VYBRAT REGION
Zavřít mapu

20. rok své existence připomíná Institut tvůrčí fotografie

Brno - Opavané, pokud zavítáte do moravské metropole, tak si rozhodně nenechejte ujít výstavu opavského institutu fotografie.

22.4.2010
SDÍLEJ:

Andrej Balco. Z cyklu portrétů služek a sluhů v Rio de Janeiro Domésticas, 2008. Autor žijící ve slovenském Pezinku patří k těm, kdo se už na fotografické scéně dokázali plně etablovat.Foto: fotorepro

XX. Právě taková je základní symbolika probíhajícího vystoupení současných studentů a nejčerstvějších absolventů Institutu tvůrčí fotografie v prostorách brněnské Reduty. Připomíná dvacetiletí existence jednoho z prvních odborných pracovišť, která v roce 1990 položila základ ke vzniku opavské Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a o necelý rok později ke vzniku nové Slezské univerzity.

Výuka fotografie se tak v Opavě řadí ke „klasickým“ oborům. „Výstavou, která v Divadle Reduta potrvá až do 2. května, jsme chtěli demonstrovat širokou škálu nejaktuálnějších trendů tvorby těch, kdo se zasazují o současnou tvář největšího vysokoškolského pracoviště se samostatnou výukou fotografie u nás,“ říká vedoucí Institutu Vladimír Birgus.

Za jeho slovy stojí představený soubor více než 150 prací 46 autorů doplněný projekcí dalších 270 děl 42 tvůrců. „Nechybějí ani ukázky fotografických publikací, diplomových prací a katalogů, jimiž je dnes Institut znám doma i v zahraničí,“ dodává Birgus s odkazem na početné zastoupení, které mezi studenty mají zvláště Poláci a Slováci.

„Když se na skladbu vystavujících podíváte podrobněji, prostor dostali ti, kdo se už dokázali výrazně prosadit, stejně jako jejich zatím méně známí spolužáci,“ konstatuje vedoucí Institutu. Mezi těmi prvními pak jmenuje Báru Prášilovou, laureátku ceny Czech Grand Design 2009, Matěje Třešňáka, vítěze soutěže Czech Press Photo, Libora Fojtíka, nositele 1. ceny soutěže Frame nebo polského posluchače Krzysztofa Gołucha, laureáta soutěže Evropské unie Breaking Stereotypes.

Podle Birguse zastihuje jubileum Institut v dobré formě. „Mám-li se ohlédnout zpět, považuji za velmi podstatné, že nedlouho po akreditaci bakalářského studia se podařilo získat také magisterský stupeň. Došlo k tomu v roce 1995,“ připomíná a vstup do povědomí široké veřejnosti spojuje též s organizací výstavy Hořká léta – Evropa 1939 - 47 očima českých fotografů, kterou Institut v témže roce uspořádal se Správou Pražského hradu, Ministerstvem kultury a Pražským domem fotografie a reprízoval například v rámci 2. mezinárodního festivalu fotografie ve skotském Edinburghu.

Tato výstava poprvé naznačila, že pedagogové Institutu budou jako významní teoretikové naší fotografie promlouvat do kontextu celonárodních projektů i v budoucnu. Jinou kapitolou rozvoje Birgusem od počátku vedeného opavského univerzitního pracoviště jsou rozsáhlé fotografické projekty zaměřené na dokumentaci současnosti a poskytující též východisko pro možné sociologické výzkumy a studie.

Takovým se stal nejprve projekt Lidé Hlučínska devadesátých let 20. století, později projekt Zlín a jeho lidé a naposledy projekt Opava na prahu nového tisíciletí. „Projekty chápeme jako významný doplněk studia v tom smyslu, že při jejich realizaci dochází k dalšímu vzájemnému obohacování zúčastněných studentů a pedagogů,“ potvrzuje Birgus a sám je pokládá za jakousi vítanou nadstavbu pravidelných konzultací a workshopů.

„Náš studijní program je univerzální a klade důraz hlavně na volnou tvorbu a dále na praktická cvičení ze všech stěžejních oblastí fotografie. Z toho ovšem nevyjímáme ani historii a teorii fotografie,“ ilustruje Birgus a důraz klade na otevřenou možnost posluchačů kontaktovat po celou dobu studia kteréhokoliv z pedagogů.

„Ateliérový systém výuky takovouto šanci studentům nedává,“ akcentuje rozdíl v přístupu vedoucí Institutu. Ještě v závěru minulého století, v roce 1999, se první opavští magistři oboru Tvůrčí fotografie představili na výstavě v indické Bombaji.

„Ani ne po deseti letech od této prezentace měl Institut první posluchače ve studiu doktorském,“ hodnotí Birgus. Zájem absolvovat Institut, který teď navštěvují více než dvě stovky studentů, hovoří za vše. „Uchazečů do bakalářského studia bývá osmkrát až devětkrát více, než jich může být přijato, a jejich výběr se stává stále obtížnějším,“ přiznává Birgus.

Jaké další asociace výstava v brněnské Redutě evokuje? Třeba tu, že pedagogové Institutu Vladimír Birgus a Jindřich Štreit se za dobu jeho existence stali profesory, Aleš Kuneš, Otakar Karlas a Pavel Mára docenty.

Ale nezaostávají za nimi ani někdejší absolventi, dnes jejich kolegové mezi vyučujícími Dita Pepe, Karel Poneš, Tomáš Pospěch, Tereza Vlčková a Miroslav Zeman. A tak je vystoupení současných studentů toliko potvrzením kontinuálního vývoje, k němuž se Institut tvůrčí fotografie jako pokračovatel tradice Institutu výtvarné fotografie vydal před XX lety, kdy se stal součástí rodící se Slezské univerzity.

Ivan Augustin

22.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení