Křest knihy se uskutečnil v ostravském Domě knihy Librex včera 5. října v sedmnáct hodin a v roli její kmotry se představila prorektorka Ostravské univerzity Iva Málková.

Eva Tvrdá žije a tvoří v opavském Slezsku. Do širšího povědomí vstoupila v roce 2005 vydáním knihy z novodobé historie Hlučínska Dědictví. Titul se stal mezi čtenáři nejen na Hlučínsku bestsellerem a dílo si získalo i obdivovatele z řad literární kritiky.

Čtenáři rozebrali i druhé vydání a 4. října vyšlo Dědictví v rozšířené verzi. Podle knihy vznikl loni také stejnojmenný filmový esej. Většinu své tvorby před knižním vydáním autorka zveřejňuje v periodiku Zrcadlo Hlučínska jako čtení na pokračování.

Více informací najdou čtenáři na spisovatelčiných webových stránkách www.evatvrda.cz.

Knihu od prvního vydání doprovází nevídaný čtenářský zájem. V knihovnách se na ni stojí fronty a na její vypůjčení musejí čtenáři čekat i rok. „Předchozí dvě vydání jsou beznadějně rozebraná, ale já se stále setkávám s dotazy, jestli přece jen nějaké Dědictví nemám. Proto jsem se rozhodla, že knihu vydám potřetí, ale v rozšířené verzi se třemi novými povídkami,“ vysvětluje Tvrdá důvody, které ji vedly k dalšímu vydání Dědictví.

Dramatické osudy žen konfrontované s velkými dějinami spisovatelka obohatila navíc o povídky Nevěrná, Rodinné album a Staré haraburdí, které svou syrovostí opět otevírají brány k neznámé historii Hlučínska. „Myslím si, že po třech nových povídkách už k Dědictví nemám co dodat a vydávám se dál,“ říká Tvrdá a dodává, že nová podoba knihy je konečná a autorka ji už nebude v budoucnu rozšiřovat.

Dílo poprvé vyšlo v květnu roku 2005, podruhé v listopadu roku 2007 a v říjnu 2010 vyjde tedy potřetí. Už při prvním vydání kniha vzbudila velký ohlas, protože otevírala nové pohledy na historii Hlučínska v 19. a 20. století, která byla a stále je mezi veřejností jakýmsi veřejným tabu. Centrum Ostravy bylo dokonce svědkem něčeho do té doby neuvěřitelného - kniha Dědictví byla žádanější a prodávala se mnohem lépe než další díl věhlasného Harryho Pottera.

Spisovatelka Eva Tvrdá je autorkou celkem sedmi knih. Před prázdninami vydala v nakladatelství Littera Silesia knihu o proměnách víry Okna do pokoje. Jak ale prozradila, má už rozepsán další text, jehož hrdiny budou tentokrát muži.

„Pracuji na knize s názvem Viva la Revolución!, v níž bych chtěla čtenáře provést dobrodružstvím partyzánského boje a zamyslet se nad hranicemi mezi vítězstvím a prohrou,“ přibližuje autorka téma své příští knihy, která by se měla objevit na knihkupeckých pultech v příštím roce. Neopomněla připomenout, že pro čtenáře Zrcadla Hlučínska vzniká také jako čtení na pokračování kniha Pokání.

Ta velmi volně navazuje na Dědictví, když zachycuje příběhy z Hlučínska očima generace narozené ve druhé polovině 20. století. „První čtení by mělo vyjít v listopadu letošního roku. Pracuji i na příbězích ze současnosti, které by měly formálně navazovat na Hravé příběhy,“ prozrazuje spisovatelka své plány.

Podle literárních odborníků není pochyb, že Dědictvím rozhodně neřekla Eva Tvrdá poslední slovo na poli úspěchů.

Tomáš Pustka