Pětice muzikantů se dala dohromady na půdě Konzervatoře Jaroslava Ježka na začátku roku 2008. Jak uvádí na svém profilu na adrese bandzone.cz, jejich repertoár tvoří výhradně skladby pianisty Jana Mazury.

Ač se Emperor Penguin nikterak stylově nevymezují, lze jejich tvorbu označit jako moderní a melodický jazz. Kapela dosud natočila dva demosnímky (2008 a 2009) a odehrála desítky koncertů jak v České republice, tak v zahraničí.

V roce 2009 získala druhou cenu v mezinárodní soutěži mladých jazzových ansámblů Junior Jazz, v témže roce uspěla i v česko-německé soutěži jazzových talentů Jazz Prix, kde obsadila první místo v české části a celkové druhé místo.

I v Opavě si je budete moci vyslechnout ve složení Jan Mazura (piano, keyboards), Jan Kyncl (tenor sax), Karel Hubáček (kontrabas), Michael Nosek (bicí) a Karel Eriksson (pozoun – student akademie v Grazu), což je jejich host na turné.

Každý z muzikantů má ve svém životopise nějakou zajímavost. Jan Mazura se o jazz začal zajímat v pubertě. Momentálně je studentem dvou hlavních oborů – klavíru a skladby na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Kromě Emperor Penguin s jinou kapelou nehraje, ovšem pravidelně spolupracuje se studenty filmových škol na tvorbě muziky k jejich poloprofesionálním snímkům.

Saxofonista Jan Kyncl stejně tak jako Jan Mazura je studentem Ježkovy konzervatoře. Kromě Emperor Penguin působí v kapelách Gojko Mítić Klan, Polyphony Cowboys, Lab Band KJJ a Faix / Kyncl duo.

Karel Hubáček své hudební aktivity zahájil v první třídě hrou na housle. V devítce zkusil violu, ale o rok později ho uchvátil kontrabas. Vztah ke klasické hudbě a jazzu si odnesl z působení v Peter Free Orchestra. V současnosti je studentem oboru Arts management Fakulty podnikohospodářské na VŠE v Praze.

A pak Michael Nosek z Opavy. Na bicí nástroje začal hrát ve dvanácti letech pod dohledem Patrika Benka. Kromě Emperor Penguin působí v kapele Eggnoise, Before Breakfast a v doprovodném bandu Romana Tomeše. Občas vystupuje ještě jako host s Gospel Limited, Felix bandem a dalšími.

Hostem na turné je Karel Eriksson, který je původem z Estonska. První hudební zkušenosti získal ve Švédsku. Poté se přesunul do Prahy, na Konzervatoř Jaroslava Ježka. Od roku 2009 studuje na prestižní jazzové akademii v rakouském Grazu a s Emperor Penguin tak hraje jen občas.