Zahraje zde Ivo Halkoczi.

Práce ostravského výtvarníka Antonína Gavlase jsou kulturní veřejnosti dobře známy z desítek výstav, jimiž se autor již prezentoval v naší republice i v zahraničí.

„Jeho malířská díla jsou navíc dobře rozpoznatelná používáním ojedinělé voskové malířské techniky enkaustiky, která pochází ze starého Egypta,“ uvedl dramaturg festivalu Další břehy Petr Rotrekl a dodal, že Antonín Gavlas se však kromě malby věnuje i dalším výtvarným technikám, z čehož je na předním místě keramika a fotografie, a také plastika a smalt.

„Také nyní na opavské výstavě uvidíme nejen obrazy, ale také keramické plastiky, a hlavně fotografické koláže, ve kterých se fantastično, snovost a tajemství zrcadlí nejzřetelněji. Tyto fotografické obrazy vznikají většinou digitálními úpravami základního fotografického materiálu a s původním, reálným motivem již nemají mnoho společného.

Vytvářejí představu nových dimenzí, iluze světelných chrámů, průniky vzdálených světů. Vedou nás krajinami barev, hledají v nich světelná znamení a zavádějí nás do tajemných zákoutí našich snů,“ popsal detailněji aktuální výstavu Petr Rotrekl.

Výstava bude v Gotické síni k vidění do zahájení druhého dne festivalu. Třináctý ročník začíná 16. dubna.