Zatím posledním představením byla v pátek 6. února v Loutkovém divadle pohádka Princezna se zlatou hvězdou. Šestnáctičlenný amatérský divadelní soubor LASKA (Lékařský A Sesterský Kolektiv Amatérů) vznikl v opavské nemocnici roku 2011 a dělá jí docela zajímavou reklamu.

Jeho duchovním otcem, scénáristou a režisérem je lékař Dalibor Hudec.

„Nápad jsem dostal už při projektech, jakými byli například filmy o dětském oddělení. Jako bývalý amatérský herec jsem se rozhodl k rozšíření aktivit přes divadelní představení a lékaři se sestřičkami se ochotně zapojili," říká Dalibor Hudec.

Prvními pohádkami byly Něhurka a pět trpaslíků i oblíbený Mrazík, k nim přibyla už vzpomenutá Princezna se zlatou hvězdou.

S ní se zdravotnický herecký soubor Opavanům představí ještě několikrát a vystoupí též na charitativní akci ve Velkých Heralticích. „Zkušenosti nabíráme postupně. Scénáře a režie jsou mým úkolem, výprava bývá kolektivním dílem a kostýmy si půjčujeme ze Slezského divadla," přibližuje Dalibor Hudec jednotlivé úkoly.

Herci se museli naučit pohybovat po jevišti, zapamatovat si text a osvojit si rychlé převleky. Vzhledem k jejich časovému vytížení to rozhodně nebylo nic lehkého. Prostory Loutkového divadla si soubor na svá vystoupení pronajímá.

„Plány do budoucna mám velké, ale musím počítat s tím, že zdravotníci nemají času nazbyt. Pracují na směny a to situaci komplikuje. Chuť jim však nechybí, a tak uvidíme, jak se další záměry podaří," dodává Dalibor Hudec. Slezská nemocnice ho v těchto aktivitách v rámci možností podporuje.