Dnes se zaměříme na to, jaké rekonstrukce Opavská kulturní organizace (OKO) chystá, jak při opravách budou dané objekty fungovat. OKO v současné době tvoří ředitelka Irena Šindlerová, dramaturg kulturních akcí Jan Kunze a historik a kurátor expozice Michal Petr.

V lednu 2009 začala rekonstrukce Obecního domu. Do roka a do dne se podle plánů začne s rekonstrukcí Dominikánského kláštera (Domu umění) a zřejmě i Kulturního domu Na Rybníčku. Od ledna 2009 dochází k určitým úpravám ve výstavních prostorách Domu umění. Nejedná se ale o stavební úpravy, ale o modernizaci vybavení v rozsahu cca 3 mil. Kč.

Prostor bude vybaven novým závěsným systémem, expozičním osvětlením a klimatizačními jednotkami, které zajistí v galerii mikroklima nezbytné pro vystavování historických a cenných uměleckých děl.

„Chceme jedinou městskou galerii v Opavě vybavit tak, aby splňovala současné standardní podmínky pro vystavování vizuálního umění,“ konstatuje Irena Šindlerová a pokračuje: „Všechno vybavení, které v rámci tzv. modernizace OKO pořizuje, je mobilní.

To proto, že přibližně za rok dojde ke komplexní rekonstrukci celého areálu kláštera. V případě jakýchkoliv technických úprav v galerii se vybavení odstraní a po opravách se vrátí na své původní místo. Navíc je potřeba již nyní opravit kapající topení, doplnit kliky u oken, zasádrovat díry ve zdech, apod.“

Po dobu modernizace, která bude trvat tři měsíce, nebudou v galerii žádné výstavy. Poté se na čas vše vrátí do provozu. Na jaře bude opavské veřejnosti představena výstava „Slavné vily Moravskoslezského kraje“, před prázdninami bude ve spolupráci se Slezskou univerzitou realizován projekt „Svět v Opavě „ - fotografie známého cestovatele Jiřího Kolbaby.

Tým pracovníků OKO připravuje také dokumentační výstavu ke 20. výročí sametové revoluce v Opavě. Tím však není plán výstav zdaleka vyčerpán. „Věřím, že se nám podaří dohodnout také spolupráci s Ostravskou galerií výtvarného umění a představit Opavanům některá umělecká díla z jejích depozitářů“, uvedla I. Š. Jedna provozní změna se ale objeví již tento rok.

Refektář, místnost s barokní freskou v přízemí, již nebude sloužit jako výstavní prostor. Bude fungovat jako salónek, ve kterém bude možné pořádat doprovodné akce k výstavám v galerii a další společenské akce. OKO tak odpovídá na velkou poptávku po společenském prostoru tohoto typu ze strany opavské kulturní veřejnosti.

Naskýtá se tedy otázka, co bude s výstavami Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity, který se zde pravidelně prezentoval. „Tato změna samozřejmě neznamená, že bychom nechtěli se Slezskou univerzitou spolupracovat. Určitě najdeme jiné možnosti pro vystavování děl ITF. Už proto, že se jedná o opavské fotografy a studenty,“ odpověděla Irena Šindlerová.

S příchodem roku 2010 vypukne ona zmiňovaná „velká“ rekonstrukce bývalého kláštera. Ta bude ctít všechny původní stavební prvky památkově chráněného objektu. Jedná se především o celkovou revitalizaci parteru (přízemí), který bude i nadále připomínat rajskou zahradu a křížovou chodbu.

Vznikne tu prostorná dvorana, velmi reprezentativní prostor, rovněž vhodný pro výstavnictví. Parter bude rozšířen o přístavbu směrem do Pekařské ulice. V této nové části vznikne recepce a nezbytné zázemí, které kulturnímu komplexu zatím chybí.

Opravy se také dotknou přilehlého kostela sv. Václava. Zde budou restaurovány fresky v hlavní klenbě. Konzervace (uchování v dosavadním stylu) se dočká také kaple sv. Dominika, jedna z nejvýznamnějších krajských památek se vzácnými středověkými i raně novověkými nástěnnými malbami. Jaký paradox, že ještě nedávno sloužila jako sklad.

(ans, kus)