Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadelní sezonu otevírá mejdan v kanceláři

Opava - Autorské inscenace a úpravy děl jsou zřejmě parketa šéfa opavské činohry Romana Groszmanna. Loňskou sezonu úspěšně zahájil autorskou hrou Komedie za oponou a letos přidal úpravu hry Franze Wittenbrinka Sekretářky pod názvem Sekretářky z Ostrožné.

24.9.2012
SDÍLEJ:

Rozdováděné sekretářky: zprava Šárka Vykydalová (Veronika), Hana Vaňková (Klára), Ludmila Štědrá (Marie), Ivana Lebedová (Dáša) a Kamila Srubková (Soňa), vpředu Sabina Muchová (Iveta).Foto: Tomáš Ruta

Původně to měl být běžný den v kanceláři, který se vymkl normálu. Vedoucí slaví narozeniny, a když se k ní ředitel zachová hanebně, je mstivě zamčený ve své kanceláři a sekretářky rozjedou bujnou dámskou jízdu na alkoholových vlnách.

Šestici úřednic vykreslují jejich představitelky s citem pro rozlišení povah. Diváci poznávají přímou a ráznou Kláru (Hana Vaňková), která se s ničím nemaže a jde pokaždé rovnou k meritu věci. Představitelka ji v tomto směru vystihla s temperamentem jí vlastním. Také ztřeštěná Iveta (Sabina Muchová) má ke kancelářské myšce hodně daleko a čerstvá držitelka Opavské Thálie se na jevišti s gustem vyřádí.

Citlivá Veronika (Šárka Vykydalová) touží po lásce, kterou stále hledá, lehce cynická blondýnka Dáša (Ivana Lebedová) už ví, o čem život je a kolegyni Soňu představuje Kamila Srubková. Nad kanceláří bdí vedoucí Marie (hostující Ludmila Štědrá), proslulá svým melodickým hlasem a kultivovaným projevem. Do důchodu už jí moc let nezbývá a navíc o něm nechce ani uvažovat.

Přihodí se jí přesně to, co hodně diváků dobře zná z vlastní zkušenosti. Ředitel ji propustí s odůvodněním, že má na její místo mladého a perspektivního nástupce.

Tvrdá realita se ve druhé půlce představení stáčí do úsměvné pohádky o tom, jak spravedlnost vítězí. Proradný ředitel, podle všeho nechráněný vlivnou stranou, putuje za machinace do vězení a Marie jde na jeho místo.

Dámské osazenstvo v několika rozdílných postavách skvěle doplňuje Martin Valouch. Jako údržbář Tonda čelí zlomyslnostem žen v kanceláři a jako slavný zpěvák i producent se naopak těší jejich přízni. Děj stojí na písničkových hitech ze sedmdesátých let, upravených pro potřeby inscenace a doprovázených přímo na jevišti tříčlennou kapelou.

Písně už patří do zlatého fondu hudební tvorby a vychutnají si je nejenom pamětníci. Když uvážíme, že interpreti nejsou profesionální zpěváci, ale činoherci, vyrovnali se s úkolem se ctí. Elán ani dech je během premiéry neopustil a reprízy budou zřejmě v ještě uvolněnějším duchu. Inscenace uspokojí každého, kdo na ni přijde s chutí nechat se chvíli jen tak příjemně bavit.

Sekretářky z Ostrožné upravil Roman Groszmann podle předlohy Franze Wittenbrinka a kromě režie navrhl i scénu. Pod kostýmy je podepsaná Tatiana Masníková a hudební spolupráci má Richard Mlynář. Premiéru uvedlo Slezské divadlo v neděli 16. září.

Autor: Jitka Hrušková

24.9.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení