Ačkoli název svádí k domněnce, že by se mělo jednat o akci trvající maximálně čtyřiadvacet hodin, skutečnost je, jak bylo zmíněno, jiná a jen potvrzuje starou pravdu, že slova jsou pouhým nástrojem, nikoli určující hodnotou.

Nadějné vyhlídky v poezii

Prvním z trojice plánovaných představení se tak stane již tuto středu 24. listopadu od devatenácti hodin další z cyklu literárních večerů Nadějné vyhlídky. Konat se bude pod záštitou nakladatelství Perplex, které zde uvede debutovou knihu opavského básníka a vysokoškolského učitele Radka Glabazni, pokřtěnou Teď ještě hlavou o střepy.

V bezesporu zajímavém díle a dvojjazyčném - českém a anglickém - zrcadlově překládaném básnickém textu se autor obrací k fiktivnímu světu, jak jej známe ze starší anglické literatury, a snaží se zahlédnout jeho střípky v šedivé britské realitě dneška.

Zjednodušeně lze říci, že se jedná o nekonvenční pohled básníka na konvenčnost okolního světa.

Neobyčejný časopis a neobyčejní lidé

Jako další díl festivalové mini-série, který se uskuteční v sobotu 27. listopadu také od devatenácti hodin, je připraven jedinečný program s názvem Večer Psího vína. Pokud tápete v nejistotě, o co že se vlastně jedná, vězte, že Psí víno je literárním časopisem, jehož historie sahá až do druhé poloviny 90. let.

Dlouhá léta byl spjat s kulturním prostředím Zlína a jižní Moravy a před čtyřmi lety se mu novým domovem stala česká metropole Praha. Psí víno představí jeho současný šéfredaktor Petr Štengl, z autorského okruhu časopisu vystoupí básník Jan Těsnohlídek ml., držitel Ceny Jiřího Ortena 2009 za sbírku Násilí bez předsudků, a prozaik David Zábranský, nositel ocenění Magnesia Litera 2007 za román Slabost pro každou jinou pláž.

Na vznik a první léta existence časopisu zavzpomíná doc. Libor Martinek, dlouholetý člen redakce Psího vína, který vystoupí jako host pořadu.

Nový vítr v literárních vodách

Do třetice všeho dobrého. O den později, tj. v neděli 28. listopadu, od osmnácti hodin se tady dočkáme slavnostního uvedení do života jednoho novorozence literární poezie. Na pořadu dne totiž bude křest nové a v pořadí druhé básnické sbírky autorky Petry Kostruhové Ozvěny ticha.

Opavská básnířka je stoupenkyní subjektivní poezie a v jejím aktuálním díle je ticho slyšet, říká neříkané a zároveň vypráví o potřebě něhy a naděje. Kmotrou sbírky a zároveň moderátorkou celého večera bude Martina Kociánová, mezzosopránová zpěvačka známá svou spoluprací s mnoha hudebními tělesy doma i v zahraničí.

Pozvání přijaly a jako hosté vystoupí zpěvačka Žofie Kabelková a instrumentalistka Petra Klementová. Doprovází se na kytaru, flétny a jiné nástroje, např. na klavír, melodiku nebo kalimbu. Hudbu těchto dvou muzikantek ovlivnily rozličné žánry - indie, folk, jazz, klasická hudba, alternativa -, nejdůležitější však pro ně nikdy nebyla škatulka, ale silná písnička.

O propojení poezie s hudbou se poté pokusí ještě studentka pátého ročníku opavské církevní konzervatoře Monika Dopitová, která zahraje vlastní hudební improvizaci na básnický text autorky. Po skončení oficiální části večera vystoupí příležitostná rocková kapela složená ze studentů Mendelova gymnázia Opava, která se pokusí zaujmout svým elánem a mládím všechny posluchače bez rozdílu.

Všechny tři akce bude možno zhlédnout v opavském klubu Art a na každou z nich činí vstupné padesát korun.