Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dnes začíná v Kyjovicích sochařské sympozium

Kyjovice – Obec, mající něco přes osm set stálých obyvatel, uvítá v rámci sympozia sochaře. Pět umělců bude během jednoho týdne v Kyjovicích vytvářet sochy a objekty z kmenů stromů, které byly vykáceny v rámci projektu Regenerace zeleně v obci. Celá akce začíná již dnes a potrvá do 19. srpna.

12.8.2010
SDÍLEJ:

Stromy, které padly za oběť projektu Regenerace zeleně, budou využity jako surovina pro umělecké sochaře.Foto: archiv obce Kyjovice

Až surové a nezpracované kmeny dostanou další, jinou, ušlechtilou podobu, zůstanou a budou i nadále zkrášlovat obec, avšak v jiné, umělecké podobě. Jako místo konání byl zvolen areál TJ Sokol Kyjovice.

Nakonec budou výsledky práce a snahy umělců umístěny, po slavnostním odhalení na Obecní slavnosti 4. září tohoto roku, v zámeckém parku, v nových parčících v obci - Na Rynku, U Lípy, U Kamenné zdi Sokola, u kaštanové aleje a u kaple sv. Víta.

Garantem projektu je Tomáš Skalík, který se narodil v roce 1978 v Opavě, kde také vystudoval umělecko-průmyslovou školu. V roce 1999 zahájil studium u docenta Jana Ambrůze v ateliéru sochařství II na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Samostatně dosud vystavil exteriérový projekt Výřezy v Mariánském údolí v Brně a zúčastnil se více kolektivních výstav, vesměs v rámci domovského ateliéru FaVU: Hřbitovní kvítí na Nové radnici v Brně (2000), Šarovy.

I v brněnském Letohrádku Mitrovských (2001), ploma- ART v Domě umění v Opavě (2004). Podařilo se mu uskutečnit několik realizací, např. ve firmě Albion v Praze-Holešovicích nebo na Městském úřadě v Brně-Komíně.

Od konce 90. let se rovněž věnuje restaurování kamenosochařských památek na Moravě a ve Slezsku. Dalšími umělci a následnými vystavovateli sympozia v Kyjovicích by měli být Lenka Votanová z Hájku u Oslavan, Pavla Zdražilová z Ostravy, Oldřich Norys z Frýdku–Místku či Petr Bulava z Krnova.

Tomáš Pustka

12.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení