Dnes se v Moravské kapli uskuteční od devatenácti hodin tanec butó. Představitelé budou tři - Martin Küchen ze Švédska, který zahraje na saxofon. Tanec butó představí Ryuzo Fukuhara z Japonska a Martina Štirn ze Slovinska.

První jmenovaný, Martin Küchen, používá svůj nástroj zcela jinak, než je zvykem. Nehraje, jak se hrát má, ale používá nepřesné, nečisté, ale zato velice působivé tóny vznikající přefukováním a odlišnou prací s prouděním vzduchu v ústech i v útrobách nástroje.

Při poslechu Küchenova hraní máme dojem, že jsme se ocitli někde v africké džungli a jindy zase třeba na vietnamském tržišti. Technika hraní u tohoto hráče, který začínal jako rocker a prošel i zřetelnými jazzovými vlivy, je nedílnou součástí tvůrčího výrazu, nese i jasné poselství a hluboké významy.

Ryuzo Fukuhara studoval společně s mezinárodní legendou Minem Tanakou, byl členem jeho taneční skupiny a od roku 1989 vystupuje se svými performancemi v Japonsku a na mezinárodní scéně, ve spolupráci s řadou špičkových hudebníků, performerů atd.

V současnosti vede Alchemic Sisters, mezinárodní skupinu tance butó, kterou založil v Paříži v roce 2001. Podílel se rovněž na organizaci několika tanečních dílen ve Francii a České republice. Martina F. Štirn je malířka a tanečnice. Vystudovala Akademii výtvarných umění v Lublani a psychologii. Je Ryuzovou uměleckou i životní partnerkou.

Tanec butó poprvé představil Tatsumi Hijikata již před téměř čtyřiceti lety v Japonsku. Tento styl je velmi originální pře devším tím, že od tanečníka vyžaduje schopnost transformace vnitřních obrazů a pocitů do fyzického pohybu. Navíc klade velký důraz na mentalitu tanečníka.

Butó nevyžaduje jistou formu jako klasický balet nebo moderní tanec, naopak projev a výsledek je ponechán zcela na tanečníkovi. Existuje tolik způsobů butó, kolik je tanečníků, a proto je možné butó považovat za nepřetržitou snahu o hledání výrazu v tanci a odpověď na otázku, co tanec znamená.

Pro opavské vystoupení Ryuzo a Martiny připravili kus s názvem Hive / Úl. Je to koláž taneční improvizace a textů významného japonského spisovatele Tatsuhiko Shibusawa Contes Arabesques, který do češtiny přeložila Martina F. Štirn a Ryuzo Fukuhara.

Tatsuhiko Shibusawa je m.j. překladatel knih Markýze de Sade do japonštiny a na počáteční vývoj butó měl svou poetikou velký vliv.