„Když jsem viděl film Larse von Triera Melancholia, měl jsem dojem, že ho natočil na objednávku na náš festival,“ neskrývá své nadšení dramaturg festivalu Bezručova Opava Petr Rotrekl.

Jde skutečně o setkání vnitřního vesmíru, kterým jsou pocity hlavní hrdinky Justine, a vnějšího vesmíru, který reprezentuje blížící se rudá planeta. Justine ztvárnila ve filmu Kirsten Dunstová, její sestru pak charismatická Charlotte Gainsbourgová.

Přepychová svatební hostina na starobylém venkovském sídle je náhle přerušena hrozbou srážky Země s planetou jménem Melancholia. Jako by její jméno předznamenalo i atmosféru, do které se postupně celý film zahalí.

Na úterý 6. září jsou zájemci o kvalitní český dokumentární film zváni na první díl pořadu Filmové vesmíry Jana Špáty, který proběhne od osmnácti hodin v Klubu Art. Profilová přehlídka jednoho z našich nejlepších dokumentaristů nabídne to nejkvalitnější z jeho obsáhlé kinematografie. Těšit se můžete třeba na sociologickou sondu Největší přání, flmovou esej Respice finem nebo ztvárnění životních osudů a tvorby geniálního skladatele Gustava Mahlera.

Než se půjdete podívat na dokumenty, můžete navštívit hned dvě vernisáže. První se koná v knihkupectví Librex od půl páté odpoledne a malby na papíře zde představí Sergej Kirillovič Děrgun z Ruska, který žije a pracuje v Sankt Peterburgu. Zabývá se geometrickou abstrakcí a op–artem. Rád experimentuje a hledá nové prostředky k vyjádření.

Jeho obrázky připomínají zobrazení v kaleidoskopu, čímž přitahují i hypnotizují.

Druhá vernisáž proběhne v sedmnáct hodin v Památníku Petra Bezruče a vystavujícím bude slovenský grafik Vladimír Gažovič. Výstava nese název Lithomagie a najdeme v ní ohlasy symbolismu, expresionismu i surrealismu.

„Gažovič obnažuje člověka v jeho tělesné i duševní podobě a odhaluje jeho nejvnitřnější podstatu. Záměrně, přímo provokativně zpochybňuje předsudky, zažité pravdy a ověřené jistoty,“ uvádí v textu k výstavě vedoucí Památníku Petra Bezruče Martina Látalová.

Jaroslava Malá

'Letošní téma festivalu je inspirativní,' říká Petr Rotrekl

Měsíc září v Opavě už dlouhá léta patří muližánrovému festivalu Bezručova Opava. Letošní ročník začíná právě dnes. Je tedy nejvyšší čas na rozhovor s dramaturgem festivalu Petrem Rotreklem (na fotografii uprostřed).

Pane Rotrekle, co byste řekl k letošnímu tématu Vesmíry vnitřní a vesmíry vnější?

V rámci přípravy festivalu Bezručova Opava máme naplánována témata do roku 2014. Letošní téma nám připadá velmi atraktivní, inspirativní a pro návštěvníky festivalu jistě oslovující. Můžeme se ho dotýkat, přemítat o něm, dokonce pociťovat bázeň. Tajemství mozku, a tedy vnitřního vesmíru každého z nás, a makrokosmu, který nás obklopuje, asi nikdy zcela nepoznáme a nepochopíme. A právě tato tajuplnost a konfrontace nás zajímá.

Velmi sympatickým rysem Bezručovy Opavy je účast jak slavných, tak místních umělců. Je to vědomý záměr, že?

Velmi nám záleží na tom, aby se na festivalu setkávali profesionální umělci s nadšenými amatéry. Máme možnost přivézt na festival mimořádná představení, ale stejně tak nás těší, že např. základní umělecká škola – ať už jde o obor výtvarný, hudební či literárně- dramatický - si už festival vzala za svůj a vždy připraví skvělé vystoupení.

Ostatně, ať jsou vystupujícími umělci místní či přespolní, podmínkou jejich účasti na festivalu je vysoká kvalita a nápaditost.

Čím je festival ještě výjimečný ve srovnání s jinými?

Především svým multižánrovým zaměřením. Zvolené téma postihují všechny druhy umění – divadlo, film, hudba, literatura i výtvarné umění. Podobný festival v naší republice neexistuje. Nechybí besedy, přednášky a osvětové pořady a samozřejmě to vše kořeněné humorem a občasnou recesí. Mám řadu výborných spolupracovníků, spoluorganizátorů a poradců, kterým říkám našeptávači a kteří mě inspirují svými nápady.

Uskutečnění těchto nápadů, které bývá někdy finančně náročné, je pak možné díky tomu, že festival je placený z rozpočtu města s výrazným příspěvkem Moravskoslezského kraje. Proto také není určen jen vybrané části publika, je cenově dostupný pro každého. Festival se rovněž odehrává na řadě míst, snažíme se využít různé prostory.

Zmínil jste možnost přivézt mimořádná představení, jistě to stojí i mnoho času a námahy, na které z těch letošních jste zvlášť pyšný?

Jsem velmi rád, že se podařilo zorganizovat projekt Dark Side of The Moon, který měl obrovský úspěch a uskutečnil se jen několikrát. Hudba Pink Floyd v podání Filipa Benešovského, bratří Kašparů a kapely je neuvěřitelně autentická a rozhodně nejde jen o nějaký lepší revival. Už jen najít termín vyhovující všem hudebníkům nebylo jednoduché. Což platí i pro takové osobnosti jako Jiří Grygar nebo Václav Cílek, kteří nejsou snadno „k mání“.

Odborníky jsme žádali o doporučení k jednotlivým uměleckým žánrům. Mohl byste doporučit některý z pořadů, které stojí mimo žánry?

Hodně si slibuji od cyklovýletu po sluneční soustavě do arboreta. Podobnou akci jsme dělali s pozitivním ohlasem před čtyřmi lety. Jednotlivé planety budou obydleny, takže sportovní výkon bude kombinován s výtvarně-divadelními výstupy a skladbami Gustava Holsta.

Zalidnění planet bude mnohdy překvapením i pro mě, jejich obyvatelé mají tvůrčí volnost. Těším se i na večírek pro účastníky výletu v pátém patře kavárny Na Vyhlídce, který doprovodí ukázky z několika slavných filmů žánru sci-fi.