VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Evžen Trupar: Jsem rád, že mohu bavit lidi

(ROZHOVOR, FOTOGALERIE) K opavskému divadlu neodmyslitelně patří i nestor opavské operní scény Evžen Trupar. Jako sólista je obsazován do basových rolí, ale použitelný bývá také jako barytonista. Od ledna letošního roku odchází do důchodu, ovšem divadlo ani diváky úplně neopustí.

17.1.2009
SDÍLEJ:

Evžen Trupar (uprostřed) to jako popelář Doolittle pořádně rozpálil.Foto: Jiří Kristian

Kdy vás Múza poprvé políbila?

V patnácti letech. Opera mě dostala při sledování Bohémy, kdy Rudolfa zpíval Jiří Olejníček a dirigoval Jaroslav Foltýn. Ani ve snu mě tehdy nenapadlo, že s oběma později profesně strávím kus estrádního života.

Co jste pro to udělal?

Při „civilním“ zaměstnání jsem zpíval v Pěveckém sdružení moravských učitelů a studoval jsem zpěv u barytonisty Janáčkovy opery Františka Kunce. Na pěvecké soutěži v Trnavě jsem se roku 1970 poprvé setkal s Peterem Dvorským, který tam nastartoval svou hvězdnou kariéru.

Vy ne?

Já jsem dostal čestné uznání. Moc mě potěšilo, když jsem se s Peterem znovu setkal. Bylo to v roce 2003 na jeho opavském koncertě, který jsem moderoval.

Vzpomenul si na vás?

Samozřejmě že vzpomenul a ani mu to nedalo žádnou práci. Po koncertě jsme si ještě popovídali a zavzpomínali. Bylo to prostě takové moc milé setkání pro třiatřiceti letech.

Vraťme se k vám. Kudy jste se dostal do opavského divadla?

Přes konkurzní vrátka. Tehdejšímu šéfovi opery Petru Škarohlídovi jsem zazpíval árie Lodovica z Othela a mou první, tenkrát ještě externí rolí, byl Osmin z Únosu ze Serailu. Dostával jsem 120 korun za představení a tato postava přitom patří k největším operním basovým rolím. Potom jsem získal stálé angažmá už s platem 2 100 korun.

Někteří umělci se v penězích netopí. Cítíte se lépe v operetách nebo v operách?

Jednoznačně v operetách.Nejsem žádný „velký bas“ a v opavském divadle musí pěvec zvládnout všechno. Opereta umožňuje volnější přístup a poskytuje široké spektrum možností. Vyznávám zásadu, že se lidé stále víc potřebují smát a v tom se jako starokomik dokonale vyžívám.

Na kterou roli si rád vzpomenete?

To je těžké. Rodič má také rád všechny své děti, ale některé z nich má přece jen raději a tak je to i s rolemi. Z poslední doby bych mohl jmenovat třeba strýce Williho v Bratránkovi z Batávie a určitě na ni nezapomenu. Před několika dny se byl na představení podívat jeden operetní nadšenec, který obráží divadla v celé republice a má úžasný přehled. Po představení jsme spolu mluvili a on mi řekl, že Bratránka v Opavě viděl i v roce 1990. „Vaši roli tam tenkrát hrál takový starý debil,“ řekl mi. „Tak to jsem byl já,“ přiznal jsem se mu.

Vzpomenete si na chvíli, kdy jste na jevišti něco takříkajíc zmastil?

I to se občas podaří. Hráli jsme Tajemství a z pece se Malina dobýval do pokoje Rózy. Měl jsem zazpívat: „Proč je tak ticho. Zpívej, skřivánku“, ale nějak jsem se zamyslel a byl jsem zticha. Dirigent mi z orchestřiště nahodil první část textu: „Proč je tak ticho?“ a to mě probralo. Místo očekávaného zpěvu jsem automaticky odpověděl: „Já nevím.“ V tu chvíli jsem odboural kolegy, muzikanty, diváky a myslím, že i Malinu v peci.

Takže okno na jevišti občas míváte.

Řekl bych, že čím dál častěji. Pepík Kobr mi říkával: „Kolego, nebojte se textu“ a věděl proč. Hodně často ho totiž zapomínal a potom improvizoval. Tím mi připravoval pěkně horké chvilky. Nikdy jsem neměl tušení, jaké překvapení mě během představení s ním čeká, ale byla to výborná škola. Teď v podobném duchu školím mladší kolegy zase já.

Smysl pro humor vám evidentně nechybí.

Takových „dobráků“ nás bylo v divadle víc. Asi před pětadvaceti lety přivezli hoši ze zahraničí nástavec na výfuk, který vydával zvuk vylágrovaného motoru. S oblibou jsme ho známým a kolegům nasazovali na jejich zaparkované vozy. Dotyčný po nastartování začal pokaždé skoro šílet, zastavil motor a zděšeně vyběhl z vozu. My jsme se přitom královsky bavili. Jednou jsme tak obdařili dirigenta s absolutním sluchem a právě u něj jsme čekali všechno možné. Jenomže nás převezl, protože nastartoval a suverénně odjel. Dodnes nevím, jestli to bral jako fórek nebo jestli ten hrozivý zvuk skutečně nevnímal.

Na které kolegy rád vzpomínáte?

Asi na všechny, ale každopádně mohu jmenovat dirigenta Oldřicha Bohuňovského. S ním bylo každé představení hotovým dobrodružstvím. Jednou jsem se před ním po nepovedené árii raději schoval na WC. Bohuňa bušil do zamčených dveří svou berlí a řval na mě: „Vylez, zbabělče a já tě zabiju!“.Nevylezl jsem. Kolegovi se zase nepovedl výstup ve Fideliovi a rozzuřený Bohuňovský mu po představení poručil: „Klekni na zem a odpros Beethovena!“ Kolega ho tehdy poslechl.

Bohuňovský určitě patří k nezapomenutelným osobnostem.. Byl to svérázný typ s výroky, které by šly tesat do kamene, kdyby byly publikovatelné.

Měl charisma kobry a ke zmrazení přítomných mu stačil třeba jen pohled. Členka divadelního orchestru hrála sólo, které se nediriguje. Své chyby omlouvala tím, že se na ni Bohuňovský upřeně dívá a to ji prý znervózňuje. Když se to dirigent doslechl, schválně se při jejím dalším sólu zarytě koukal do země. Jenomže to ji znervóznilo ještě víc a dělala ještě větší chyby. Když dohrála, Bohuňa vzhlédl, lakonicky utrousil: „Zase to podělala“ a začal dirigovat.

Míváte občas potřebu adrenalinu?

Toho mívám v divadle někdy víc než je zdrávo. Divadlo je adrenalinem nabité až po střechu a herci se jím každodenně krmí dosyta.

Tak jinak – co vy a sport?

Jó, v mládí jsem býval zdatný sportovec. Nejdřív jsem dělal pětiboj a nechal jsem ho až po ošklivém pádu z koně. Přešel jsem na šerm a ten jsem dělal aktivně do svých třiceti let. Teď už sportuji jen během k ledničce. .

Takže kde a jak relaxujete?

Nejraději v divadle, které zůstalo mým životním zázemím i koníčkem. Duševně si hodně odpočinu například při zednických pracích.

Takže kutil! Jakou činnost nemusíte?

Rytí, sázení rostlinek a plení plevele, kterému se na naší zahradě vyloženě daří.Bytostně nesnáším zvuk vysavače, nádobí myji v myčce a nehrnu se ani k čištění oken. Naštěstí mám moc hodnou ženu, která to všechno zvládne. Navíc i výborně vaří, což je na mně znát.

Od ledna jste důchodce. Změní to nějak vaše aktivity?

Doufám, že mě žádné objímání stromů ani krmení ptáčků v parku hned tak nečeká. V divadle budu pokračovat v „hostovačkách“ tak dlouho, jak mi to půjde. V sezoně dohrávám pět komedií a dál se uvidí. Nepřestanu se věnovat ani konferování, které mě též hodně baví.

I na konferování se asi musíte předem důkladně připravovat.

Samozřejmě, protože každý průvodce pořadem musí pokaždé vědět, o čem hovořit. To znamená, že musí neustále připravovat nová témata a shánět si k nim dostupné podklady. Výhodou konferování je, že se v případě nouze dá sáhnout i improvizaci.

Co si přejete do nového roku?

Hlavně být zdravý. Jsem osudu vděčný už za to, že jsem se bez úhony dožil důchodu, což dnes každý tvrdit nemůže. Nesmírně si toho vážím. Z celého srdce si přeji, aby Slezské divadlo dál rozkvétalo a děkuji všem primátorům, že mu zachovali přízeň.

Kdo je Evžen Trupar?

Narodil se 25. 8. 1946 v Opavě. Po maturitě na strojní průmyslovce vystudoval strojní fakultu Vysoké školy dopravní a udělal si ještě postgraduály z ekonomiky a pedagogiky. Navštěvovalů i Lidovou konzervatoř v Ostravě. První divadelní angažmá získal roku 1981 v Opavě, v letech 1982 až 1985 si odskočil zpívat do ostravského divadla a zase se vrátil zpátky do Slezského divadla, kde působil jako sólista operního souboru až do konce roku 2008. Začátek letošního roku ho sice zastihl už jako důchodce, ale s divadlem bude dál umělecky spolupracovat v externí formě. Bydlí v Opavě, je ženatý a má dva syny z prvního manželství a dva vyženěné z druhého manželství.

Autor: Jitka Hrušková

17.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník(25 000 Kč)

Výzkumní a vývojoví vědečtí pracovníci v chemických oborech LABORANT/ -KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Kyjovská Pavla Bc., životopisy zasílejte na e-mail: kyjovska@techfloor.cz., SŠ vzdělání obor chemie, praxe v laboratoři výhodou, samostatnost v rozhodování, flexibilita, spolehlivost. Místo je vhodné pro absolventy škol. , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Nástup možný ihned, pracoviště: Přemyslovců č. 49, Opava., Náplň práce: odběry a příprava vzorků surovin a výrobků pro zkoušení, jejich archivace a vedení záznamů, sledování a záznamy výroby jakož i jejich archivace, aktivace hotových materiálů (výdejky a příjemky), zajištění značení výrobků a surovin.. Pracoviště: Techfloor s. r. o. - pracoviště opava, Přemyslovců, č.p. 100, 747 07 Opava 7. Informace: Pavla Kyjovská, +420 553 791 311.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(18 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT/-KA OBCHODNÍHO TÝMU. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Šigutová Hana Ing., e-mail: hana.sigutova@edb.cz. Pokud Vás tato nabídka zaujala, zašlete, prosím, svůj strukturovaný životopis na e-mail: hana.sigutova@edb.cz., Požadujeme: SŠ, práci s internetovými vyhledávači, znalost spisovné češtiny a široká slovní zásoba, výborné komunikační dovednosti, ochota se učit, proaktivní přístup., Pracoviště: Opava, U Fortny 1, nástup: ihned nebo dle dohody., Náplň práce: aktivní telemarketing - domlouvání obchodních jednání, každodenní práce s internetem, tvorba internetových kampaní, administrativní práce v rámci obchodního týmu, emailová a telefonická komunikace s klienty, vyhledávání nových potenciálních klientů., Nabízíme: práci ve stabilní české firmě, která je již 26 let na trhu, práci v příjemném kolektivu, komplexní zaškolení, různorodost práce a seberealizace, fixní plat s pohyblivou odměnou.. Pracoviště: Evropská databanka a.s. - pracoviště opava, U Fortny, č.p. 50, 746 01 Opava 1. Informace: Hana Šigutová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel(26 020 Kč)

Učitelé na 1. stupni základních škol UČITEL -KA 1. STUPNĚ ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Jarošová Monika - ředitelka školy, tel.: 734 173 970, e-mail: skola@zsochranova.cz., Aprobace pro 1. stupeň ZŠ., Jedná se o zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou, pracoviště Opava.. Pracoviště: Základní škola ilji hurníka opava, ochranova 6 - příspěvková organizace, Ochranova, č.p. 1244, 746 01 Opava 1. Informace: Monika Jarošová, +420 734 173 970.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektromontér(15 000 Kč)

Stavební a provozní elektrikáři STAVEBNÍ ELEKTROMONTÉR -KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Pavelková Lenka, tel.: 608 558 536, 553 794 398, e-mail: lenka.pavelkova@pavelek.cz, minimálně SOU s výučním listem v oboru elektro, samostatnost, ochota k neustálému vzdělávání, flexibilita, platná vyhláška 50/1978 Sb., § 5, praxe v oboru výhodou., Nástup dle dohody.. Pracoviště: Elektro - fa pavelek, s.r.o., Ostravská, č.p. 327, 747 70 Opava 9. Informace: Lenka Pavelková, +420 608 558 536,553 794 398.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olympijský festival v Ostravě, ilustrační foto.
31

Olympijský festival v Ostravě: Sportovat se dá i bez sněhu a ledu

Videosouhrn Deníku – pondělí 19. února 2018

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Železniční modeláři ve Lhotě u Opavy si zakládají na reálných detailech

/1x VIDEO/ O uplynulém víkendu oslavili členové spolku Železniční modeláři Lhota přesně sedm let od vzniku svého modelu.

Bazén rozdělil obyvatele Opavy na dva tábory

Záměr vybudovat bazén za 350 milionů korun zvedl řadu lidí ze židle. Jedni se nemohou nového bazénu dočkat, druzí plán radnice odsuzují.

Platit za výrobu sněhu? Podle vlekařů hloupost

Podle připravované novely vodního zákona by měly skiareály platit státu za odběr povrchové vody na výrobu technického sněhu.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Máte známého či příbuzného, který během druhé světové války prošel táborem v Letech? Žije ve vašem okolí pamětník, nebo třeba potomek člověka, který v táboře byl?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT