Vše se uskuteční ve Velké dvoraně Červeného zámku Hradec nad Moravicí. Přesně před týdnem bylo v Hradci nad Moravicí sympozium devíti výtvarníků z České republiky, Bulharska, Chorvatska a Slovenské republiky. V průběhu týdne umělci vytvářeli díla v krásném prostředí zámku a jeho okolí. Českou výtvarnickou scénu zastoupila Irena Jůzová, která v letošním roce se zúčastnila 52. bienále současného umění v Itálii. Výstavu k sympoziu zahájí starosta města Hradec nad Moravicí Karel Valušek a úvodní slovo pronese Petr Pavliňák.

„U příležitosti konání vernisáže proběhne veřejná aukce obrazů, vytvořených v průběhu letošního sympozia. Příznivci a sběratelé výtvarného umění se tedy majínaco těšit,“ uvedla Jitka Kotačková, referentka kultury a propagace města Hradec nad Moravicí. Na vernisáži se představí účastníci malířského sympozia ve složení Vojtěch Kolenčík, Ivan Titor, Irena Jůzová, Pavel Štych, Jáchym Šerých, Mlada Šerých, Mimoza Botsin, Irena Křivánková a Maria Varvodič. Výstava bude pro veřejnost otevřena od pondělí prvního října do neděle čtrnáctého října v době od desíti do sedmnácti hodin. O hudební doprovod dnešní akce se postará skupina Duende, která před koncertem odpověděla na pár otázek.

V jakém složení se představí kapela Duende v Hradci nad Moravicí?

Duende se představí poprvé v nové sestavě. Bude to vlastně jistým způsobem premiéra, i když má kapela už za sebou spoustu společné práce na novém CD Za Branou, které nedávno dotočila. Kapelu nyní tvoří kvintet profesionálních hudebníků, kteří patří i přes svůj relativně nízký věkový průměr ke špičce české hudební scény. Na bicí nástroje bude hrát Martin Kopřiva. Slyšet jste ho mohli např. v kapele Jana Kořínka, Romana Dragouna a jiných. Na baskytaru zahraje opavský rodák Michal Krásný, jehož můžete znát z kapel Gaia Mesia, Krucipusk, Blanka Šrůmová, Quattro Formaggi atd. Saxofon rozezvučí Marek Prokop. Perkuse patří dalšímu opavskému rodákovi Vítu Halškovi a zpěv obstará Petra Janková. Petru můžete krom kapely Duende vidět například v Národním divadle v představení p. Suchého Dobře placená procházka (režie Miloš Forman) či v kapele Benedikta atd. Kytary zajistí Tomislav Zvardoň.

Jsou všechny písně skupiny Duende autorské? Jedná se tedy o originální muziku z produkce skupiny Duende?

Ano, všechny písně kapely Duende jsou autorské. Autorem hudby je z převážné většiny Tomislav Zvardoň. O celkový zvuk a aranžmá se stará pochopitelně celá kapela. Hudba Duende se pohybuje někde na hranici jazzu, popu a word music. Můžete v ní slyšet jak prvky latinsko–americké hudby, tradičního jazzu i folku či popu. Na koncertech není vyloučeno, že zazní i některý ze známých jazzových standardů, které si kapela ráda zahraje.

V kterém roce skupina vznikla a odkdy hraje v současném složení?

Kapela Duende vznikla v roce 2005 a založila ji dvojice kytaristů Tomislav Zvardoň a Kamil Bukověcký. Později se k nim přidal bubeník Jan Kirchner a basista Dave Mendez. V této sestavě natočilo Duende pilotní úspěšný singl Cant Swere. V roce 2007 se mění sestava a Duende natáčí v novém složení novou desku Za branou. Bližší info na internetové adrese www. duendeband.cz

Kde je možno ještě skupinu Duende slyšet a vidět, koupit CD?

Kapelu je možno od září slyšet a vidět v klubech po celé České republice. Cédéčko, které vyjde v říjnu, bude možno koupit jak na koncertech, tak objednat na internetu na oficiálních stránkách duendeband.cz nebo v distribuční sítí fa Panter.

Plánujete pro rok 2008 turné? Můžeme vás slyšet v klubech nebo na festivalech?

Ano, plánujeme k nové desce turné po klubech v celé ČR a Francii. Letní festivaly jsou zatím v jednání. Všechny termíny se zatím dolaďují, ale měly by se brzy objevit na našich webových stránkách.

Proč jste se rozhodli přijmout účast při vernisáži malířského sympozia právě v Hradci nad Moravicí?

(Odpovídá Tomislav Zvardoň.) Těch důvodů je víc. Hrál jsem na jednom z prvních sympozií, které se v Hradci konalo. Tenkrát to bylo sochařské sympozium a doslova mi učarovala samotná myšlenka utvořit takové setkání. Navíc tam byla výborná atmosféra. Jednu dobu jsem dokonce koketoval s myšlenkou, jak by mohlo vypadat takové sympozium hudebníků, kteří by i bez toho, že by se kdykoliv předtím viděli, na jednom místě vytvářeli společné dílo. Jsem rád, že se můžu zúčastnit zase i letos. Je to skvělá akce a všichni organizátoři si zaslouží velké uznání. K Hradci samotnému mě v neposlední řadě váže i fakt, že jsem zde prožil celé své mládí, a mám zde pořád své rodiče a spousty přátel. Jsem opravdu rád, že můžu svou zcela novou kapelu spolu s novým CD poprvé představit právě na místě, kde jsem před lety začínal, znovu si zde zahrát a taky trochu zavzpomínat s přáteli.