Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadlo uvádí dílo věhlasného umělce Joana Miróa

Opava - V prostorách Slezského divadla bude v průběhu dvou měsíců, února a března, probíhat výstava díla jednoho z nejvýznačnějších španělských umělců všech dob, Joana Miróa.

4.2.2008
SDÍLEJ:

Litografie z roku 1956 Oiseau Zéphyr.Foto: Archiv Galerie ART

Jeho jméno je spojováno především s oblastí malířství, grafiky, sochařství, nicméně se zabýval také sférou koncepce scénického prostoru. V umění se Miró začal prosazovat mezi léty 1912 a 1923, přičemž rané období tvorby je silně poznamenáno vlivem van Goghova expresionismu, fauvismu a v neposlední řadě kubismu. Nicméně do poetiky, utvářející koncepci jeho díla, se nemálo promítlo také setkání s básníky směrů dadaismu a surrealismu.

Ti jej ovlivnili v imaginaci, koexistující na hranici bdění a snu. Osobitost stylu se v Miróově díle profilovala v letech 1924 – 1929. V tomto mezidobí se jeho tvorba stává příznačnou ve sféře využití výrazných, barevně organických a abstraktních znaků, doplněných o rytmické členění plochy, důkazem čehož se může stát obraz Obdělané pole (1924).

Tento charakteristický rys Miró neustále prohluboval a rozvíjel, s postupem času dospěl až k použití nejelementárnějších výtvarných znaků a symbolů. Pro umělcovu tvorbu se stávají typickými aspekty zjednodušení tvaru, přecházejícího až do znakovosti, pečlivost ve vztahu k připravenému pozadí, nedílnou součástí je ovšem také fantazie, humor a zároveň i zřetelná sympatie k výtvarným projevům dětí a umění přírodních národů. Expozice ve Slezském divadle je ojedinělá v tom smyslu, že se jedná vůbec o první výstavu Miróova díla na Moravě.

4.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení