Zároveň jsme se jich zeptali, na jakou kulturní akci se těší v příštím roce. A tady jsou jejich odpovědi:

Ivana Štenclová, akademická malířka, Chvalíkovice: Já mám nějaké tajné přání, ale hlavně doufám, že pod stromečkem najdu zdraví, štěstí, lásku a pohodu. Na příští rok mám navíc naplánovány tři samostatné výstavy, z nichž jedna bude zahraniční, ve Stockholmu.

Pak bych měla vystavovat v Opavě a Praze. Doufám, že vše vyjde podle plánů.

Martin Klimeš, galerista, Opava: Pro mě to bude překvapení, ale přál bych si pod stromečkem najít ponožky, papuče a kapesníky. Jinak se těším na celý kulturní rok a události, které mi přinese.

Soňa Wenzelová, vedoucí souborů Úsměv a Vrtek, Opava: My jsme si ten nejhezčí dárek nadělili 1. listopadu (narodila se jim dcera Adina, pozn. redakce).

Samozřejmě se v příštím roce těším na folklor a nějaké jazzové koncerty. Konkrétně doufám v bohaté obsazení na dalším ročníku akce Chodníčky k domovu.

Tomáš Valušek, sochař, Opava: O nic jsem Ježíškovi nenapsal, ale věřím, že moje přání vytuší a nechám se sám překvapit. Už dlouho jsem chtěl vidět díla Franty Skály. V té souvislosti mě potěšila galerie v Obecním domě, kde by měl podle předběžných plánů v příštím roce vystavovat.

Jindřich Pasker, ředitel Slezského divadla, Opava: Mám rád citáty, a tak tuším, že bych mohl dostat knihu o citátech. Příští rok se těším na vícero akcí, ale hned v prvním čtvrtletí budeme dávat Divadlo Pepy Dvořáka a Divadlo Járy Cimrmana. Zároveň se těším na rekonstrukci divadla, kdy se vyřeší veškerá úskalí.

Petr Rotrekl, dramaturg kulturních akcí, Opava: To, co dostanu, se určitě pod stromeček nevleze. Nadělili jsme si totiž krásnou knihovnu. Těším se na festivaly, na kterých se podílím. Další břehy budou totiž v duchu Benátek a jejich příprava je v plném proudu. Taky se těším na Bezručovu Opavu, která bude ve znamení Lásky - nekonečný příběh.

Kurt Gebauer, akademický sochař: Už jsme si dárek nadělili. S ženou Libuší, třemi syny, jejich děvčaty a manželkami jsme byli na Stopardově představení Rock´n´Roll v Národním divadle. Popisuje dobu totáče včetně okupace spřátelenými vojsky v roce 1968 a odehrává se střídavě v Anglii a Praze.

Na začátku a na konci navíc hráli Plastici, kterých se hra také týká, a tak jsem mohl vidět svého kamaráda Vráťu Brabence v akci s celou kapelou. Byla to paráda.

Vím na půl roku dopředu, jakou výstavu budu mít, protože jsme ji nedávno zahájili s Josefem Pleskotem - v současnu nejpopulárnějším architektem - v galerii u jeho AP ateliéru v Holešovicích, Komudardů 5. Výstava, kterou se budu snažit v průběhu obměňovat, se jmenuje Vánoce.

Mimo jiné jsou tam použity záběry z koupaliště v Hradci nad Moravicí. Otevřeno je vždy v pracovní dny do 18 hodin, všechny srdečně zvu.

Hezký kulturní rok 2010

Vážení čtenáři, dovolte mi, aby Vám popřála krásné prožití vánočních svátků a klidný vstup do nového roku. Věřím, že i nadále nám zachováte čtenářskou přízeň a budeme se setkávat na různých kulturních akcích. Rovněž Vám přeji, aby rok 2010 nabídl minimálně tak zajímavé kulturní počiny, jako ten letošní. Ať se v dalším roce nenudíte!

Za kulturní redakci přeje Anna Sotolářová