Vypráví příběh krásné Rosalindy, která je okolnostmi přinucena vydávat se za muže. Převlek dívce působí značné problémy a zamíchá též osudy dalších postav. Je to komedie krutá i laskavá, snová i realistická.

Divákům připomene, jak často se lidé dokáží v citových záležitostech mýlit a jak působí komicky, když jsou nekontrolovaně zahlceni svými city a vášněmi. Rosalindou bude Sabina Muchová a její společnici Célii ztvární Hana Baroňová nebo Blanka Fišerová.

Vévodu představí Michal Stalmach, role Fredericka se zhostí Kostas Zerdaloglu a šaška ztvární Martin Valouch. Madame Bleau dá podobu Hana Vaňková a Oliverem bude Peter Strenáčik nebo Matěj Kašík.

Postavu Orlanda vytvoří Daniel Volný a v inscenaci vystoupí ještě další členové činoherního souboru, režijně vedení Zdeňkem Černínem. Scénu a kostýmy navrhl Jan Dušek a hra bude uvedena v překladu Martina Hilského.

Na Shakespearových dílech láká režiséra Černína hlavně možnost najít ještě nějaká nová sdělení, která autor v textu nebo mezi řádky světu zanechal. „Také mě těší tlumočit jeho myšlenky tak, jak je podle mne napsal - přehledně, jasně, svižně a pro všechny. Není to vůbec jednoduché. Komedii Jak se vám líbí jsem už režíroval a byla úspěšná. To mi dává tak trochu záruku, že ani opavského diváka nebude nudit. Po první zkušenosti mě lákalo udělat hru trošičku jinak a podle svého přesvědčení i lépe. Teď sice trochu trnu, ale i to je Shakespeare,“ říká Zdeněk Černín.

Titul je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR. Vznik komedie Jak se vám líbí není přesně stanoven a někdy bývá uváděn v rozmezí let 1598 až 1600. Do roku 1623 nebyla tiskem publikována. Shakespeare se při psaní nechal inspirovat tehdejšími konvencemi pastorální literatury.

Je to znát už v samotné volbě tématu, v kontrastu mezi vyšší společností a životem v přírodě včetně romantického konce. Příběh lásky mezi dcerou zapovězeného krále Rosalindou a Orlandem, který je v nemilosti svého bratra, byl inspirován prózou Thomase Lodgeho s názvem Rosalynde.

Poprvé byla Shakespearova komedie publikována roku 1590 a měla několik dalších vydání. Mezi jeho a Lodgeovým příběhem je řada podobností. Hra byla po období autorova života častěji uváděna až od roku 1740. Stala se součástí divadelního repertoáru a byla ceněna pro své literární kvality. Obvykle byla předváděna ve výpravných, obrazových, malovaných kulisách a od 19. století také v plenéru.