V humorném duchu se ponese i poněkud hororová veselohra Černá skříňka aneb Hry a sny, jejíhož autora Jiřího Kratochvíla znají víc diváci v zahraničí než u nás. Žánr černé komedie zastupuje Saramonowiczův Testosteron, který Slezské divadlo uvede jako třetí české divadlo. Detektivka, která opavským divákům už desetiletí scházela, má název Čekej do tmy. „Činoherní tituly jsou, až na Modrého ptáka, komornější než v dřívějších sezonách. Budeme se snažit získat také mimodivadelní prostor, ve kterém bychom repertoár přizpůsobili charakteru prostředí. S takovým obohacením činnosti počítáme příští léto nebo začátkem další sezony,“ řekl na tiskové besedě šéf činohry Zdeněk Černín.

Operní program se ponese v duchu 150. výročí narození G. Pucciniho a unikát představuje uvedení japonské opery Yuzuru v originále. „Tato opera je nejuváděnějším titulem v Japonsku a současně také na světových scénách jako japonská opera. V překladu znamená večerního jeřába, což je pták v Japonsku velmi vážený,“ vysvětlil dirigent Jan Snítil.

Po úspěšném uvedení Normy projevila španělská agentura o opavský operní soubor znovu zájem a šance na výjezd s Trubadúrem je už nyní hodně nadějná. Slezské divadlo citelně zasáhla nečekaná smrt scénografa Alexandra Babraje, který patřil k jeho nejčastějším spolupracovníkům. „Saša nám stihl vytvořit základní návrhy k Yuzuře a počítali jsme s ním i do dalších inscenací, které už, bohužel, nevytvoří,“ konstatoval šéf operní scény Damiano Binetti.

„V činohře neměl pro letošní sezonu nic rozděláno, ale ztráta tak talentovaného výtvarníka, navíc v jeho věku, je vždy bolestná záležitost,“ dodal šéf činohry Zdeněk Černín. Operní soubor zůstává beze změn a po činoherci Petru Klimešovi sáhlo pražské Divadlo ABC.