu a Erwina Rolanda ztvární v alternaci Katarína Jorga Kramolišová nebo Ilona Kaplová a Michal Vojta nebo Alexandr Vovk. Knížetem a kněžnou z Lippert- Weylersheimu budou Dalibor Hrda nebo Peter Soós a Šárka Maršálová nebo Olga Procházková. Komtesou Stázi se stanou Tereza Kavecká nebo Zdenka Mervová a hrabětem Boni Kancsianu Zdeněk Kapl nebo Petr Murcek. Feriho Kerekese, zvaného Feribáči ztvární Evžen Trupar a hraběte Rohnsdorffa Martin Šujan nebo Roman Cimbál.

V šantánu se roztančí i členové baletního sboru Slezského divadla. „Snažila jsem se o klasické provedení z pohledu 21. století, ale tak, aby nebylo v jiné době ani prostředí. Sáhli jsme po německé verzi, která není tak obsáhlá jako maďarská a ve třetím jednání jsme trochu upravili hudební čísla. Naposled jsme Čardášovou princeznu uvedli v památném roce 1997, ale pro všechny abonentské skupiny jsme ji nestačili odehrát, protože nám povodeň vzala kulisy. Doufám, že diváci budou se současným provedením spokojeni,“ říká režisérka Jana Andělová – Pletichová.