Díky nakladatelství Perplex a Opavské kulturní organizaci (OKO) se Opavanům dostalo jedinečné příležitosti jak strávit sobotní večer. V příjemných prostorách Café Evžen se tísnilo na dvě stě hostů těšících se na kulturní zážitek. Ten se jim nabídnul přímo trojnásobný. Frontman kapely Kofe-in Jan Kunze křtil svou nově vydanou sbírku básní Dekadent dezert, s lehkým předstihem se slavily třetí narozeniny Perplexu a celou touto událostí se pak završil festival nazvaný Den poezie v Opavě.

Tři byli také autoři, kteří se představili četbou úryvků své tvorby. Prvním byl Dan Jedlička, básník, překladatel a šéfredaktor výše jmenovaného opavského nakladatelství, který se mimo jiné zhostil i role moderátora pro tento večer. Po představení nadcházejícího programu už hosty bavil čtením ze svých tzv. mikropříběhů, jinými slovy vtipných a velice trefných minipovídek.

Prózu pak vystřídala chvilka poezie již zmíněného básníka Jana Kunzeho. Ve srovnání s jeho předchozí sbírkou Hičhaikum se tento dekadentní zákusek podle jeho vlastních slov prý v lecčem liší. Nádech buddhistického rozjímání či vliv Carlose Castanedy v nové knize nahrazuje motiv města a jeho působení na místní obyvatele. Objevuje se téma milostných příběhů – těch, které se udály a těch, které se mohly stát a nestaly. ,,Najdou se v tom mladí, kteří nemají tak úplně jasno ve svých citech a vztazích..,“ dodává autor.

Poezie by tak mohla přilákat i zájem mladších čtenářů. Na atraktivnosti sbírce nepochybně přidala ,,streetartová“ ilustrace a grafická úprava Jana Gřeška.

Jako poslední vystoupil s ukázkami svého díla zvláštní host, pražský spisovatel, režisér, hudebník a herec Tobiáš Jirous. Celá kavárna zněla smíchem a otřásala se hřmotným potleskem při jeho interpretaci povídek ze školních lavic a líčení každodenních patálií školáka vyrůstajícího pod taktovkou socialismu.

Na závěr došlo k plánovanému křtu básnické sbírky. Připraven byl i unikátní dort téměř k nerozeznání od skutečné knihy. Všichni angažovaní spolu pak na pódiu otevřeli šampaňské, a zakončili tak šňůru autorského čtení po České republice. Poslední tečkou za programem byla hudebně vizuální performance textů z čerstvě pokřtěné sbírky. Dekadent dezert tedy doslova zachutnal.

Nikola Tenevová