Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začíná představení ochotnických souborů Opavska: přichází Berani z Těškovic

TĚŠKOVICE - Navzdory tomu, že si většina diváků pod pojmem divadlo představí profesionální umělce, nelze opomíjet ani význam amatérských neboli ochotnických souborů.

7.10.2007
SDÍLEJ:

Berani z Těškovic. Ochotnický soubor získal uznání veřejnosti i za hranicemi opavského regionu, a to díky hře Muziky, muziky.Foto: Archiv divadla

Třebaže jejich členové ve většině případů nejsou vzděláni v uměleckých oborech a za svoji činnost nepobírají obvyklé honoráře, inscenace, které vytváří, nejedenkrát dosáhly či dokonce přesáhly úroveň zkušenějších kolegů z řad profesionálů. Ne nadarmo pojem „amatérský“ v překladu znamená mít rád, milovat. Ochotníci se svému koníčku věnují s láskou a účast na nejvýznačnější přehlídce těchto divadel u nás, Jiráskově Hronovu, je tím nejsladším sklízením plodů.

Historie Beranů: počátky spadají do 19. století

Náš region má bohatou divadelní tradici již několik staletí. A to nejenom v oblasti profesionálních souborů. Také činnost amatérů je významná. K jedním z nejvýznačnějším divadelním spolkům oblasti Opavska patří Berani z Těškovic. Historie ochotnického divadla v této obci sahá do posledního desetiletí devatenáctého století.

Válečné období bylo spojeno s bídou a strádáním, která se neblaze podepsala také na podobě těškovického amatérského divadla. To ovšem dokázalo na obnovu dávné tradice navázat v relativně krátké době, první poválečné představení se konalo již 28. října 1945. A již o čtyři roky později se jako zastřešující název souboru objevuje jméno Berani. Přelomovou událostí v historii spolku se stala záštita hasičského sboru na sklonku sedmdesátých let. Díky této skutečnosti, neboť získali tolik potřebné materiální zázemí, Berani přesáhli hranice okresu a do této malé obce se záhy začali sjíždět ochotníci z celé republiky.

Soubor dnes sklízí úspěch také za hranicemi regionu

Berani se za téměř šedesát let své existence vyprofilovali ve zkušený soubor vystupující na soutěžích ochotnických divadel po celé republice. Zároveň jsou také spoluorganizátorem přehlídky Těškovické jaro, která se koná od roku 1956. Inscenace Beranů sklízí uznání nejenom v řadách publika, ale také kritiky. Úspěch souboru je znám i daleko za hranicemi regionu. Se zpěvohrou Muziky, muziky, uvedenou v loňském roce, Berani získali ovace v Humpolci či Borovanech.

Poslední inscenací, jež se objevila na repertoáru souboru, je dramatické ztvárnění filmu Billyho Wildera Někdo to rád horké. Crazy komedie je zasazena do Spojených států třicátých let, kde dva mladí muzikanti zcela neotřelým způsobem prchají před pomstou gangsterů. Jedna z dalších repríz bude uvedena již 20. října od devatenácti hodin v Kulturním domě v Hrabství.

7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení