Po dvaadvaceti letech může v opavském divadle zdomácnět nová plastika za stejnou inscenaci. Tu přivezl opavský operní soubor do Prahy na festival v roce 1993 s Valentinou Tczhavdarovou (Jenůfa) a Jarmilou Vidlářovou (Kostelnička). Divadelní orchestr vedl Oldřich Bohuňovský.

V současném provedení vedl orchestr Petr Šumník a pražské publikum poznalo Jenůfu v podobě Terezy Kavecké a Kostelničku jim představila Katarina Jorda Kramolišová.

Pražské publikum volalo opavským umělcům Bravo!

O umístění Slezského divadla rozhodne odborná porota, ale už teď je jisté, že diváci ve Stavovském divadle byli nadšeni. Netajili se blahopřáním i přáním vítězství. V Praze rozhodně není zvykem, aby lidé v publiku spontánně volali Bravo ještě při třetí děkovačce, ale u Její pastorkyně znělo Bravo i při desáté děkovačce.

Není vyloučeno, že mnohým účinkujícím zní v uších možná stále. Děkovná slova uznání přicházejí opavskému divadlu dosud.Tady jsou úryvky některých z nich a dokládají, že Opavané mohou být na svou operní scénu stále právem hrdi.

Divadlu chodí nadšené ohlasy

„Opavské provedení Jenůfy má neskutečnou energii, překvapila mě síla a sehranost sboru i precizní výkon orchestru". „Měla jsem možnost zhlédnout mnoho představení Její pastorkyně z různých souborů a v různých městech a musím konstatovat, že Vaše provedení je jedním z těch, na které si vzpomenu i po letech. Zanechalo ve mně neuvěřitelný zážitek"

„Její pastorkyňa ve Stavovském divadle byla naprosto úchvatná, výkony pěvců i celé pojetí bylo naprosto originální. Toto přestavení převyšuje o několik úrovní ostatní opery, které jsem kdy v pražských divadlech viděla."

„V rámci festivalu Opera 2015 jsem viděl vaši Pastorkyni a nestačil jsem žasnout nad skvělou uměleckou úrovní. Za tu by se nemuselo stydět ani pražské Národní! Ve srovnání s pražskou Jenůfou však bylo ve vašem představení navíc srdce a z jeviště i z orchestřiště sálala upřímná snaha vydat ze sebe to nejlepší. Tento pocit mi chyběl i v Metropolitní opeře, kterou jste v tomto ohledu s přehledem předběhli."

Hlediště Stavovského divadla bylo plné do posledního místa.

Hlediště Stavovského divadla bylo plné do posledního místa. foto: archiv Slezského divadla

Opavané mohou k úspěchu přispět hlasováním

To jsou některé z nadšených ohlasů diváků, ale pozitivně vyznívají též odborné kritiky. Přispět by mohli i Opavané, kteří už Její pastorkyni viděli, svým hlasováním na internetovém portálu s názvem Opera plus. Opavská inscenace tam má už čtyři z pěti hvězdiček. A mohly by přibýt další.

Festival hudebního divadla Opera 2015 je jedinou periodickou přehlídkou inscenací všech českých a moravských profesionálních operních souborů. Letos se ho navíc účastní i všechny tři slovenské profesionální soubory. Pořádá ho Jednota hudebního divadla za podpory Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.